Trójpak energetyczny wymaga dopracowania
2013-02-28 13:47
Przeczytaj także: Czy magazyny energii są antidotum na ceny prądu?
W ostatnich dniach w dyskusji publicznej powróciła kwestia harmonogramu budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Z wyników sondażu przeprowadzonego przez Deloitte i kancelarię prawniczą DZP wyłania się duża zgodność opinii. Niemal 70 proc. ankietowanych uznało, iż należy kontynuować przyjęty plan prac w tym zakresie. Tylko 13 proc. przedstawicieli branży uważa, że warto w ogóle rozważać rezygnację z tej inwestycji.
Wśród ankietowanych podzielone są natomiast opinie na temat potencjału związanego ze złożami gazu niekonwencjonalnego. Aż 39 proc. respondentów wykazuje duży sceptycyzm związany z realną wielkością zasobów gazu łupkowego, ograniczeniami technologicznymi wydobycia oraz protestami społeczności lokalnych. Tymczasem sześciu na dziesięciu ankietowanych jest przeciwnego zdania. W wydobyciu gazu łupkowego widzą oni szansę na uniezależnienie się od dostaw gazu z kierunku wschodniego, spadek cen tego surowca oraz dynamiczny rozwój opartej na nim energetyki.
Jednocześnie przedstawiciele branży, którzy wzięli udział w sondażu, nie spodziewają się w najbliższych latach rewolucyjnych zmian na polskim rynku gazu. „Jedynie czterech na dziesięciu respondentów wyraża opinię, że powstanie realna konkurencja dla PGNiG i to ze strony dużych nowych graczy, w tym zagranicznych koncernów, ale także ze strony małych, niezależnych firm obrotu” – podsumowuje mec. Paweł Grzejszczak, Partner w Praktyce Infrastruktury i Energetyki, z kancelarii DZP.
Opinie zebrane od przedstawicieli firm z sektora energii i zasobów naturalnych w Polsce, którzy wzięli udział w sondażu, będą punktem wyjścia do szerszej dyskusji, która odbędzie się podczas tegorocznego Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego PowerPol. Wydarzenie odbywa się w dniach 27-28 lutego br., w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.
Informacje o badaniu
Przed rozpoczęciem tegorocznej edycji Kongresu PowerPol 2013, Deloitte oraz kancelaria Domański Zakrzewski Palinka we współpracy z organizatorem kongresu Europejskim Centrum Biznesu przeprowadziły sondaż skierowany do firm z sektora energii i zasobów naturalnych w Polsce. Celem badania było poznanie opinii na temat kondycji i kluczowych wyzwań, przed którymi stoją firmy z tej branży. Wśród respondentów 33 proc. stanowili członkowie zarządów, 23 proc. dyrektorzy, 7 proc. osoby na stanowiskach kierowniczych. Pozostałą część stanowiły osoby pełniące funkcje eksperckie, analitycy oraz specjaliści. W badaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich branż: górniczej, gazowej, energetycznej i cieplnej.
Przeczytaj także:
6 rekomendacji dla Polski na drodze do transformacji energetycznej
![6 rekomendacji dla Polski na drodze do transformacji energetycznej [© AdobeStock] 6 rekomendacji dla Polski na drodze do transformacji energetycznej](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/transformacja-energetyczna/6-rekomendacji-dla-Polski-na-drodze-do-transformacji-energetycznej-259538-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)