eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościMediaBranża budowlana w mediach

Branża budowlana w mediach

2013-01-07 13:31

Branża budowlana w mediach

Branża budowlana w mediach ©  lily - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Rok 2012 był szczególny dla branży budowlanej - paradoksalnie był to rok jednocześnie dużych inwestycji związanych z EURO 2012 i wynikających z tych inwestycji bankructw wykonawców i podwykonawców. Instytut Monitorowania Mediów przyjrzał się firmom z branży budowlanej, których walka o przetrwanie - mniej lub bardziej skuteczna - wzbudziła w minionym roku zainteresowanie mediów, internautów i inwestorów.

Przeczytaj także: Pomoc dla Ukrainy. 900 tys. postów w mediach społecznościowych w 6 dni

Analizie poddano ponad 37 tysięcy materiałów z prasy oraz internetu wraz z mediami społecznościowymi, w których pojawiały się nazwy firm: Dolnośląskie Surowce Skalne, PBG, Hydrobudowa, Aprivia, i Polimex-Mostostal. Badaniu poddano przekazy z całego 2012 roku. Szczególną uwagę poświęcono materiałom dotyczącym potencjalnej, trwającej lub przezwyciężonej upadłości.

W analizowanym okresie najczęściej napisano o PBG - łącznie 19,8 tys. razy, w tym prawie 6,7 tys. w kontekście upadłości.

fot. mat. prasowe

Media o branży budowlanej w 2012 roku

W analizowanym okresie najczęściej napisano o PBG - łącznie 19,8 tys. razy, w tym prawie 6,7 tys. w kontekście upadłości.


-Media najbardziej interesowały się problemami spółki i ewentualnym wpływem niewypłacalności tej firmy nie tylko na cały sektor budowlany, ale i finansowy, a to z uwagi na duże zaangażowanie funduszy emerytalnych i innych instytucji finansowych w akcje i obligacje tych spółek –wyjaśnia Nina Olszewska z Instytutu Monitorowania Mediów.

Z kolei Polimex pojawił się w badanych przekazach 7,8 tys. razy, ale w związku z tematem bankructwa „jedynie” 1,2 tys. razy. Hydrobudowa doczekała się 4,9 tys. wzmianek, w tym 3,1 tys. w kontekście upadłości.

fot. lily - Fotolia.com

Branża budowlana w mediach

Rok 2012 był szczególny dla branży budowlanej - paradoksalnie był to rok jednocześnie dużych inwestycji związanych z EURO 2012 i wynikających z tych inwestycji bankructw wykonawców i podwykonawców.


Nikt nie mówił, że będzie łatwo

Prognozy na 2012 nie były najlepsze, podsumowania wypadają jeszcze słabiej. Jak wynika z danych Coface Poland, w 2012 roku zbankrutowało o 20 proc. więcej firm niż rok temu. Upadłości dotknęły szczególnie branż budowlaną, a oficjalne szacunki i tak nie do końca oddają rzeczywistość – nie każda plajta łączy się z bankructwem sądowym. Sektor budowlany pogrążyły źle zawarte kontrakty inwestycyjne związane głównie z EURO 2012. Zwycięskie przetargi, w których głównym kryterium była cena, okazały się przyczyną zguby, a przynajmniej kryzysu, wykonawców i podwykonawców. Największym echem w mediach odbiły się kłopoty PBG, Hydrobudowy, DSS, Aprivii i Polimeksu-Mostostalu. Ostatnia wymieniona firma walczyła przez cały rok, aż w grudniu 2012 podpisała umowę restrukturyzacyjną z wierzycielami.

Prasa o budowlance i upadłościach

Najwięcej materiałów ogólnie oraz w kontekście upadłości poświęcono PBG - 2 tysiące materiałów na temat Grupy, z czego aż 40 proc. dotyczyło kryzysu. Na drugim miejscu pod względem liczby publikacji prasowych w 2012 roku znalazł się Polimex-Mostostal, zaś pod względem liczby materiałów na temat upadłości drugą pozycję zajęła Hydrobudowa.

fot. mat. prasowe

Publikacje prasowe o sektorze budowlanym

Najwięcej materiałów ogólnie oraz w kontekście upadłości poświęcono PBG - 2 tysiące materiałów na temat Grupy, z czego aż 40 proc. dotyczyło kryzysu. Na drugim miejscu pod względem liczby publikacji prasowych w 2012 roku znalazł się Polimex-Mostostal.


Przed i po EURO 2012

Punktem kulminacyjnym medialnego zainteresowania branżą budowlaną był czerwiec, miesiąc, w którym odbyło się EURO. Wtedy to domykane były w pośpiechu ostatnie inwestycje. Później liczba publikacji informujących o sytuacji w branży budowlanej systematycznie się zmniejszała.

fot. mat. prasowe

Branża budowlana po Euro 2012 - publikacje prasowe

Punktem kulminacyjnym medialnego zainteresowania branżą budowlaną był czerwiec, miesiąc, w którym odbyło się EURO.


Internet przygląda się inwestycjom

Rozkład sił w internecie wygląda podobnie jak w prasie - w liczbie publikacji, zarówno ogólnie, jak i w kontekście kryzysowym, prowadzi PBG. Łącznie na temat firm z sektora budowlanego napisano 20 908 publikacji, z czego upadłości dotyczyło 39,8% (8 324 materiały).

fot. mat. prasowe

Branża budowlana w internecie w 2012 roku

Rozkład sił w internecie wygląda podobnie jak w prasie - w liczbie publikacji, zarówno ogólnie, jak i w kontekście kryzysowym, prowadzi PBG.


 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Polskie media a WOŚP

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: