eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura gospodarcza wg MŚP I kw. 2013

Koniunktura gospodarcza wg MŚP I kw. 2013

2013-03-05 14:00

Koniunktura gospodarcza wg MŚP I kw. 2013

Koniunktura gospodarcza wg MŚP I kw. 2013 © alphaspirit - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Dom Badawczy Maison prowadzą badania wśród reprezentatywnej pod względem ilości zatrudnianych pracowników, próby małych i średnich firm w Polsce (do 250 zatrudnionych) dotyczące koniunktury gospodarczej. Busometr ZPP jest publikowany co kwartał. Aktualnie prezentujemy wyniki tego badania przeprowadzone w pierwszym kwartale tego roku, które prognozują zachowania przedsiębiorców sektora MSP w perspektywie najbliższych 6 miesięcy.

Przeczytaj także: Sektor MŚP: ocena IV kw. 2012 i prognoza I kw. 2013

Małe i średnie firmy w Polsce stanowią 99,8% wszystkich firm w Polsce, tworzą ¾ miejsc pracy oraz 67% PKB.

Wskaźnik Busometr wyniósł 37,06 (w poprzednim kwartale 34,47 pkt) – co oznacza niewielki spadek pesymistycznych nastrojów. Wyniki Busometra poniżej 50 pkt oznaczają pesymistyczne nastroje przedsiębiorców, a powyżej 50 pkt – ich optymizm.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik Busometr

Wskaźnik Busometr wyniósł 37,06 (w poprzednim kwartale 34,47 pkt) – co oznacza niewielki spadek pesymistycznych nastrojów.


Nieznacznie spadł komponent rynek pracy odnoszący się do płac i zatrudnienia (z 45,81 punktów do 45,56) oraz podobnie komponent inwestycyjny (z 44,99 punktów do 43,37). Wskazywałoby to, że ogólna ocena sytuacji jest postrzegana bardzo źle, natomiast przedsiębiorcy nie planują dalej obcinać płac, redukować zatrudnienia.

Znacząco zaś poprawiły się nastroje, które w poprzednim kwartale sięgnęły historycznego dna w badaniu osiągając wskaźnik zaledwie 27,25 punktu. Obecnie wzrosły do 32,31 pkt. I to jest jedyny komponent w badaniu, w którym poprawiły się wyniki w porównaniu do ubiegłego kwartału.

Mimo tej „poprawy” nadal aż 65% przedsiębiorców uważa, że „będzie gorzej”.

fot. mat. prasowe

Ocena koniunktury gospodarczej wg MSP

Znacząco poprawiły się nastroje, które w poprzednim kwartale sięgnęły historycznego dna w badaniu osiągając wskaźnik zaledwie 27,25 punktu. Obecnie wzrosły do 32,31 pkt. I to jest jedyny komponent w badaniu, w którym poprawiły się wyniki w porównaniu do ubiegłego kwartału.


Branże najlepiej postrzegające sytuację gospodarcza to Nieruchomości, Komputery i Internet, Medycyna i Ekologia. Najgorzej zaś nastroje kształtują się w Transporcie i Logistyce, Kulturze i Sztuce oraz w Rolnictwie.

fot. mat. prasowe

Busometr w branżach

Branże najlepiej postrzegające sytuację gospodarcza to Nieruchomości, Komputery i Internet, Medycyna i Ekologia.


Ogólnie nastroje są słabe, co w oczywisty sposób przyczynia się do działań sektora MSP. Nastroje te wynikają z przedłużającej się stagnacji i przedsiębiorcy stosują znaną zasadę, że najważniejszą rzeczą w biznesie jest być jutro w biznesie, co oznacza, że nie podejmują bardziej ofensywnych działań i koncentrują się na utrzymaniu swojej obecnej pozycji.

Trudna sytuacja utrzymuje się na newralgicznym z punktu widzenia gospodarki – rynku pracy, gdzie utrzymują się pesymistyczne nastroje i w tym obszarze nastroje obniżyły się z 45,81 pkt do 45,56 pkt. (W tym w zakresie zatrudnienia spadły z 44,54 pkt do 43,15, a w zakresie płac z 47,08 pkt wzrosły do 47,07).

fot. mat. prasowe

Komponent rynek pracy

Trudna sytuacja utrzymuje się na newralgicznym z punktu widzenia gospodarki – rynku pracy, gdzie utrzymują się pesymistyczne nastroje i w tym obszarze nastroje obniżyły się z 45,81 pkt do 45,56 pkt.


„Nie przewidujemy znaczących zmian w zachowaniach przedsiębiorców w perspektywie najbliższych 6 miesięcy – czytamy w Komentarzu do badania ZPP. – Z badań wynika, że przedsiębiorcy będą zachowywali się asekuracyjnie i nie będą skłonni podejmować większego ryzyka, zarówno w zakresie zatrudniania pracowników, jak i inwestycji”


Rynek targowy 2012

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: