eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropaEuropa: wydarzenia tygodnia 9/2013

Europa: wydarzenia tygodnia 9/2013

2013-03-03 01:03

Przeczytaj także: Europa: wydarzenia tygodnia 8/2013

  • Według Komisji Europejskiej w tym roku gospodarka strefy euro skurczy się o 0,3 proc., a polska gospodarka urośnie o 1,2 proc. Bruksela przewiduje, że pierwsze oznaki poprawy zobaczymy dopiero w drugiej połowie roku. W 2012 r. PKB strefy euro skurczył się o 0,6 proc., w tym roku spadnie o 0,3 proc. r/r.
  • Trwają negocjacje Parlamentu Europejskiego, krajów UE i Komisji Europejskiej w sprawie budżetu unijnego na kolejne siedem lat. Zawarto porozumienie w sprawie pakietu dwóch regulacji, wzmacniających nadzór budżetowy w strefie euro, czyli w sprawie tzw. dwupaku. Częścią zawartego kompromisu jest też zapowiedź opracowania przez KE mechanizmu, który pozwoli na finansowe wsparcie krajów euro przeprowadzających trudne reformy.
  • Inflacja w strefie euro wyniosła w styczniu 2013 r. 2,0 proc.r/r. W grudniu 2012 r. ceny konsumpcyjne wzrosły r/r o 2,2 proc. Inflacja w strefie euro w lutym 2013 r. wyniosła 1,8 proc. r/r.
  • Według Eurostatu stopa bezrobocia w strefie euro w styczniu po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła 11,9 proc. (wobec 11,8 proc. w grudniu 2012 roku). Najwyższe bezrobocie odnotowały: Grecja (27 proc.), Hiszpania (26,2 proc.) i Portugalia (17,6 proc.). Najniższe bezrobocie mają Austria (4,9 proc.), Niemcy i Luksemburg (po 5,3 proc.) oraz Holandia (6 proc.).
  • Unijni ministrowie pracy poparli przedstawione przez Komisję Europejską zalecenia, zawarte w pakiecie "Gwarancje dla młodych" Ma on na celu skuteczniejszą walkę z bezrobociem wśród młodzieży i osób poniżej 25. roku życia. Programy działania mają być finansowo wspierane z Europejskiego Funduszu Społecznego, a także z kwoty 6 mld euro na realizację nowej inicjatywy związanej ze zwalczaniem bezrobocia wśród młodzieży przewidzianych w nowym budżecie UE na lata 2014-2020.
  • Agencja ratingowa Moody's obniżyła rating Wielkiej Brytanii z najwyższego poziomu AAA do AA1. Stało się tak mimo, że w brytyjskiej gospodarce widać "pozytywne sygnały". Analitycy wskazują, że działania rządu są prawidłowe, chociaż jeszcze nie przynoszą natychmiastowych efektów, a tempo redukcji długu i deficytu jest właściwe. Od 2008 r. brytyjska gospodarka była dwukrotnie w recesji. Według prognoz brytyjski dług osiągnie maksymalną wartość na poziomie 96 proc.
  • Według Federalnego Biura Statystycznego inflacja w Niemczech w lutym 2013 r. wyniosła 1,5 proc. r/r. W ujęciu m/m inflacja w lutym wyniosła 0,6 proc.,
  • Stopa bezrobocia w Niemczech w lutym 2013 r. wyniosła 6,9 proc. wobec 6,9 proc. w styczniu.
  • Rząd Litwy przyjął plan działań, mających na celu wprowadzenie euro w 2015 roku. Obecnie wprowadzenie euro na Litwie popiera tylko 1/3 mieszkańców kraju. Litwa wcześniej, bo już w 2007 roku zamierzała wprowadzić u siebie europejską walutę, lecz nie udało się to z powodu zbyt wysokiej inflacji. W tym roku PKB Litwy wzrośnie o 3,1 proc. Na podobnym poziomie będzie też inflacja.
  • Grecy są winni fiskusowi 55 mld euro. Rząd zapowiada surowe kary.
  • Niemcy podobnie jak Francja zamierzają ograniczyć eksploatację złóż gazu łupkowego. Przeciwnicy stosowania technologii szczelinowania hydraulicznego twierdzą, że grozi to skażeniem wód.
  • Rejestracja wszystkich marek nowych samochodów w Europie spadła z 1,004 egz. w styczniu 2012 r. do 918 w styczniu 2013 r.. To spadek o 8,5 proc. r/r. Obecny poziom sprzedaży samochodów w Unii Europejskiej w styczniu jest najniższy od przeszło 20 lat.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

