eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolski system podatkowy zasługuje na słabą ocenę

Polski system podatkowy zasługuje na słabą ocenę

2013-01-27 00:10

Polski system podatkowy zasługuje na słabą ocenę

Podatki © decisiveimages - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jak wynika z najnowszego raportu KPMG, według kadry odpowiedzialnej w firmach za finanse i podatki, polski system podatkowy zasługuje na słabą ocenę – zaledwie 2,3 w pięciostopniowej skali. Tak negatywna opinia wynika przede wszystkim z niestabilności przepisów podatkowych i niewystarczająco wczesnego informowania o planowanych zmianach w przepisach. Najwięcej problemów sprawiają polskim przedsiębiorcom kwestie związane z cenami transferowymi, zaś najmniej kłopotliwe okazuje się wypełnianie obowiązków płatnika z tytułu PIT oraz przygotowanie zeznania rocznego CIT.

Przeczytaj także: Niestabilny system podatkowy kłopotem biznesu

Polski system podatkowy wypada słabo

Jak wynika z badania KPMG, przeprowadzonego wśród przedstawicieli kadry zarządzającej, dyrektorów finansowych, głównych księgowych oraz szefów sprawozdawczości finansowej z przedsiębiorstw z różnych branż, polski system podatkowy jest daleki od ideału. Badani najsłabiej ocenili stabilność przepisów podatkowych – 80% uznało, że jest ona słaba lub bardzo słaba – oraz niewystarczająco wczesne informowanie o zmianach w prawie podatkowym – słabe lub bardzo słabe w opinii 60%. Nieco lepiej ocenili zaś możliwość konstruktywnej wymiany argumentów podczas kontroli podatkowych oraz nastawienie urzędników administracji publicznej. Co istotne, żaden z respondentów nie wystawił oceny bardzo dobrej dla jakiejkolwiek z analizowanych kategorii systemu podatkowego.

- Wyniki badania nie są dla mnie zaskoczeniem. Należy pamiętać, że obok nominalnej stopy opodatkowania funkcjonuje równolegle stawka efektywna, która obrazuje realne obciążenie podatkowe. Jeszcze ważniejsza jest zaś możliwość planowania w co najmniej średnim (min. 5 lat), a najlepiej długim okresie, tak aby w pełni można było ocenić rentowność inwestycji, a co za tym idzie – atrakcyjność Polski jako miejsca do inwestowania i prowadzenia biznesu – mówi Rafał Ciołek, doradca podatkowy, dyrektor w zespole ds. CIT w KPMG w Polsce.

fot. mat. prasowe

Ocena systemu podatkowego w Polsce

Jak wynika z badania KPMG, przeprowadzonego wśród przedstawicieli kadry zarządzającej, dyrektorów finansowych, głównych księgowych oraz szefów sprawozdawczości finansowej z przedsiębiorstw z różnych branż, polski system podatkowy jest daleki od ideału.


Największy problem sprawia analiza zagadnień cen transferowych

Jak wskazują wyniki raportu KPMG, polscy przedsiębiorcy mają najwięcej trudności z analizą kwestii związanych z cenami transferowymi (59%). Niemniej kłopotów sprawia im konieczność przygotowania zbyt dużej liczby deklaracji i formularzy (53%). Zdaniem respondentów relatywnie najprostszym i najmniej problematycznym jest wypełnianie obowiązków ciążących na płatniku z tytułu PIT oraz przygotowanie zeznania podatkowego CIT.

fot. mat. prasowe

Problematyczność poszczególnych kwestii podatkowych

Jak wskazują wyniki raportu KPMG, polscy przedsiębiorcy mają najwięcej trudności z analizą kwestii związanych z cenami transferowymi (59%).


Nie wszystkie zmiany okazały się rewolucyjne

Jedną z najistotniejszych zmian w podatku dochodowym od osób prawnych, która weszła w życie w styczniu 2013 roku, jest nakaz wyłączania z kosztów podatkowych niezapłaconych faktur. Jak wynika jednak z przeprowadzonego badania, 69% respondentów uważa, że zmiana ta nie wpłynie na eliminację zatorów płatniczych, a jedynie zwiększy obowiązki administracyjne w firmie.

- Potencjalnie interesujący projekt ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce przekształcił się – jak to często bywa z ustawami podatkowymi – w ciężki orzech do zgryzienia dla podatników. Zmiana byłaby o wiele lepiej odebrana, gdyby w trakcie procesu legislacyjnego nie usunięto jedynego pozytywnego elementu, jakim była korekta przychodów. Biorąc pod uwagę ostateczny kształt przepisów, ich negatywna ocena przez przedsiębiorców jest całkowicie zrozumiała i zasadna – uważa Rafał Ciołek, doradca podatkowy, dyrektor w KPMG w Polsce.

fot. mat. prasowe

Ocena nakazu wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów niezapłaconych faktur

Jedną z najistotniejszych zmian w podatku dochodowym od osób prawnych, która weszła w życie w styczniu 2013 roku, jest nakaz wyłączania z kosztów podatkowych niezapłaconych faktur.


Informacje o badaniu
Badanie dotyczące systemu podatkowego w Polsce zostało przeprowadzone 15 stycznia 2013 r. wśród uczestników III Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG, tj. przedstawicieli kadry zarządzającej, dyrektorów finansowych, głównych księgowych oraz szefów sprawozdawczości finansowej i controllingu. Badanie miało na celu poznanie oceny polskiego systemu podatkowego z punktu widzenia kadry najwyższego szczebla z przedsiębiorstw z różnych branż z całej Polski. Na pytania odpowiedziało 135 osób.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: