Mama w pracy zwiększa produktywność
2013-03-08 11:12
Jak zatrzymać mamy w pracy? © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Mama wraca do pracy 2013
Kobiety powracające z urlopu macierzyńskiego są nie tylko kluczowym czynnikiem pobudzającym rozwój gospodarczy. Ankietowani stwierdzili, że z perspektywy firmy przyjmowanie do pracy młodych matek zwiększa produktywność, a także pozwala ograniczyć koszty związane z zatrudnianiem nowych pracowników i ich szkoleniem. Ten wynik potwierdza wnioski z wcześniejszego badania firmy Regus, z którego wynikało, że 56% firm na świecie chętnie zatrudnia matki powracające do pracy w niepełnym wymiarze godzin ze względu na ich umiejętności i doświadczenie, które trudno znaleźć na rynku pracy. Aż 72% respondentów uważa, że firmy, które ignorują tę część sektora rynku pracy, zamykają sobie dostęp do znaczącej i wartościowej puli pracowników.Ankietowani pytani o główny czynnik zachęcający kobiety do powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim najrzadziej wskazywali zwiększenie liczby dni urlopu. Podkreślali, że zamiast dodatkowych dni wypoczynku konieczna jest radykalna zmiana nawyków związanych z pracą.
Najważniejsze wnioski i statystyki raportu:
-
Pracownicy z Polski wymieniają następujące rozwiązania jako główną zachętę dla kobiet do powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim:
- elastyczne godziny pracy (97%),
- możliwość pracy bliżej domu (91%),
- możliwość odbywania wideokonferencji zamiast podróży służbowej przynajmniej od czasu do czasu (86%),
- żłobek w pobliżu miejsca pracy (80%),
- praca w niepełnym wymiarze godzin (63%).
- 69% respondentów uważa, że większa liczba dni urlopu zachęciłaby więcej kobiet do powrotu do pracy.
- 54% uważa, że zatrudnianie matek powracających z urlopu macierzyńskiego pomaga zwiększyć produktywność firmy.
fot. mat. prasowe
Jak zatrzymać mamy w pracy?
— Za większą obecnością matek w sektorze zatrudnienia przemawia wiele mocnych argumentów — powiedział Ruud Doggen, Regional Director CEE Regus. — Wyższe PKB , stały wzrost gospodarczy, zmniejszanie różnic w kompetencjach oraz walka z biedą to tylko kilka przykładów korzyści, jakie może przynieść. Jak wynika z ankiety, ponowne włączenie do zespołu kobiet powracających z urlopu macierzyńskiego ma wiele zalet również z perspektywy firmy: oznacza dostęp do wykwalifikowanych i wykształconych pracowników, mniejszą rotację personelu, a nawet zwiększoną produktywność. Mimo to firmy tracą zdolne i wykształcone kobiety posiadające kluczowe umiejętności i kwalifikacje, ponieważ nie są one w stanie pogodzić obowiązków wynikających z opieki nad dzieckiem z pracą – dodał Ruud Doggen.
Jednak według najnowszej ankiety przeważająca część pracowników uważa, że większa elastyczność w kwestii godzin pracy i lokalizacji jest rozwiązaniem zachęcającym kobiety do powrotu do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Zwyczaje dotyczące pracy ewoluują na całym świecie w kierunku większej elastyczności, a najnowsza ankieta potwierdza, że zmiany metod pracy są konieczne zwłaszcza w przypadku matek powracających do pracy. W przeciwnym razie ich wkład w rozwój firmy i gospodarki może zostać zahamowany.
Metodologia badań:
W styczniu 2013 r. zebrano odpowiedzi od ponad 26 tysięcy respondentów z przedsiębiorstw z przeszło 90 krajów. Ich dane pochodzą z globalnej bazy kontaktów firmy Regus, zawierającej informacje kontaktowe ponad miliona ludzi biznesu, w tym kierowników wyższego szczebla i właścicieli firm na całym świecie. Respondentów poproszono o wskazanie rozwiązań mających decydujące znaczenie dla zachęcenia kobiet do powrotu po urlopie macierzyńskim oraz wyrażenie ogólnych opinii na temat matek powracających do pracy. Ankieta została przeprowadzona przez niezależną organizację MindMetre www.mindmetre.com
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)