Moda na zdrowie
2005-06-06 11:50
Zmiany w stylu życia i rosnąca świadomość Polaków odnośnie kultury zdrowotnej sprawiają, że coraz chętniej sięgają oni po informacje czy różnego rodzaju preparaty mające zapewnić piękne sylwetki oraz dobre samopoczucie. Acxiom Polska odpowiada na pytanie - kto tak naprawdę interesuje się i konsumuje poszczególne medykamenty.
Przeczytaj także: Lekomania po polsku
Największe zainteresowanie minerałami i preparatami witaminowymi wykazują osoby w wieku 25-29 lat (21%) oraz 30-39 (21%). Te grupy wiekowe są także najlepszymi konsumentami środków antystresowych czy antydepresyjnych. Boom na wspomagacze odchudzania rozpoczyna się w wieku 25-29 lat (co piąty w tej grupie deklaruje zainteresowanie tego typu środkami) i słabnie dopiero po pięćdziesiątce.Z preparatów na bezsenność korzystają najczęściej osoby powyżej 60 roku życia (20%) oraz 40-49-latki (19%). Co trzecia osoba, która ukończyła 60 rok życia interesuje się kwestiami dotyczącymi cholesterolu i środkami pomocnymi w utrzymaniu jego właściwego poziomu. W najmłodszej grupie dorosłych Polaków (18-24 lata) najbardziej popularne są preparaty antystresowe (18%), na depresję (17%) oraz witaminowe (17%).
Większą otwartość na informacje związane z profilaktyką pro-zdrowotną wykazują osoby z wykształceniem średnim i wyższym, zamężne lub żonate i posiadające dzieci (powyżej 50% w większości kategorii medykamentów).
Polscy fanatycy zdrowia spędzają dziennie od 2 do 4 godzin przed telewizorem (około 50% z nich) i nie stronią w większości od bardziej szkodliwych trunków (czytaj alkoholowych). Ponad 65% z nich kupuje wódkę, a około 13% popija whisky. Do ich ulubionych marek należą Ballantine’s oraz Bols.
W kategorii napojów gazowanych, najczęściej wybierają Coca-Colę (ok.30%) oraz Pepsi (18%). Mniej niż połowa (ok.45%) z nich pije kawę rozpuszczalną, chociaż zdecydowanie więcej zwolenników preferuje kawę mieloną (66%).
Jeśli zaś chodzi o środki higieniczne, to wśród past do zębów prym wiodą Blend-a-Med (34%) oraz Colgate (21%), w asortymencie szamponów do włosów zaś Familijny (13%), Tiomtei (12%), Palmolive i Head&Shoulders (po 9%).
Przeczytaj także:
Jak Youtube reklamuje farmaceutyki?
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl