Polskie firmy: szanse i zagrożenia 2013
2013-01-14 11:55
Przeczytaj także: Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw II kw. 2012
2013 r. – dużo niepewności
Rok 2013 będzie wyzwaniem dla przedsiębiorstw, bowiem jego pierwsza połowa na pewno będzie charakteryzowała się dużą słabością gospodarki, ale w drugiej jest szansa na powrót do nieco szybszego tempa wzrostu gospodarczego.
- W 2013 r. przedsiębiorstwa powinny osiągnąć podobny wzrost sprzedaży – ok. 4 proc. – jak w roku 2012. Nie będzie jednak problemu z kosztami surowców i materiałów, które powinny rosnąc w tempie wolniejszym niż w roku ubiegłym. Dodatkowo, przy braku presji płacowej firmy powinny być w stanie tak zarządzać kosztami, aby rosły one wolniej od przychodów.
- Wpłynie to na poprawę rentowności sprzedaży netto, ale ciągle jej poziom będzie niższy niż w latach dobrej koniunktury.
- Wpłynie to na poziom zysków wypracowanych przez przedsiębiorstwa w 2013 r. – powinny one być wyższe niż w 2012 r., ale nie osiągną one jeszcze poziomu z 2011 r.
- Zagrożeniem dla rynku może być malejąca płynność finansowa (gotówkowa). Jednak powinna ona utrzymać się powyżej poziomu oczekiwanego w okresie osłabienia gospodarczego (25-27 proc.).
- Nie należy spodziewać się zmiany skłonności do inwestycji – przedsiębiorstwa w dalszym ciągu będą ostrożne w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Jednak te inwestycje, które będą realizowane, będą nastawione na modernizację posiadanego majątku.
- Ostrożność inwestycyjna będzie wynikała także z utrzymywania się silnej skłonności do finansowania działalności i inwestycji ze środków własnych. A te (depozyty) uległy zmniejszeniu i ich poziom nie daje już takiego „buforu” zabezpieczającego przed osłabieniem płynności finansowej, jak to było jeszcze rok wcześniej.
- Niestety przedsiębiorstwa będą musiały w pierwszej połowie roku dokonywać kolejnych restrukturyzacji zatrudnienia. Szansą na ograniczenie zwolnień pracowników są decyzje rządu dotyczące zmian regulacyjnych w obszarze prawa pracy, przede wszystkim wydłużenie okresu rozliczania czasu pracy i zmiana definicji doby pracowniczej. Jeżeli jednak zmiany te nie wejdą na początku roku, nie da się uniknąć zwolnień.
- Przedsiębiorstwa będą podnosiły wynagrodzenia, jednak wzrost ten będzie obejmował przede wszystkim (jeżeli nie jedynie) pracowników o kluczowych dla firm kompetencjach, specjalistów, których utrzymanie w zatrudnieniu ma dla przedsiębiorstw długookresowe znaczenie. Ponieważ jednak inflacja w 2013 r. powinna „zejść” poniżej celu inflacyjnego, jest szansa, że wynagrodzenia realnie wzrosną, mimo że ich wzrost nominalny będzie niższy niż w 2012 r.
- Przedsiębiorstwa zwiększą zainteresowanie sprzedażą poza rynkiem - powinna nieznacznie wzrosnąć liczba firm-eksporterów oraz wartość eksportu, także nieznacznie (ok. 4 proc.).
fot. mat. prasowe
Wynik finansowy netto (mld PLN)
W 2013 r. zapanowanie nad kosztami powinno dać efekt wyższego poziomu wyniku finansowego netto.
Mocne i słabe strony przedsiębiorstw’2013
Mocnymi stronami przedsiębiorstw, pozwalającymi oczekiwać, że wykorzystają one ten trudny rok do budowania szans na rozwój, są m.in. :
- bezpieczna (jak na razie) płynność finansowa,
- poprawa zarządzania finansami,
- wzrost umiejętności identyfikacji ryzyk i zarządzania nimi,
- koncentracja na jakości produktów i usług, a nie na cenie, i to mimo osłabienia gospodarczego,
- wzrost skłonności do innowacji (co niestety nie oznacza, że się zmaterializuje),
- wzrost skłonności do inwestycji modernizacyjnych,
- uznawanie kapitału ludzkiego za jeden z ważniejszych zasobów, co powinno utrzymywać tendencję do wzrostu wynagrodzeń, ale tylko w grupie pracowników kluczowych.
fot. mat. prasowe
Rentowność sprzedaży netto (ROS; %)
W 2013 r. poprawa rentowności w wyniku zapanowania nad kosztami.
![Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw II kw. 2016 [© BillionPhotos.com - Fotolia.com] Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw II kw. 2016](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/wyniki-finansowe-przedsiebiorstw/Sytuacja-finansowa-sektora-przedsiebiorstw-II-kw-2016-182929-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)