Grupy przedsiębiorstw w 2011 roku
2013-01-30 11:02
Jednostki dominujące najwyższego szczebla zlokalizowane za granicą © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Grupy przedsiębiorstw w 2010 roku
Na podstawie badania przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny wyodrębniono 1 951 grup przedsiębiorstw działających w Polsce w 2011 r., dla których jednostki dominujące najwyższego lub pośredniego szczebla miały siedzibę na terenie Polski. Wśród ogółu grup przedsiębiorstw 792 (40,6%) stanowiły grupy krajowe, a 1 159 (59,4%) –grupy okrojone.fot. mat. prasowe
Udział podmiotów należących do grup w zbiorowości przedsiębiorstw niefinansowych
Pod kontrolą kapitału zagranicznego były 754 grupy okrojone, dla których jednostkami dominującymi najwyższego szczebla były podmioty mające siedziby łącznie w 43 krajach, w tym 70,2% w krajach członkowskich Unii Europejskiej, głównie w Niemczech, Niderlandach, Francji i Luksemburgu. Pozostałe 367 grup okrojonych stanowiły grupy pod kontrolą kapitału polskiego, w których jednostki dominujące najwyższego szczebla miały siedziby na terenie Polski, a za granicą zlokalizowane były jedynie podmioty od nich zależne.
fot. mat. prasowe
Jednostki dominujące najwyższego szczebla zlokalizowane za granicą
W ramach grup okrojonych działało 1 600 zagranicznych podmiotów bezpośrednio zależnych od polskich jednostek dominujących zlokalizowanych łącznie w 71 krajach, w tym 60,6% na terytorium Unii Europejskiej. Co druga tego typu jednostka miała siedzibę na terenie jednego z siedmiu krajów sąsiadujących z Polską, głównie na Ukrainie, w Rosji, w Niemczech oraz w Republice Czeskiej.
fot. mat. prasowe
Jednostki bezpośrednio zależne od podmiotów polskich zlokalizowane za granicą
Przeważającym rodzajem działalności większości badanych grup przedsiębiorstw było przetwórstwo przemysłowe (29,0%) oraz handel i naprawa pojazdów samochodowych (20,6%). Te obszary działalności skupiały także największą liczbę pracujących (łącznie 44,4% z 1 816,7 tys. pracujących ogółem w grupach przedsiębiorstw w końcu 2011 r.).
fot. mat. prasowe
Grupy przedsiębiorstw i pracujący według sekcji PKD
Obszary działalności gospodarczej, w których ze względu na liczebność dominowały grupy krajowe, to górnictwo i wydobywanie (60,9%), budownictwo (52,0%) oraz administrowanie i działalność wspierająca – 50,7%. W sekcjach: dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja, działalność profesjonalna, naukowa i techniczna oraz obsługa rynku nieruchomości dominowały grupy okrojone pod kontrolą kapitału zagranicznego (stanowiły one odpowiednio: 72,7%, 53,2% i 50,9% ogółu grup działających w tych obszarach).
Spośród ogółu pracujących w grupach przedsiębiorstw w 2011 r. w grupach krajowych miejsca pracy znalazło 639,0 tys. osób, zaś w grupach okrojonych pod kontrolą kapitału polskiego 531,6 tys. i zagranicznego 646,1 tys. osób.
Ponad połowę (54,7%) ogółu grup przedsiębiorstw stanowiły grupy o liczbie pracujących do 249 osób, w tym w klasie wielkości o liczbie pracujących od 50 do 249 osób znalazła się 1/3 badanej zbiorowości. Również w zbiorowości grup krajowych oraz okrojonych pod kontrolą kapitału polskiego największy udział (odpowiednio 36,5% oraz 30,9%) miały grupy z tej klasy wielkości. Wśród grup okrojonych pod kontrolą kapitału zagranicznego największy odsetek (34,2%) stanowiły grupy o liczbie pracujących do 49 osób.
fot. mat. prasowe
Struktura grup przedsiębiorstw według klas wielkości i typów grup
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)