eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNadzieje i noworoczne postanowienia na 2013 rok

Nadzieje i noworoczne postanowienia na 2013 rok

2012-12-31 12:43

Nadzieje i noworoczne postanowienia na 2013 rok

2013: nadzieje i noworoczne postanowienia © Sergey - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Nowy Rok nastraja świat optymistycznie. Aż 80 proc. obywateli w 24 badanych przez Ipsos krajach świata wierzy, że nadchodzący rok będzie lepszy od poprzedniego. To znacznie więcej niż w zeszłym roku. Lepsze są również niż rok temu oczekiwania co do przyszłości światowej gospodarki w 2013. Na tle światowej średniej Polacy są nastawieni pesymistycznie.

Przeczytaj także: Inwestorzy w 2013 z awersją do ryzyka

Według międzynarodowego sondażu zrealizowanego przez Ipsos na zlecenie agencji Reuters w 24 krajach, nadchodzący rok budzi duże nadzieje i optymizm na świecie. Badanie objęło Francję, Wielką Brytanię, Belgię, Szwecję, Niemcy, Hiszpanię, Włochy, Węgry, Polskę, Turcję, Rosję, Arabię, Saudyjską, USA, Kanadę, Chiny, Indie, Koreę Płd., Japonię, Indonezję, Australię, RPA, Brazylię, Meksyk i Argentynę.

Ogólnie optymizm

Średnio aż 80 proc. osób w krajach objętych badaniem oczekuje, że rok 2013 będzie lepszy od kończącego się właśnie 2012. Największymi optymistami są Indonezyjczycy (96 proc.), Meksykanie (94 proc.), Brazylijczycy (94 proc.), mieszkańcy Indii (91 proc.) i Argentyny (91 proc.). Optymizm na świecie znacząco wzrósł - w analogicznym sondażu w zeszłym roku średni wynik dla badanych krajów był aż o 8 punktów procentowych niższy. Ten ogólnoświatowy wzrost optymizmu w tym roku wiąże się z tegorocznym wzrostem pozytywnych oczekiwań co do nadchodzącego roku w kilku europejskich krajach: na Węgrzech (pozytywne oczekiwania co do przyszłego roku wzrosły tam aż o 24 punkty do 80 proc.), we Włoszech (wzrost o 19 pkt. do 64 proc.), w Szwecji (o 17 pkt. do 72 proc.), w Wielkiej Brytanii (+12 pkt. do 70 proc.) i Turcji (wzrost od 11 pkt. do 78 proc.).

Oczekiwania dot. światowej gospodarki: sceptyczna Europa

Średnio połowa mieszkańców globu wierzy w to, że nadchodzący rok będzie pozytywny dla światowej gospodarki. Tu jednak wyraźnie sceptyczna jest Europa: Francja (tylko 23 proc. Francuzów uważa, że rok 2013 będzie dobry dla światowej gospodarki), Belgia (27 proc.), Polska, Włochy (po 29 proc.), Niemcy (30 proc.), Hiszpania (31 proc.). Znacznie większy optymizm panuje w krajach rozwijających się: w Indiach (78 proc. uważa, ze ten rok będzie dobry dla światowej ekonomii), Brazylii (78 proc.), Indonezji (77 proc.), Meksyku (73 proc.).

fot. Sergey - Fotolia.com

2013: nadzieje i noworoczne postanowienia

Nowy Rok nastraja świat optymistycznie. Aż 80 proc. obywateli w 24 badanych przez Ipsos krajach świata wierzy, że nadchodzący rok będzie lepszy od poprzedniego.


Negatywne oceny starego roku

Średnio połowa obywateli na świecie ocenia stary rok jako zły dla nich samych i dla ich rodzin. Najbardziej niezadowoleni z kończącego się roku są Węgrzy (aż 74 proc. Węgrów negatywnie ocenia kończący się rok), Hiszpanie (72 proc.), Meksykanie (71 proc.), Koreańczycy z Południa (65 proc.), Argentyńczycy (61 proc.) i i Polacy (60 proc.).

Polski pesymizm

Generalnie rzecz biorąc Polacy na tle pozostałych badanych społeczeństw plasują się w grupie pesymistów: rzadziej sądzą, że nadchodzący rok będzie lepszy od obecnego, częściej niż średnio na świecie twierdzą, że odchodzący rok był dla nich osobiście zły, są bardziej sceptyczni co do perspektyw światowej gospodarki w 2013.

fot. mat. prasowe

Wykres 1

Generalnie rzecz biorąc Polacy na tle pozostałych badanych społeczeństw plasują się w grupie pesymistów.


Noworoczne postanowienia

Aż 80 proc. mieszkańców badanych przez Ipsos krajów czyni postanowienia noworoczne. Światowy ranking postanowień to: przede wszystkim poprawić swoją sytuację finansową, a poza tym spędzać więcej czasu z przyjaciółmi i rodziną, poprawić swój stan zdrowia, podróżować. W poszczególnych rejonach świata akcenty są jednak różnie rozłożone, widać dużą różnicę między krajami bogatymi a rozwijającymi się.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: