eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRejestr Dłużników ERIF w IV kw. 2012

Rejestr Dłużników ERIF w IV kw. 2012

2013-01-25 12:52

Rejestr Dłużników ERIF w IV kw. 2012

Rejestr Dłużników ERIF w IV kw. 2012 © pkstock - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Liczba osób i firm wpisanych do Rejestru Dłużników ERIF Biura Informacji Gospodarczej S.A. wzrosła od października do końca grudnia o ponad 3%, a w ciągu całego roku 2012 o ponad 28%. Warto podkreślić, że w bazie znajduje się coraz więcej wpisów pozytywnych o regularnie spłacanych należnościach - w IV kwartale 2012 roku ich liczba zwiększyła się o 62% w porównaniu do poprzedniego kwartału.

Przeczytaj także: Rejestr Dłużników ERIF w III kw. 2012

Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. to jedynie biuro informacji gospodarczej w Polsce, które poddaje swoją bazę cyklicznej weryfikacji przez niezależnego biegłego rewidenta. Zgodnie z wynikami najnowszej weryfikacji stanu i struktury bazy Rejestru, którą przeprowadziła KPMG Audyt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k., na początek stycznia 2013 roku w bazie Rejestru znajdowało się łącznie
1 352 920 spraw o wartości ponad 7 mld złotych. Liczba wpisów pozytywnych o spłacie należności przekroczyła 16 tysięcy.

Wiarygodność ciągle w cenie

Wpisy pozytywne stanowią jeszcze niewielką część bazy Rejestru Dłużników ERIF, jednak utrzymująca się bardzo wysoka dynamika wzrostu wskazuje na rosnące znaczenie informacji pozytywnej. Tylko w ciągu ostatniego kwartału liczba wpisów o udanej spłacie należności wzrosła o 62% - z 10 tysięcy do ponad 16 tysięcy. Rok wcześniej na koniec IV kwartału 2011 roku liczba rekordów pozytywnych sięgała zaledwie 1400 wpisów. W ciągu roku wzrosła zatem aż o 1067%.

- Dzięki pozytywnym informacjom nasza baza staje się cenniejszym, kompleksowym źródłem informacji, które pozwalają na pełną weryfikację i ocenę ryzyka – mówi Edyta Szymczak, prezes zarządu Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. – Informacja pozytywna jest tak samo ważna, jak informacja o zadłużeniu klientów, a jej popularyzacja jest korzystna dla wszystkich uczestników rynku. Pozwala m.in. na podejmowanie rozważnych decyzji biznesowych i wyróżnianie sumiennych kontrahentów lub klientów. Pozytywny wpis jest więc jednocześnie dowodem wiarygodności płatniczej firmy czy konsumenta – przekonuje Edyta Szymczak.

Rejestr Dłużników ERIF prowadzi bazę wpisów pozytywnych na podstawie art. 18 Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Informacje pozytywne zamieszczone w Rejestrze pochodzą zarówno ze spółek Grupy Kapitałowej KRUK, jak i od innych partnerów współpracujących z Rejestrem Dłużników ERIF BIG S.A.

- Uważamy, że – podobnie, jak w innych krajach europejskich – dostęp do informacji pozytywnej jest bardzo potrzebny do budowania wiarygodności i zaufania na rynku. Dlatego też wychodzimy z takimi inicjatywami, jak internetowy serwis infoPozytywni.pl, którego celem jest pokazywanie Polakom, jak budować swoją pozytywną historię płatniczą – podsumowuje Edyta Szymczak.

fot. pkstock - Fotolia.com

Rejestr Dłużników ERIF w IV kw. 2012

Jak wynika z danych Rejestru Dłużników ERIF, liczba niespłacanych zobowiązań stale rośnie. Ostatni kwartał roku 2012 przyniósł wzrost liczby spraw w Rejestrze Dłużników ERIF do ponad 1,35 mln.


Długów wciąż przybywa

Jak wynika z danych Rejestru Dłużników ERIF, liczba niespłacanych zobowiązań stale rośnie. Ostatni kwartał roku 2012 przyniósł wzrost liczby spraw w Rejestrze Dłużników ERIF do ponad 1,35 mln, co oznacza wzrost o ponad 3% w stosunku do końca poprzedniego kwartału oraz o 28% w porównaniu do końca roku 2012.

fot. mat. prasowe

Liczba spraw w bazie danych Rejestru Dłużników ERIF (w tym wpisy pozytywne)

Ostatni kwartał roku 2012 przyniósł wzrost liczby spraw w Rejestrze Dłużników ERIF do ponad 1,35 mln, co oznacza wzrost o ponad 3% w stosunku do końca poprzedniego kwartału oraz o 28% w porównaniu do końca roku 2012.


- Dane mogłyby sugerować wolniejszą dynamikę wzrostu bazy. Jednak nie należy wyciągać z tego daleko idących wniosków o zmniejszającej się skali zadłużenia Polaków – wyjaśnia Edyta Szymczak z Rejestru Dłużników ERIF. Koniec roku zawsze wiąże się z realizacją umów sprzedaży wierzytelności naszych klientów i partnerów. Przy sprzedaży wierzytelności są one, choć niespłacone, usuwane z Rejestru. Może je tam ponownie wpisać wierzyciel wtórny czyli ich nabywca.

 

1 2

następna

Informatyka śledcza 2012

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: