Koniunktura przemysłowa XII 2012
2012-12-21 12:14
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XI 2012
W podziale na klasy wielkości najbardziej negatywne oceny i prognozy dotyczące sytuacji gospodarczej zgłaszają jednostki najmniejsze (o liczbie pracujących do 49 osób). Jedynie podmioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) formułują optymistyczne oceny w tym zakresie, choć nieco ostrożniejsze od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu.
Przedsiębiorstwa należące do wszystkich klas wielkości odnotowują spadek bieżącej i przyszłej sprzedaży, dotyczy to przede wszystkim jednostek najmniejszych (o liczbie pracujących do 49 osób).
Podmioty należące do wszystkich klas wielkości zgłaszają w listopadzie trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych, przede wszystkim jednostki najmniejsze (o liczbie pracujących do 49 osób). Odpowiednie prognozy, zwłaszcza w jednostkach najmniejszych (o liczbie pracujących do 49 osób), są również pesymistyczne.
Jednostki wszystkich klas wielkości sygnalizują wzrost bieżących i przyszłych cen, choć wolniejszy niż w listopadzie. Najbardziej znaczący wzrost cen, zarówno bieżących jak i przyszłych, zgłaszany jest przez dyrektorów jednostek dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).
Przedstawiciele większości klas wielkości sygnalizują nadmiar zapasów towarów, poza jednostkami mikro (o liczbie pracujących do 9 osób), które oceniają stan zapasów jako zbliżony do zapotrzebowania. Najbardziej znaczącą nadwyżkę zapasów zgłaszają jednostki średnie (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób).
Zmniejszenie zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach zapowiadane jest przez przedstawicieli wszystkich klas wielkości. Najbardziej znaczące redukcje przewidywane są w jednostkach małych i średnich (o liczbie pracujących od 10 do 249 osób).
Spośród badanych jednostek, w grudniu 4,6% podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (5,2% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z: konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w grudniu br. 57% przedsiębiorstw, tak jak w analogicznym miesiącu ub. r.), kosztami zatrudnienia (55% w grudniu br., 54% przed rokiem), wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (48% w grudniu br., 44% przed rokiem) oraz niedostatecznym popytem (48% w grudniu br., tak jak w analogicznym miesiącu ub. r.). W ujęciu rocznym w największym stopniu wzrosło znaczenie barier związanych z wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (z 44% do 48%), a także niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 42% do 45%) oraz niejasnymi i niespójnymi przepisami prawnymi (z 26% do 29%).
Usługi
W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształ-tuje się na poziomie minus 15 (przed miesiącem minus 10). Poprawę koniunktury odnotowuje 10% badanych firm, a jej pogorszenie 25% (w listopadzie odpowiednio 11% i 21%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Pogorszenie ocen koniunktury wynika z niekorzystnych i gorszych niż w listopadzie ocen bieżących i prognostycznych popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej. Odnotowany jest niewielki spadek bieżących cen usług, w najbliższych miesiącach mogą one rosnąć nieco szybciej niż się spodziewano w listopadzie. W tej grupie jednostek w najbliższych trzech miesiącach dyrektorzy firm przewidują redukcje zatrudnienia, większe niż planowali w listopadzie.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w usługach
W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 15 (przed miesiącem minus 10).
![Koniunktura gospodarcza w I 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w I 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-I-2025-264455-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)