eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyUE-Polska: dodatnie saldo

UE-Polska: dodatnie saldo

2005-05-20 00:10

Saldo rozliczeń Polska - Unia Europejska było na koniec kwietnia dodatnie i wyniosło 973,2 mln euro - podaje Centrum Informacyjne Rządu. Saldo rozliczeń budżetu państwa, z założenia ujemne, wynosi -563,3 mln euro.

Przeczytaj także: Dodatnie saldo z UE

W kwietniu najważniejszym źródłem transferów były środki związane z realizacją zadań w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (211,2 mln euro), w tym przede wszystkim kolejna transza refundacji wydatków (prefinansowanych z budżetu państwa) na dopłaty bezpośrednie: 193,4 mln euro. Z końcem kwietnia zostały zakończone wypłaty dla rolników. Jednak z uwagi na to, że refundacje dokonywane są przez UE z dwumiesięcznym opóźnieniem, transferów związanych z tą kategorią wydatków należy oczekiwać także w maju i czerwcu.

Przyspieszeniu uległ napływ środków z tytułu realizacji zadań w ramach funduszy przedakcesyjnych: PHARE (31,7 mln euro) oraz SAPARD (65,7 mln euro). Szczególnie transfery z tytułu programu SAPARD zasługują na uwagę, ponieważ do końca kwietnia do Polski wpłynęło już ponad 41 proc. prognozowanej na rok bieżący kwoty. Ponadto w kwietniu Polska otrzymała, zgodnie z planem, kolejną ratę środków instrumentu poprawy płynności budżetu: 51 mln euro (przekazywanych w równych comiesięcznych ratach przez Komisję Europejską).

Znaczące ujemne saldo rozliczeń budżetu państwa z UE wynika przede wszystkim ze skumulowania w ciągu pierwszych czterech miesięcy wpłat składki do budżetu UE, które osiągnęły do końca kwietnia 2005 r. wysokość 818,3 mln euro. Środki budżetu państwa stanowią wyłączne źródło finansowania składki członkowskiej Polski, natomiast w ramach transferów z UE dochodem budżetu państwa są wyłącznie wpłaty z tytułu instrumentu poprawy płynności oraz instrumentu Schengen.

W ciągu 12 miesięcy członkostwa Polski w UE najważniejszą pozycję w strukturze transferów stanowiły zaliczki na fundusze strukturalne (ok. 1 mld 347 mln euro). Kolejną istotną pozycję stanowią wydatki związane ze Wspólną Polityką Rolną (ok. 1 mld 99 mln euro), przede wszystkim na dopłaty bezpośrednie.

Zgodnie z zapisami Traktatu Akcesyjnego, do Polski wpływa w równych miesięcznych ratach instrument poprawy płynności budżetowej, Łącznie w ciągu 12 miesięcy członkostwa, UE przekazała z tego tytułu ok. 745 mln euro. Odrębnym instrumentem, ustanowionym przez Traktat Akcesyjny jest także instrument Schengen. Pierwsza rata z tego tytułu w wysokości ok. 103 mln euro napłynęła w grudniu 2004 r.

W pierwszym roku członkostwa Polski w UE najszybciej nowe środki związane z UE napłynęły do beneficjantów końcowych w obszarze rolnictwa. Natomiast najwyższe transfery nastąpiły w ramach realizacji działań finansowanych z funduszy strukturalnych.

oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl Polska.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: