Wskaźnik optymizmu XII 2012
2012-12-24 09:30
Pod koniec roku optymizm Polaków ponownie osłabł © WavebreakMediaMicro - Fotolia.com
Przeczytaj także: Wskaźnik optymizmu XI 2012
Zmiana wskaźnika WOK pokrywa się z informacjami GUS na temat produkcji przemysłowej, która w listopadzie spadła o 0,8 proc. rdr. Co więcej analitycy Ministerstwa Gospodarki spodziewają się, że produkcja przemysłowa w grudniu 2012 roku spadnie o dalsze 2,5 proc.Zgodnie z wynikami sondażu Ipsos w grudniu br. 22 proc. Polaków uważało, że sprawy kraju zmierzają w dobrym kierunku (jest to spadek o 2 punkty procentowe w stosunku do zeszłego miesiąca). Coraz więcej Polaków obawia się pogorszenia sytuacji gospodarczej w najbliższych 12 miesiącach - w listopadzie obawy zgłaszało 38 proc. badanych, podczas gdy w grudniu 48 proc.
W grudniowym pomiarze Ipsos spadki zaobserwowano we wszystkich składowych wskaźnika WOK. Ocena Klimatu gospodarczego, czyli ocena bieżącej sytuacji gospodarczej w kraju i oczekiwań względem jej zmian, w stosunku do listopada spadła aż o 9,32 pkt. uzyskując wynik 55,23 pkt.
fot. WavebreakMediaMicro - Fotolia.com
Pod koniec roku optymizm Polaków ponownie osłabł
Wskaźnik bieżący, odnoszący się zarówno do oceny obecnej sytuacji krajowej gospodarki, jak i sytuacji materialnej gospodarstw domowych spadł o 5,65 pkt. (osiągając poziom 60,55 pkt.). Ponad połowa Polaków (55 proc.) jest zdania, że sytuacja gospodarcza w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy pogorszyła się (w listopadzie takie opinie wyrażało 49 proc. Polaków).
W grudniowym pomiarze wskaźnik Skłonności do Zakupów zatrzymał się na poziomie 83,10 pkt., co stanowi spadek w porównaniu z listopadem o 4,20 pkt.
Zwiększył się odsetek Polaków negatywnie oceniających zmianę sytuacji materialnej swojego gospodarstwa domowego w porównaniu z tą sprzed 12 miesięcy. W listopadowym pomiarze 34 proc. respondentów uważało, że sytuacja ich gospodarstwa domowego pogorszyła się, podczas gdy w grudniu już 39 proc. deklarowało pogorszenie sytuacji materialnej.
fot. mat. prasowe
Wskaźnik optymizmu XII 2012
Te nie napawające optymizmem oceny Polaków, przekładają się również na duży spadek Wskaźnika Oczekiwań względem przyszłości – w stosunku do listopada spadł on w grudniu o 6,83 pkt. (osiągając poziom 76,87 pkt.). W porównaniu do zeszłego miesiąca zmniejszyła się grupa osób deklarujących, że aktualnie jest dobry moment na kupowanie dóbr trwałego użytku. W listopadowym m pomiarze uważało tak 15 proc. Polaków, podczas gdy w grudniu odsetek ten wzrósł do 12 proc. Zmalał też odsetek Polaków deklarujących, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy uda się odłożyć jakieś pieniądze: w listopadowym pomiarze tego zdania było 19% Polaków, podczas gdy w grudniu już tylko 14 proc.
Informacje o badaniu
Wskaźnik Optymizmu Konsumentów Ipsos może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 punktów. Ostatni pomiar oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego między 6 – 14 grudnia 2012 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1000 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)