Europa: wydarzenia tygodnia 2/2013
2013-01-13 13:00
Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 1/2013
- Przed dorocznym spotkaniem Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos między (23 - 27 stycznia) opublikowano raport o czynnikach ryzyka na najbliższe 10 lat. Wśród nich największe ryzyko wynika z coraz większej różnicy pomiędzy bogatymi, a biednym oraz niestabilne finanse rządowe uznane zostały przez ekspertów za największe zagrożenia dla światowej gospodarki. Wśród pozostałych zagrożeń wyróżniają te związane ze zjawiskami pogodowymi i z rosnącą emisję gazów cieplarnianych. Rosnącym zagrożeniem są również niedostateczne zaopatrzenie w wodę oraz starzenie się populacji.
- Według ekspertów WEF Europie udało się uniknąć rozpadu strefy euro a Stanom Zjednoczonym - klifu fiskalnego, czyli grożącej recesją automatycznej podwyżki podatków i cięć wydatków budżetowych. Jednak ich zdaniem politykom nie udaje się rozwiązać fundamentalnych problemów i myślą oni nieco bardziej pesymistycznie o nadchodzącej dekadzie niż jeszcze rok temu.
- Eksperci MFW przyznali się, że źle ocenili wpływ cięć budżetowych na gospodarki unijnych krajów. Dotyczy to błędnych prognoz dotyczących popytu wewnętrznego i zatrudnienia przy jednoczesnym narzucaniu znacznych oszczędności w krajach ogarniętych kryzysem tak w Grecji jak i Portugalii. Oznacza to, że bolesne reformy i cięcia wydatków nie mogą być jedyną receptą, bo hamują wzrost gospodarczy, a potrzebne są jeszcze zachęty inwestycyjne.
- W 2012 roku niemiecka gospodarka wzrosła o ok. 0,75 proc.
- Francuskie związki zawodowe i przedstawiciele pracodawców porozumieli się w sprawie uelastycznienia rynku pracy. Nowe przepisy mają utrudnić pracodawcom zatrudnianie pracowników na podstawie odnawianych kontraktów tymczasowych, zachęcając do oferowania umów długoterminowych. Ma to ożywić francuską gospodarkę, ułatwić firmom redukcje zatrudnienia i zmniejszyć bezrobocie (obecnie na poziomie 10 proc.).
- W KE pracuje 1183 polskich urzędników, w tym 461 na stanowiskach asystenckich, a 7 naszych rodaków zajmuje najwyższe, dyrektorskie posady. W sumie w KE najwięcej pracuje 23600 urzędników. Pensje urzędników Komisji wahają się od 2,3 do 16 tys. euro brutto
- Produkcja przemysłowa Słowacji wzrosła w listopadzie 2012 r. o 5,2 proc. r/r. W październiku 2012r. produkcja przemysłowa wzrosła o 8,1 proc.r/r.
- Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii spadła w listopadzie 2012 r. o 2,4 proc. r/r (w październiku spadek wyniósł 3,0 proc.r/r).
- Agencja Moody's kolejny raz obniżyła rating Cypru z "B3" do poziomu "Caa3", z perspektywą negatywną. To skutek rosnącego zadłużenia tego kraju.
- Według greckiego MF kraj ten zmniejszył w 2012 roku swój deficyt budżetowy o 30 proc. r/r.
- Europejski Bank Centralny (EBC) utrzymał dziś stopy procentowe na dotychczasowych poziomach. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0,75%.
- Według analityków Barclays Capital średnia stopa bezrobocia w eurostrefie w 2013 r. sięgnie 12 proc. wobec 11.8 proc. w listopadzie 2012 roku.
- W 2012 roku inflacja na Białorusi wyniosła 21,8 proc. (rząd zakładał 19-22 proc.).
