Upadłości firm I 2013
2013-02-04 11:11
Przeczytaj także: Upadłości firm w Niemczech 2012
Upadają spółki akcyjne
W porównaniu do stycznia ubiegłego roku dwukrotnie więcej było upadłości spółek akcyjnych – osiem przypadków. - Świadczy to o problemie z pozyskaniem finansowania zewnętrznego, skoro nawet te spółki, zazwyczaj większe i zarządzane w sposób bardziej transparentny niż inne podmioty na rynku mają problemy ze znalezieniem inwestora finansowego, kredytodawcy czy nawet obligatariusza – uważa Michał Modrzejewski z Euler Hermes Collections.
Budownictwo
W styczniu ogłoszono upadłość nie tylko wykonawców robót drogowych i infrastrukturalnych (6 firm), ale jak w poprzednich miesiącach – większa nawet ich liczba odnosiła się do prac ogólnobudowlanych i mieszkaniowych (9 przedsiębiorstw), a oprócz tego także firmy wykonujące specjalistyczne prace instalacyjne czy przygotowujące teren pod budowę (trzy przypadki). Wciąż było to nie tylko firmy małe i średnie, szybciej tracące płynność finansową, ale i firmy stosunkowo duże, szybko zwiększające skalę działalności w latach ubiegłych (np. przykład z woj. śląskiego – upadłość firmy o obrotach zbliżonych jeszcze w 2011r. do ok. 120 mln złotych, dwa razy wyższych niż rok wcześniej).
- Nic się nie zmieni w budownictwie, dopóki nie zmieni się rentowność wykonywanych prac, a ta jest cały czas niska, kontrakty zdobywają firmy oferujące na poziomie 70% i mniej kosztorysu inwestorskiego – stwierdza Michał Modrzejewski z Euler Hermes Collections – Rentowność jest nie mniej istotna niż skala zdobytych zamówień, prowadzonych prac. Firmy budowlane muszą zarabiać, akumulować kapitał, nie mogą egzystować jedynie dzięki zdobywaniu nowych kontraktów i dopływowi nowych środków, służących pokryciu starych zobowiązań.
Województwa – zaskakująco wysoka liczba upadłości w woj. kujawsko-pomorskim
Zbyt jeszcze niska liczba upadłości, pojedyncze nierzadko sprawy nie pozwalają wychwycić jeszcze statystycznie pewnych trendów. Jak na razie zaskakuje znaczna liczba upadłości w woj. kujawsko-pomorskim w porównaniu do stycznia roku ubiegłego, jak i na tle innych województw (druga pod względem wielkości liczba upadłości, za woj. mazowieckim). W województwie tym zogniskowana jest skala problemów producentów: spośród 13 upadłości siedem przypadków dotyczyło producentów, a pozostałe cztery – budownictwa.
fot. mat. prasowe
Upadłości wg województw
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)