Rynek nieruchomości w Europie IV kw. 2012
2013-02-01 09:33
Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Europie III kw. 2012
Wzrost aktywności inwestorów zagranicznych o 19%
W regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) najbardziej aktywni na rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne są inwestorzy zagraniczni z Chin i innych krajów azjatyckich, Bliskiego Wschodu, Europy Wschodniej i Zachodniej oraz Ameryki Północnej. W 2012 r. wolumen inwestycji zagranicznych wzrósł w porównaniu z rokiem poprzednim o 19% przy spadku udziału w rynku inwestorów krajowych o 3,9%. Co ciekawe, dotyczyło to głównie najważniejszych rynków - inwestorzy zarówno zagraniczni, jak i krajowi unikali większości rynków wschodzących i zadłużonych. Na najważniejszych rynkach inwestycyjnych wartość inwestycji zagranicznych wzrosła w ciągu roku o 31,4% przy spadku udziału inwestorów krajowych o 0,6%. Natomiast na rynkach wschodzących i znajdujących się w trudnej sytuacji aktywność inwestycyjna inwestorów zagranicznych i krajowych zmniejszyła się o ok. 25%. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się nieruchomości biurowe (wzrost o 5,6%), natomiast wolumen inwestycji w sektorze magazynowym i handlowym zmniejszył się odpowiednio o 9,9% i 21,9%. Jednak w ostatnim kwartale ubiegłego roku wartość inwestycji w sektorze biurowym była niższa niż w przypadku nieruchomości handlowych i magazynowych.
Stopniowy wzrost inwestycji w 2013 r. przy coraz większym zróżnicowaniu rynku
W 2013 r. utrzyma się wiele trendów zapoczątkowanych w ubiegłym roku: stopy kapitalizacji będą sprzyjać wzrostowi popytu na bezpieczne aktywa wysokiej jakości, a stopniowa poprawa nastrojów przełoży się na wzrost zainteresowania inwestycjami. Jednak wolumeny inwestycji będą rosnąć powoli ze względu na niewystarczającą podaż i trudności z dostępem do finansowania dłużnego.
W wielu krajach dostęp do kredytów nadal stanowi barierę dla wzrostu aktywności na rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne, aczkolwiek w nieco mniejszym stopniu niż wcześniej, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. Problemy te będą wciąż wpływać na rozwój sytuacji na rynku w najbliższych kilku latach, a udział sektora bankowego we wzroście wolumenu inwestycji będzie wynikał raczej z większej podaży aktywów oferowanych przez banki niż z oferowania przez nie finansowania transakcji.
Na rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie wzrośnie dywersyfikacja przy silnym zróżnicowaniu czynników ryzyka i wyników w poszczególnych regionach i sektorach. W związku z tym inwestorzy będą ostrożnie podchodzić do zakładanego poziomu ryzyka i wycen.
fot. mat. prasowe
Inwestycje wg sektorów
W przypadku inwestycji długofalowych sektor nieruchomości handlowych może być źródłem większej aktywności inwestycyjnej pomimo spadku jego udziału w rynku w ubiegłym roku.
Michael Rhydderch, dyrektor zespołu ds. rynków kapitałowych w Europie firmy Cushman & Wakefield, powiedział: „Podaż aktywów inwestycyjnych może się poprawić. Dominującą rolę na rynkach inwestycyjnych będą w dalszym ciągu odgrywać najważniejsze rynki. Niemcy, a także kraje skandynawskie, będą nadal cieszyć się największym zainteresowaniem inwestorów i zwiększać udział w rynku inwestycyjnym. Londyn również może przyciągać inwestorów ze względu na bezpieczeństwo inwestowania, natomiast Paryż dla wielu graczy na rynku stanowi cel długoterminowy. Miasta regionalne będą raczej drugorzędnymi lokalizacjami inwestycyjnymi”.
![Globalni inwestorzy patrzą na nieruchomości w Europie [© pab_map - Fotolia.com] Globalni inwestorzy patrzą na nieruchomości w Europie](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-nieruchomosci/Globalni-inwestorzy-patrza-na-nieruchomosci-w-Europie-155790-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)