Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2012
2013-01-07 11:25
Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan XI 2012
Notowania indeksu są równie pesymistyczne jak w okresie kryzysu sprzed trzech lat, a w niektórych przekrojach nawet gorsze. Na szczególną uwagę zasługuje dramatyczny spadek indeksu popytu z uwagi na załamanie popytu wewnętrznego w wyniku prowadzonej konsolidacji fiskalnej przy restryktywnej polityce monetarnej. Wyjątkowo dobrze wypadają jednak obroty z zagranicą. Wygląda na to, że tym razem źródłem hamowania jest w mniejszym stopniu kryzys gospodarki na świecie, ile załamanie popytu wewnętrznego, a spowolnienie jest raczej na własne życzenie wywołane procykliczną polityką makroekonomiczną, bardziej niż kryzysem w gospodarce światowej. Bez jej efektywnej korekty trudno będzie liczyć na ożywienie.fot. mat. prasowe
Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2012
Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w notowaniu kwartalnym odnotował w grudniu spadek o jeden punkt do poziom 26 pkt., podobnie jak indeks roczny, który też obniżył się o jeden punkt do 31 pkt.
Indeks kwartalny, półroczny i roczny
Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w notowaniu kwartalnym odnotował w grudniu spadek o jeden punkt do poziom 26 pkt., podobnie jak indeks roczny, który też obniżył się o jeden punkt do 31 pkt. Oba indeksy pozostają nadal na najniższym poziomie od dziesięciu lat. Nadal też indeks kwartalny jest poniżej indeksu rocznego, a nawet półrocznego, co sugeruje oczekiwane wyniki czwartego kwartału poniżej średniorocznej stopy wzrostu a nawet gorsze niż w trzecim kwartale. Notowania indeksu są równie pesymistyczne jak w okresie kryzysu sprzed trzech lat, a w niektórych przekrojach nawet gorsze. Na szczególną uwagę zasługuje dramatyczny spadek indeksu popytu z uwagi na załamanie popytu wewnętrznego w wyniku prowadzonej konsolidacji fiskalnej przy restryktywnej polityce monetarnej. Wyjątkowo dobrze wypadają jednak obroty z zagranicą, bo drugi już miesiąc mimo dekoniunktury na świecie mamy dodatnie saldo bilansu handlowego. Wygląda na to, że tym razem źródłem hamowania jest w mniejszym stopniu kryzys gospodarki na świecie, ile załamanie popytu wewnętrznego, związane bardzo silnie z osłabieniem konsumpcji na skutek rosnącego bezrobocia i spadku płac realnych, przy jednoczesnym wyhamowaniu inwestycji. Dane za trzy kwartały pokazują dramatyczny spadek dynamiki spożycia ogółem, a malejąca dynamika sprzedaży detalicznej nie wróży, że w ostatnim kwartale było lepiej. Trwająca zapaść w budownictwie świadczy również o stagnacji w inwestycjach.
fot. mat. prasowe
Kwartalny i roczny indeks biznesu
Oba indeksy pozostają nadal na najniższym poziomie od dziesięciu lat.
Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)
Indeksy popytu wykazują dramatyczne załamanie i sięgnęły nie notowanego dotąd dna; indeks kwartalny tracąc kolejne trzy punkty obniżył się do poziomu 8 pkt., a indeks roczny spadł jeszcze o dwa punkty do poziomu 11 pkt. Indeksy popytu są grubo poniżej notowań dołka spowolnienia sprzed trzech lat. Przyczyną jest załamanie tempa wzrostu popytu krajowego, który ma największy udział w popycie całkowitym i wpływ na wzrost gospodarki ogółem. Już od drugiego kwartału mamy silne ograniczenie wydatków publicznych, przy jednoczesnym spadku dynamiki konsumpcji indywidualnej, spowodowanym stagnacją zatrudnienia i rosnącym bezrobociem. Od roku mamy też m. in. dzięki inflacji spadek płacy realnej. Jednocześnie obserwujemy zahamowanie inwestycji przedsiębiorstw wobec pogarszającej się koniunktury i kończących się tanich środków finansowych z funduszy unijnych. Towarzyszy temu załamanie w budownictwie, redukcja zapasów, a dalej spadek dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu. Ograniczanie wydatków konsumpcyjnych ludności wyraża się obecnie w prawie zupełnym wygaszeniu dynamiki sprzedaży detalicznej. Jedynym komponentem popytu podtrzymującym dynamikę gospodarki pozostaje eksport netto, którego rola w łącznym popycie jest jednak znacznie mniejsza niż konsumpcji.
fot. mat. prasowe
Kwartalne indeksy czynników
Indeksy finansów wykazują nadal wysoką stabilność, chociaż poniżej połowy skali. Indeks kwartalny pozostał na poziomie z poprzedniego notowania 40 pkt, a indeks roczny stracił jeden punkt schodząc do 39 pkt.
![Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2013 [© Sergey Nivens - Fotolia.com] Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2013](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/indeks-biznesu/Indeks-biznesu-PKPP-Lewiatan-XII-2013-129995-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)