eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKondycja przedsiębiorstw - IV kw. 2012 i prognoza I kw. 2013

Kondycja przedsiębiorstw - IV kw. 2012 i prognoza I kw. 2013

2013-01-30 13:43

Przeczytaj także: Polskie firmy: szanse i zagrożenia 2013


Wskaźnik prognoz zatrudnienia na I kw. br. wzrósł minimalnie w stosunku do poprzedniego kwartału i nadal kształtuje się nieco powyżej swojej długookresowej średniej. Podobnie jak trzy miesiące wcześniej, nadal więcej przedsiębiorstw zamierza zwalniać pracowników niż zwiększać ich liczbę (14,7% wobec 9,8%). Zwolnienia zapowiadają najczęściej firmy budowlane. Mniejsze co do skali redukcje planują przedsiębiorstwa przemysłowe oraz niektóre branże usługowe. Zwiększenie zatrudnienia (w niewielkiej skali) ma w planach handel i transport. Poprawę wskaźnika prognoz odnotowano również wśród podmiotów największych, jednak w tej grupie oznaczać to będzie mniejsze redukcje zatrudnienia.

Kolejny kwartał z rzędu odsetek przedsiębiorstw zapowiadających podwyżki wynagrodzeń obniżył się
i przyjął najniższy poziom od 2009 roku - w I kw. br. płace zamierza podnieść 17% przedsiębiorstw. Przeciętna podwyżka w tej grupie wyniesie 4,5%. Zwiększenie wynagrodzeń deklarują najczęściej firmy przemysłowe, najrzadziej zaś podmioty budowlane. Warto podkreślić, że mimo narastających problemów przedsiębiorstwa nadal stosunkowo rzadko decydują się na obniżenie płac - w I kw. br. zmniejszy wynagrodzenia 4,3% firm, w sektorze budowlanym odsetek ten będzie wyraźnie wyższy i wyniesie 11,9%.

Przedsiębiorstwa coraz częściej zgłaszają trudności z odzyskaniem należności od kontrahentów. Na razie jednak oceny płynności i zdolności do spłaty zadłużenia wobec banków i w mniejszym stopniu zobowiązań handlowych wykazują bardzo łagodny, rozłożony w czasie spadek i kształtują się na relatywnie stabilnych i historycznie dobrych poziomach, w tym spłacalność kredytu bankowego
można wciąż uznać za wysoką.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik bariery popytu

Wskaźnik bariery popytu wzrósł zarówno w relacji kwartalnej (o 0,3 pp.), jak i rocznej (2,8 pp.) i znajduje się na poziomie powyżej średniej długookresowej.


Zainteresowanie kredytem, podobnie jak odsetek kredytobiorców, pozostają niskie, a nowo pozyskiwane środki potrzebne są głównie dla sfinansowania działalności bieżącej. Dostępność kredytu bankowego nie zmieniła się w ciągu ostatnich trzech miesięcy i pozostała na obniżonym względem analogicznego okresu poprzedniego roku poziomie. Mimo to trudności w uzyskaniu finansowania w banku z większą częstotliwością wymieniane były wśród barier rozwoju, część przedsiębiorstw mogła więc nawet nie podjąć próby złożenia wniosku o kredyt. W części przypadków przedsiębiorstwa skarżą się na trudności w dostępie do kredytu, mimo że udało im się go otrzymać.W IV kw. 2012 r. cena kredytu nieznacznie obniżyła się i w próbie dominowały oczekiwania na jej dalszy spadek na początku 2013 r.

fot. mat. prasowe

Kurs euro, przy którym eksport staje się nieopłacalny oraz rzeczywisty kurs euro

W IV kw. 2012 r. deklarowane kursy opłacalności złotego względem euro i dolara nie uległy znaczącym zmianom w relacji kwartalnej.


Informacje o badaniu
Podstawą opracowania są wyniki Szybkiego Monitoringu NBP, przeprowadzonego w grudniu 2012 r. na próbie 1277 podmiotów niefinansowych, reprezentujących wszystkie sekcje PKD (poza rolnictwem, rybołówstwem i leśnictwem), zarówno sektor niepubliczny, jak i publiczny, sektor MSP oraz duże firmy.


poprzednia  

1 2

Wyniki przedsiębiorstw 2011

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: