eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura konsumencka I 2013

Koniunktura konsumencka I 2013

2013-01-25 12:36

Koniunktura konsumencka I 2013

Koniunktura konsumencka I 2013 © DragonImages - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W styczniu 2013 r., zanotowano różnokierunkowe zmiany nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,2 p. proc. i wyniósł –30,8 - podał Główny Urząd Statystyczny.

Przeczytaj także: Koniunktura konsumencka XII 2012

Na wzrost wartości wskaźnika wpłynęły lepsze, niż w zeszłym miesiącu, oceny dotyczące sytuacji ekonomicznej kraju – zarówno przyszłej (wzrost o 2,5 p. proc.), jak i przeszłej (wzrost o 2,0 p. proc.). Ogólna wartość BWUK wzrosła jednak nieznacznie, z powodu wyraźnego pogorszenia się ocen dotyczących dokonywania ważnych zakupów (spadek o 4,0 p. proc.). Pozostałe składowe wskaźnika pozostały na podobnym poziome jak w poprzednim miesiącu.

W porównaniu do stycznia 2012 roku obecny poziom wskaźnika BWUK jest o 4,0 p. proc. niższy.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, obniżył się o 0,4 p. proc. w stosunku do grudnia 2012 r. i ukształtował się na poziomie –40,9.

Największy spadek – o 2,5 p. proc. odnotowano w odniesieniu do perspektyw na oszczędzanie pieniędzy, a także przewidywanych zmian w poziomie bezrobocia (o 1,6 p. proc.). Natomiast poprawiła się ocena dotycząca przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost o 2,5 p. proc.).

Wskaźnik WWUK jest o 6,9 p. proc niższy w porównaniu do stycznia ubiegłego roku, na co wpłynęły głównie gorsze oceny dotyczące zmian poziomu bezrobocia.

fot. mat. prasowe

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej oraz jego wartości składowe wg lat

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,2 p. proc. i wyniósł –30,8.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: