Koniunktura przemysłowa I 2013
2013-01-24 12:03
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XII 2012
W styczniu negatywnie koniunkturę w handlu detalicznym oceniają jednostki ze wszystkich województw. Najbardziej pesymistyczne oceny zgłaszają jednostki z siedzibą w województwach łódzkim i podlaskim, natomiast najmniej – wielkopolskim i mazowieckim. Najbardziej znaczące pogorszenie w stosunku do ocen z ubiegłego miesiąca odnotowały podmioty z siedzibą w województwie świętokrzyskim.
fot. mat. prasowe
Handel hurtowy i detaliczny - koniunktura wg województw
W styczniu negatywnie koniunkturę w handlu hurtowym oceniają jednostki z większości województw.
W przekrojach wojewódzkich, w styczniu wszystkie podmioty z sekcji transport i gospodarka magazynowa sygnalizują niekorzystne oceny koniunktury. Najgorsze opinie zgłaszają firmy, które mają siedzibę w województwie lubelskim, łódzkim i podlaskim.
Znacznie mniej negatywne niż przed miesiącem oceny koniunktury formułują jednostki mające siedzibę w województwie świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.
W styczniu pozytywnie i lepiej niż przed miesiącem oceniają koniunkturę jednostki z sekcji zakwaterowanie i gastronomia, których siedziba znajduje się w województwach: opolskim, łódzkim oraz kujawsko-pomorskim.
Najbardziej pesymistyczne, choć mniej niekorzystne niż w grudniu oceny koniunktury zgłaszają jednostki mające siedzibę w województwie podlaskim.
W styczniu podmioty z sekcji informacja i komunikacja mające siedzibę w większości województw oceniają koniunkturę pozytywnie i lepiej niż przed miesiącem. Najlepsze oceny w tym zakresie zgłaszają jednostki, których siedziba znajdują się w województwie podkarpackim.
Najbardziej pesymistyczne i gorsze niż przed miesiącem oceny koniunktury zgłaszają jednostki mające siedzibę w woje-wództwie opolskim, podlaskim i świętokrzyskim.
Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI)
Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się w styczniu na niższym poziomie niż odnotowano przed miesiącem i przed rokiem.
W styczniu na nieznaczne pogorszenie wartości wskaźnika syntetycznego w stosunku do grudnia wpływa niewielki spadek wartości jego składowych w usługach, handlu i przemyśle przy utrzymaniu wartości składowej w budownictwie. W porównaniu z analogicznym miesiącem sprzed roku, wszystkie składowe wskaźnika uległy obniżeniu.
fot. mat. prasowe
Wskaźnik syntetyczny i jego dekompozycja
Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się w styczniu na niższym poziomie niż odnotowano przed miesiącem i przed rokiem.
W porównaniu do grudnia i stycznia ubiegłego roku odnotowano spadek ocen zarówno diagnostycznych jak i prognostycznych.
![Koniunktura gospodarcza w I 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w I 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-I-2025-264455-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)