- KE przygotowuje propozycję nowych przepisów środowiskowych w sprawie warunków wydobywania gazu łupkowego. W tej sprawie Uruchomione 20 grudnia konsultacje społeczne, które zakończą się do 20 marca. W wyniku zostaną określone środki w celu zmniejszenia ryzyka wpływu wydobycia dla zdrowia i środowiska.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
BIEDA I WYKLUCZENIE SPOŁECZNE
Niekiedy mam wrażenie, że wchodząc w nowy rok ulegamy złudzeniu, że sprawy roku poprzedniego pozostały za nami, możemy je odkreślić grubą kreską i można zapomnieć o nich. Niestety tak nie jest. Mówiąc to mam szczególnie na myśli sprawy trudne i kłopotliwe, które wloką się za nami i niesposób uznać je za historię, one przypominają się same...
Bieda i wykluczenie społeczne to od wieków problem realny i praktycznie nierozwiązywalny. Spotykamy się z nim niemal w każdym zakątku dzisiejszego świata.
Wydaje się, że ten nasz świat już dawno pogodził się z jego obecnością w codziennym życiu społecznym. Niestety, niekiedy mam wrażenie, że ten "lepszy świat" tylko od czasu do czasu przypomina sobie o tym i wówczas najczęściej z patosem i troską mówi o sprawach ludzi dotkniętych tą odwieczną "chorobą", a potem problem znika i życie społeczne powraca do "normy", z której nie mamy prawa być dumni...
W naszym świecie, w tym także w krajach Starego Kontynentu zadania związane z próbami rozwiązania zasygnalizowanego problemu standardowo są obecne w programach społeczno-gospodarczych każdego rządu. Z realizacją jednak jest dużo gorzej, szczególnie w ostatnich latach, kiedy kryzys obniżył poziom życia dużej części społeczeństwa, zagroził sporej ilości ludzi utratą pracy, a ci, którzy ją utracili na dłuższy czas zostali praktycznie zepchnięci na margines....
UE corocznie prowadzi badania tego obszaru życia społecznego starając się odpowiedzieć na pytanie: jak kształtuje się zagrożenie biedą i wykluczeniem społecznym w krajach unijnych. Niedawny raport w tej dziedzinie dzieli Europę na trzy grupy, a więc na Północ, gdzie sytuacja jest najlepsza oraz Południe i Wschód. I tak:
- Polska jest zaliczona do grupy trzeciej - najniższej, razem z z Bułgarią, Rumunią, Grecją, krajami bałtyckimi, Włochami i Węgrami. W państwach tej grupy istnieje duże (największe w Unii) ryzyko ubóstwa, a równocześnie małe są szanse na wyjścia z niego tych, którzy wpadną w taką pułapkę. W naszym kraju 27,2 procent osób jest zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, a wskaźnik ten jest na wyższym poziomie niż średnio w całej Unii. W tej grupie krajów największe zagrożenie jest w Bułgarii i przekracza 49 procent. Do tej grupy w pierwszej kolejności KE kieruje swoje apele o wzmożenie walki z biedą i bezrobociem. Wskazuje też kierunki działań, w tym na potrzebę doskonalenia systemów zabezpieczenia społecznego i reformowania reguł funkcjonowania rynku pracy. Zdaniem Brukseli zlekceważenie tego problemu może doprowadzić nawet do załamania się potencjału gospodarczego, a wtedy koszty społeczne mogą być znacznie większe.
- W drugiej grupie są takie kraje unijne jak: Wielka Brytania, Belgia, Francja, Austria, ale też Hiszpania mimo, że w tym kraju w ostatnim okresie bezrobocie (szczególnie w grupie ludzi młodych) jest na rekordowym poziomie, co stwarza duże zagrożenie biedą. Raport jednak dodaje, że w tej grupie są też znaczne szanse na wyjście z ubóstwa.
- Pierwszą grupę tradycyjnie już tworzą kraje skandynawskie, a więc Finlandia, Dania, Szwecja oraz Holandia. Tam zagrożenie ubóstwem jest stosunkowo niewielkie, ale też mniejsze są szanse wyjścia z sytuacji osób, które już wpadną w obszar biedy i wykluczenia.
Przeczytaj także:
Europa: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)