eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolskaChiny i łupki pomogą polskiej gospodarce

Chiny i łupki pomogą polskiej gospodarce

2013-01-22 13:29

Chiny i łupki pomogą polskiej gospodarce

Osłabienie chińskiej gospodarki może pomóc Polsce © openwater - Fotolia.com

Rozpoczęcie eksploatacji gazu łupkowego w Polsce oraz mniejsza dynamika wzrostu gospodarczego w Chinach mogą stać się impulsami stymulującymi wzrost polskiego PKB - to wnioski z analizy opracowanej przez Bank DnB NORD i firmę doradczą Deloitte. Ograniczenie dynamiki wzrostu gospodarczego Chin może dać polskiemu PKB 1 pkt. proc. w ciągu trzech lat a eksploatacja gazu łupkowego może zwiększyć PKB Polski łącznie o ponad 3 proc. w latach 2013-2022.

Przeczytaj także: Gospodarka Chin: osłabiona, ale bardziej decyzyjna niż dotąd

Analiza przygotowana przez Bank DnB NORD wspólnie z Deloitte przyjmuje scenariusz zakładający spowolnienie dynamiki PKB Chin do 5 proc. rocznie. Przyczyną takiego spowolnienia, mogą być zdaniem autorów opracowania problemy głównych parterów handlowych Chin, czyli krajów rozwiniętych. W krajach tych obecnie ogranicza się konsumpcję, co stoi w kolizji w chińskimi rezerwami wzrostu opartymi o inwestycje i eksport.

Zdaniem autorów raportu, „kryzys chiński”, wywoła pozytywny szok podażowy na świecie, którego echa dotrą także do Polski.

fot. openwater - Fotolia.com

Osłabienie chińskiej gospodarki może pomóc Polsce

Zmiany związane m.in. ze spadkiem cen surowców mogą zwiększyć nasz wzrost gospodarczy.


- Spowolnienie dynamiki chińskiego PKB wpływać będzie na polską gospodarkę dwoma kanałami: poprzez handel międzynarodowy, a także spadek cen surowców - wyjaśnia Artur Tomaszewski, prezes zarządu banku DnB NORD Polska.

Z kolei w przypadku rozpoczęcia wydobycia gazu łupkowego, zależność Polski (w przypadku sukcesu programu wydobycia własnych zasobów) od importowanego gazu zmniejszy się. Autorzy raportu szacują, że łączne korzyści obejmujące m.in. wzrost konsumpcji tańszego gazu, inwestycje w rozbudowę wydobycia i infrastrukturę oraz spadek importu mogą dać po zsumowaniu przyrost PKB o ponad 3 proc. w latach 2013-2022.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: gaz łupkowy, Chiny, ceny surowców, PKB

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: