Koniunktura przemysłowa I 2013
2013-01-24 12:03
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XII 2012
Przedsiębiorstwa należące do większości badanych klas wielkości odnotowują spadek bieżącej i przyszłej sprzedaży. Jedynie podmioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) zgłaszają pozytywne oceny w tym zakresie.
Podmioty należące do wszystkich klas wielkości formułują w styczniu negatywne oceny i prognozy sytuacji finansowej, przede wszystkim jednostki o liczbie pracujących do 49 osób.
Jednostki wszystkich badanych klas wielkości sygnalizują wzrost bieżących i przyszłych cen. Najbardziej znaczący wzrost cen bieżących zgłaszany jest przez dyrektorów jednostek mikro (o liczbie pracujących do 9 osób). W najbliższych trzech miesiącach największy wzrost w tym zakresie planują podmioty o liczbie pracujących do 49 osób.
Przedstawiciele większości klas wielkości sygnalizują nadmiar zapasów towarów. Najbardziej znaczącą nadwyżkę zapasów zgłaszają jednostki średnie (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób). Jedynie podmioty mikro (o liczbie pracujących do 9 osób) oceniają stan zapasów jako zbliżony do za-potrzebowania.
Zmniejszenie zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach zapowiadane jest przez przedstawicieli wszystkich klas wielkości. Najbardziej znaczące redukcje przewidywane są w jednostkach małych i średnich (o liczbie pracujących od 10 do 249 osób).
Spośród badanych jednostek, w styczniu 4,8% podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności w handlu detalicznym (4,3% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z: konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w styczniu br. 60% przedsiębiorstw, 57% w analogicznym miesiącu ub. r.), kosztami zatrudnienia (58% w styczniu br., 55% przed rokiem), niedostatecznym popytem (48% w styczniu br., tak jak w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (47% w styczniu br., tak jak przed rokiem).
Usługi
W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 13 (przed miesiącem minus 15). Poprawę koniunktury odnotowuje 10% badanych firm, a jej pogorszenie 23% (w grudniu odpowiednio 10% i 25%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Poprawa ocen koniunktury wynika z mniej niekorzystnych niż zgłaszano przed miesiącem prognoz popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej. Odnotowany jest większy niż w grudniu spadek bieżącego popytu i sprzedaży usług. Aktualna sytuacja finansowa nadal się pogarsza. Sygnalizowany jest dalszy, niewielki spadek bieżących cen usług, w najbliższych miesiącach mogą one rosnąć nieco wolniej niż się spodziewano w grudniu. W tej grupie jednostek w najbliższych trzech miesiącach dyrektorzy firm przewidują utrzymanie dotychczasowego poziomu redukcji zatrudnienia.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w usługach
W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 13 (przed miesiącem minus 15).
W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie minus 10 (przed miesiącem minus 20). Poprawę koniunktury odnotowuje 14% badanych firm, a jej pogorszenie 24% (w grudniu odpowiednio 8% i 28%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Poprawa, mimo to nadal negatywnych, ocen koniunktury wynika z mniej pesymistycznych prognoz popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej. Bieżący popyt i sytuacja finansowa są oceniane nieco mniej niekorzystnie niż przed miesiącem, utrzymuje się jednak spadek bieżącej sprzedaży. Sygnalizowany jest wolniejszy niż zgłaszano w grudniu spadek bieżących i przyszłych cen usług. W tej grupie jednostek nadal są planowane redukcje zatrudnienia.
![Koniunktura gospodarcza w I 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w I 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-I-2025-264455-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)