Złośliwe aplikacje na Androida atakują Windows
2013-03-12 09:56
Przeczytaj także: Mniej złośliwych aplikacji na Androida
Szkodliwe oprogramowanie na Windows
Opisywany malware PC po uruchomieniu autostartu tworzy wpis w rejestrze by wirus uruchomił się automatycznie przy restarcie komputera. Następnie nawiązuje połączenie z serwerem C&C (command-and-control) do którego program przesyła podstawowe informacje na temat użytkownika i zainfekowanego systemu.
Jednak to co wyróżnia Ssucl.A spośród innego malware’u to zakodowana „funkcja nasłuchu”. Jeśli tylko poziom dźwięków odbieranych przez mikrofon zainfekowanego komputera przekroczy odpowiedni poziom, oprogramowania rozpoczyna nagrywanie. Następnie pliki audio przesyłane są na zewnętrzny serwer w zaszyfrowanej postaci. Dodatkowo Ssucl.A posiada inne funkcje programów szpiegujących– wykonuje zrzuty ekranu użytkownika podczas jego aktywności oraz przechwytuje dane z popularnych przeglądarek jak Chrome czy Firefox.
Ataki wieloplatformowe
Generalnie rzecz biorąc atak przeprowadzony przez twórców Ssucl.A na platformę Windows to nic nowego, jednak samo wykorzystanie urządzeń mobilnych z Androidem jako nosicieli wirusów PC zostało odnotowane po raz pierwszy.
W 2005 roku malware „Cardtrap” na zapomniany już system operacyjny Symbian, używał podobnych technik by infekować komputery PC.
G Data ostrzega przed możliwością zarażenia komputera z wykorzystaniem aktywnej funkcji Autorun w systemie Windows. Już od dłuższego czasu ilość ataków z wykorzystaniem tej tej funkcji systematycznie się zmniejszała. Ograniczały się one do dystrybucji wirusów poprzez nośniki jak CD, DVD czy pendrive. Sukces rynkowy jaki osiągnęły przenośne urządzenia wyposażone w system Android, dał do myślenia cyberprzestępcom, którzy postanowili wykorzystać urządzenia mobilne do rozprzestrzeniania swoich złośliwych aplikacji.
Wskazówki i porady:
-
Zabezpiecz swoje urządzenia z Androidem, oraz upewnij się że chronisz swój komputer przed złośliwym oprogramowaniem.
- Używaj ładowarki nigdy komputera do ładowania swojego telefonu. Pod żadnym pozorem nie ładuj baterii swojego telefonu korzystając z nieznanego Ci komputera PC.
- Pobieraj aplikacje na urządzenia mobilne tylko ze sprawdzonych źródeł.
-
W marketach z aplikacjami zwróć uwagę na oceny i opinie innych użytkowników na temat oprogramowania, które chcesz pobrać
Gogle Play informuje przed instalacją o wymaganych zezwoleniach których wymaga aplikacja. Zawsze należy sprawdzić na co zezwalamy nowo instalowanej aplikacji i samemu ocenić czy jest to niezbędne. - Wyłącz funkcje Autorun na swoim komputerze
Przeczytaj także:
Złośliwe programy na Androida I poł. 2013
1 2
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
złośliwe aplikacje, Android, Windows, zagrożenia mobilne, bezpieczeństwo telefonów komórkowych, malware, szkodliwe oprogramowanie mobilne
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)