eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyGrupy przedsiębiorstw w 2011 roku

Grupy przedsiębiorstw w 2011 roku

2013-01-30 11:02

Grupy przedsiębiorstw w 2011 roku

Jednostki dominujące najwyższego szczebla zlokalizowane za granicą © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

W podmiotach działających w grupach w latach 2010 i 2011 pracowała ponad ¼ ogółu pracujących w sektorze przedsiębiorstw niefinansowych. Mimo niewielkiego udziału (0,6%) w ogólnej liczbie przedsiębiorstw niefinansowych, na podmioty zorganizowane w grupy przypadało ponad 50% przychodów ogółem, a ich udział w uzyskanym wyniku finansowym brutto osiągnął blisko 40% - podał Główny Urząd Statystyczny.

Przeczytaj także: Grupy przedsiębiorstw w 2010 roku

Na podstawie badania przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny wyodrębniono 1 951 grup przedsiębiorstw działających w Polsce w 2011 r., dla których jednostki dominujące najwyższego lub pośredniego szczebla miały siedzibę na terenie Polski. Wśród ogółu grup przedsiębiorstw 792 (40,6%) stanowiły grupy krajowe, a 1 159 (59,4%) –grupy okrojone.

fot. mat. prasowe

Udział podmiotów należących do grup w zbiorowości przedsiębiorstw niefinansowych

W podmiotach działających w grupach w latach 2010 i 2011 pracowała ponad ¼ ogółu pracujących w sektorze przedsiębiorstw niefinansowych.


Pod kontrolą kapitału zagranicznego były 754 grupy okrojone, dla których jednostkami dominującymi najwyższego szczebla były podmioty mające siedziby łącznie w 43 krajach, w tym 70,2% w krajach członkowskich Unii Europejskiej, głównie w Niemczech, Niderlandach, Francji i Luksemburgu. Pozostałe 367 grup okrojonych stanowiły grupy pod kontrolą kapitału polskiego, w których jednostki dominujące najwyższego szczebla miały siedziby na terenie Polski, a za granicą zlokalizowane były jedynie podmioty od nich zależne.

fot. mat. prasowe

Jednostki dominujące najwyższego szczebla zlokalizowane za granicą

Pod kontrolą kapitału zagranicznego były 754 grupy okrojone, dla których jednostkami dominującymi najwyższego szczebla były podmioty mające siedziby łącznie w 43 krajach.


W ramach grup okrojonych działało 1 600 zagranicznych podmiotów bezpośrednio zależnych od polskich jednostek dominujących zlokalizowanych łącznie w 71 krajach, w tym 60,6% na terytorium Unii Europejskiej. Co druga tego typu jednostka miała siedzibę na terenie jednego z siedmiu krajów sąsiadujących z Polską, głównie na Ukrainie, w Rosji, w Niemczech oraz w Republice Czeskiej.

fot. mat. prasowe

Jednostki bezpośrednio zależne od podmiotów polskich zlokalizowane za granicą

W ramach grup okrojonych działało 1 600 zagranicznych podmiotów bezpośrednio zależnych od polskich jednostek dominujących zlokalizowanych łącznie w 71 krajach, w tym 60,6% na terytorium Unii Europejskiej.


Przeważającym rodzajem działalności większości badanych grup przedsiębiorstw było przetwórstwo przemysłowe (29,0%) oraz handel i naprawa pojazdów samochodowych (20,6%). Te obszary działalności skupiały także największą liczbę pracujących (łącznie 44,4% z 1 816,7 tys. pracujących ogółem w grupach przedsiębiorstw w końcu 2011 r.).

fot. mat. prasowe

Grupy przedsiębiorstw i pracujący według sekcji PKD

Przeważającym rodzajem działalności większości badanych grup przedsiębiorstw było przetwórstwo przemysłowe (29,0%) oraz handel i naprawa pojazdów samochodowych (20,6%).


Obszary działalności gospodarczej, w których ze względu na liczebność dominowały grupy krajowe, to górnictwo i wydobywanie (60,9%), budownictwo (52,0%) oraz administrowanie i działalność wspierająca – 50,7%. W sekcjach: dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja, działalność profesjonalna, naukowa i techniczna oraz obsługa rynku nieruchomości dominowały grupy okrojone pod kontrolą kapitału zagranicznego (stanowiły one odpowiednio: 72,7%, 53,2% i 50,9% ogółu grup działających w tych obszarach).

Spośród ogółu pracujących w grupach przedsiębiorstw w 2011 r. w grupach krajowych miejsca pracy znalazło 639,0 tys. osób, zaś w grupach okrojonych pod kontrolą kapitału polskiego 531,6 tys. i zagranicznego 646,1 tys. osób.

Ponad połowę (54,7%) ogółu grup przedsiębiorstw stanowiły grupy o liczbie pracujących do 249 osób, w tym w klasie wielkości o liczbie pracujących od 50 do 249 osób znalazła się 1/3 badanej zbiorowości. Również w zbiorowości grup krajowych oraz okrojonych pod kontrolą kapitału polskiego największy udział (odpowiednio 36,5% oraz 30,9%) miały grupy z tej klasy wielkości. Wśród grup okrojonych pod kontrolą kapitału zagranicznego największy odsetek (34,2%) stanowiły grupy o liczbie pracujących do 49 osób.

fot. mat. prasowe

Struktura grup przedsiębiorstw według klas wielkości i typów grup

Ponad połowę (54,7%) ogółu grup przedsiębiorstw stanowiły grupy o liczbie pracujących do 249 osób, w tym w klasie wielkości o liczbie pracujących od 50 do 249 osób znalazła się 1/3 badanej zbiorowości.


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: