Branża budowlana w mediach
2013-01-07 13:31
Przeczytaj także: Pomoc dla Ukrainy. 900 tys. postów w mediach społecznościowych w 6 dni
Inny świat social media
W mediach społecznościowych proporcje liczbowe przekazów na temat poszczególnych firm oraz wypowiedzi na tematy związane z upadłości w porównaniu z publikacjami po prostu dotyczącymi sektora budowlanego wyglądają zupełnie inaczej niż w innych badanych mediach. Najczęściej wspominaną firmą w roku 2012 była PBG, która zostawiła konkurencję daleko w tyle. Mniej niż 1/3 materiałów na temat PBG dotyczyło upadłości.
Opinie internautów są podzielone: jedni w spółkach budowlanych widzą ofiarę systemu i kozła ofiarnego okoliczności, inni nie zostawiają na nich suchej nitki: „Banda złodziei, polskich cwaniaków i nierobów. Polska specjalność - upadłość likwidacyjna, winnych nie ma, łapówek nikt nie brał, materiałów nikt nie kradł. Przyczyna leży w polskiej mentalności i łańcuchu genetycznym tej fatalnej nacji” (z komentarzy internautów na wyborcza.biz). Warto zauważyć, że jako pierwszy słowa „bankructwo” w kontekście PBG odważył się użyć… internauta na forum bankier.pl.
fot. mat. prasowe
Branża budowlana w mediach społecznościowych w 2012 roku
Tak się (nie)dba o swoje interesy
Media społecznościowe mają szczególne znaczenie w komunikacji i tworzeniu wizerunku w przypadku spółek giełdowych - tutaj każdy komunikat prasowy wywołuje prawdziwą burzę na forach inwestorskich.
Niestety, fanpage PBG na Facebooku pokazuje, że spółka traktuje ten kanał komunikacji po macoszemu, co jest dosyć zastanawiające, zwłaszcza w sytuacji kryzysowej, ocenianej przez wielu internautów jako zręczna manipulacja, a nie ostateczny koniec firmy. Ostatni post pojawił się 26 września 2012 roku i choć jego treść jest dla firmy optymistyczna, nie poszły za tym żadne inne działania społecznościowe.
fot. mat. prasowe
Fanpage PBG
Informacje o badaniu
Analizę ilościową wykonano na podstawie ponad 37 tysięcy publikacji z prasy oraz internetu wraz z mediami społecznościowymi, w których pojawiły się nazwy firm: Dolnośląskie Surowce Skalne, PBG, Hydrobudowa, Aprivia, i Polimex – Mostostal. Pod uwagę brane były publikacje, które ukazały się między 1 stycznia a 31 grudnia 2012 roku.
Nina Olszewska –
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)