POLITYKA ENERGETYCZNO-KLIMATYCZNA ZA DROGA NA DZISIAJ

W UE coraz częściej pojawiają się głosy nawołujący do odejścia przez UE od kosztownej polityki klimatycznej i wynikającej z tego drogiej energii. Takie stanowisko reprezentuje też polski rząd. Reprezentujący takie stanowisko wskazują na przykład Stanów Zjednoczonych, gdzie w wyniku decyzji o uruchomieniu eksploatacji złóż gazu łupkowego spadły ceny energii i zmniejszyła się emisja CO2.

Analitycy zwracają uwagę na to, że dziś amerykańska emisja CO2 jest dwukrotnie wyższa niż w UE, a jeśli uwzględnić jeszcze emisję w pozostałych częściach świata, to efektywność wprowadzania kosztownych, "czystych" technologii produkcji energii jest niewielka w skali globu. Kontynuacja polityki energetyczno-klimatycznej przyjętej przez Unię Europejską prowadzi do spadku konkurencyjności europejskich produktów i pogarszanie się warunków prowadzenia działalności gospodarczej.

Pojawiają się nowe sposoby kierowania tą polityką. Polska pozytywnie ocenia propozycję wprowadzenia tzw. "benchmarków", które mogłyby być instrumentem lepiej odpowiadającym na rzeczywiste potrzeby i byłyby lepiej dostosowane do obecnej sytuacji gospodarczej. Proponowany system brałby pod uwagę to, z paliwa pochodzi dana emisja. W takim rozwiązaniu firma stosująca najlepszą możliwą technologię byłaby zwolniona z opłaty. Jest oczywistym, że jeżeli stosuje przestarzałą technologię, to musiałaby zakupić uprawnienia do emisji. Te opłaty byłyby uzależnione od tego co instalacja rzeczywiście emituje, a poziomem emisji, który mogłaby mieć, gdyby stosowała najlepszą technologię. Taka koncepcja powodowałaby, że wszyscy byliby zmuszeni do równania do określonej najlepszej technologii w danym rodzaju paliwa

Jeśli nawiązać w tym komentarzu do polskiej energetyki, która bazuje głownie na węglu, to warto dodać, że coraz bardziej utrwala się pogląd, że technologia CCS (wychwytywania i geologicznego składowania dwutlenku węgla), którą rekomenduje Komisja Europejska jako przyszłościowa w walce z emisją CO2, a która jest obecnie testowana w skali pilotażowej, jest nie tylko kosztowna, ale też mało realna w skali przemysłowej.

Należy oczekiwać, że podczas najbliższych konsultacji organizowanych w marcu przez KE w sprawie polityki energetycznej UE po 2020 roku, na nowo zderzą się poglądy europejskich rządów. Warto przypomnieć, że w 2012 roku Polska sprzeciwiła się unijnym planom redukcji emisji CO2 o 40 proc. do 2030 r., o 60 proc. do 2040 r. i o 80 proc. do 2050 r. w porównaniu z 1990 r.

Jak wiadomo obecnie obowiązuje przyjęty w 2008 roku pakt energetyczno-klimatyczny z 2008 r. Przyjęte w nim rozwiązania zobowiązują do redukcji emisji CO2 w UE o 20 proc. do 2020 r. oraz zwiększenie udziału energii odnawialnej do 20 proc. Państwa unijne są też zobowiązane do działań na rzecz zwiększenia o 20 proc. efektywności energetycznej.

Jacek Okularczyk - NEW GENERATION TEAM-KONSORCJUM

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: