Koniunktura przemysłowa XII 2012
2012-12-21 12:14
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XI 2012
W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie minus 20 (przed miesiącem minus 18). Poprawę koniunktury odnotowuje 8% badanych firm, a jej pogorszenie 28% (w listopadzie odpowiednio 9% i 27%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Negatywne oceny koniunktury wynikają z niekorzystnych i gorszych niż przed miesiącem ocen bieżących popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej. Oczekiwane jest utrzymanie się dotychczasowego spadku popytu i sprzedaży usług. Prognozy sytuacji finansowej są nieco mniej pesymistyczne od przewidywań sprzed miesiąca. Sygnalizowany jest nieznacznie szybszy niż zgłaszano w listopadzie spadek bieżących i przyszłych cen usług. Redukcje zatrudnienia mogą być mniejsze od zapowiadanych przed miesiącem.
W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 5 (przed miesiącem plus 8). Poprawę koniunktury odnotowuje 15% badanych firm, a jej pogorszenie 10% (w listopadzie odpowiednio 17% i 9%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Odnotowuje się poprawę, mimo to nadal niekorzystnych, ocen popytu i sprzedaży usług; odpowiednie prognozy są mniej optymistyczne od formułowanych w listopadzie. Utrzymują się negatywne oceny sytuacji finansowej, w najbliższych miesiącach przewidywane jest pogorszenie w tym zakresie. Sygnalizowany jest spadek bieżących i przyszłych cen. W tej grupie firm nadal można się spodziewać redukcji zatrudnienia.
W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 22 (podobnie jak przed miesiącem). Poprawę koniunktury odnotowuje 28% badanych firm, a jej pogorszenie 6% (w listopadzie odpowiednio 27% i 5%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Dyrektorzy firm zgłaszają wzrost bieżącego i przyszłego popytu oraz sprzedaży. W konsekwencji oceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej są optymistyczne. Sygnalizowany jest niewielki spadek bieżących i przyszłych cen. W najbliższych trzech miesiącach dyrektorzy firm przewidują redukcje zatrudnienia, nieco mniejsze niż planowali w listopadzie.
W grudniu podmioty z większości sekcji objętych badaniem sygnalizują ograniczenie popytu na usługi, najbardziej znaczące – jednostki z sekcji edukacja (sekcja P) oraz zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I). Niewielki wzrost popytu na swoje usługi zgłaszają jedynie firmy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K) oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna (sekcja Q).
Na najbliższe trzy miesiące prognozy popytu formułowane przez jednostki z większości badanych sekcji usługowych są pesymistyczne. Najbardziej znaczący spadek popytu, nieco większy niż oczekiwano przed miesiącem, przewidują podmioty z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I). Wzrostu popytu spodziewają się jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczenio-wa (sekcja K) oraz informacja i komunikacja (sekcja J).
W grudniu firmy z większości sekcji objętych badaniem odnotowują ograniczenie sprzedaży. Najbardziej znaczący spadek w tym zakresie zgłaszają jednostki z sekcji edukacja (sekcja P) oraz zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I). Wzrost sprzedaży sygnalizują tylko dyrektorzy podmiotów z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K).
Na najbliższe trzy miesiące prognozy sprzedaży formułowane przez jednostki z większości badanych sekcji usługowych są pesymistyczne. Najbardziej znaczący spadek w tym zakresie przewidują przedsiębiorstwa z sekcji zakwaterowanie i gastronomia (sekcja I), administrowanie i działalność wspierająca (sekcja N) oraz transport i gospodarka magazynowa (sekcja H). Wzrost sprzedaży prognozują jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K) oraz informacja i komunikacja (sekcja J).
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)