Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2012
2013-01-07 11:25
Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan XI 2012
Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)
Indeksy finansów wykazują nadal wysoką stabilność, chociaż poniżej połowy skali. Indeks kwartalny pozostał na poziomie z poprzedniego notowania 40 pkt, a indeks roczny stracił jeden punkt schodząc do 39 pkt. Wyniki finansowe sektora przedsiębiorstw za trzy kwartały sygnalizują tendencję spadkową, tak w zakresie rentowności jak i płynności, oraz wyniku finansowego, jakkolwiek nie są to zmiany dramatyczne. Co bardziej niepokoi, to utrzymująca się od połowy roku stagnacja kredytu korporacyjnego i kurczenie się kredytu hipotecznego. W sumie mijający rok prawdopodobnie zamknie się realnym spadkiem kredytu w gospodarce, co jest z pewnością skutkiem restryktywnej, jak na warunki spowolnienia w gospodarce światowej, polityki monetarnej.
Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)
Indeks makroekonomiczny jako jedyny pnie się dalej w górę: indeks kwartalny poprawił się o dwa punkty do 52 pkt., chociaż indeks roczny pozostał na poziomie 45 pkt; indeks półroczny poprawił się o jeden punkt osiągając 51 pkt. Dwa indeksy kwartalny i półroczny przekroczyły już więc połowę skali. Poprawa wynika z postępujących efektów zacieśnienia fiskalnego, oraz malejącej inflacji, która spadła poniżej górnej granicy celu inflacyjnego. Pozytywny wpływ ma też poprawa bilansu obrotów bieżących, a zwłaszcza ostatnie dwa miesiące z dodatnim saldem handlu zagranicznego. Rosnący standing finansowy kraju widoczny jest w malejącej rentowności polskich obligacji skarbowych. Niestety obciążeniem pozostaje wysoki i rosnący poziom bezrobocia, niejako uboczny skutek konsolidacji fiskalnej.
fot. mat. prasowe
Roczne indeksy czynników
Indeks makroekonomiczny jako jedyny pnie się dalej w górę: indeks kwartalny poprawił się o dwa punkty do 52 pkt., chociaż indeks roczny pozostał na poziomie 45 pkt.
Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)
Indeks kwartalny wpływu czynników politycznych spadł już drugi raz o kolejne pięć punktów do 37 pkt.; natomiast indeks roczny obniżył się o jeden punkt do poziomu 47 pkt. Indeksy czynników politycznych od pół roku plasują się poniżej połowy skali z tendencją spadkową, co wskazuje na pogarszający się klimat polityczny dla biznesu.
fot. mat. prasowe
Indeksy szczegółowe
Indeksy czynników politycznych od pół roku plasują się poniżej połowy skali z tendencją spadkową, co wskazuje na pogarszający się klimat polityczny dla biznesu.
Informacje o badaniu
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 % PKB rocznie. EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Maja Goettig, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Stanisław Kubielas, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz.
![Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2013 [© Sergey Nivens - Fotolia.com] Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2013](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/indeks-biznesu/Indeks-biznesu-PKPP-Lewiatan-XII-2013-129995-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)