Mikroprzedsiębiorcy: najlepiej jest na Lubelszczyźnie
2013-03-13 12:54
Ocena sytuacji firmy © fot. mat. prasowe
Zgodnie z Raportem Banku Pekao o sytuacji mikro i małych firm przedsiębiorcy z województwa lubelskiego ocenili znacznie pozytywniej ubiegłe 12 miesięcy niż przedsiębiorcy w całym kraju. Z większym optymizmem patrzą też na kolejny rok. Najlepiej ocena ta wypadła w podregionie chełmsko-zamojskim. Liczba lubelskich mikro i małych firm to ok. 72,5 tys., co stanowi ok. 4,25 % mikro i małych firm w Polsce.
Przeczytaj także: Polskie mikrofirmy stawiają na rozwój
Bank Pekao po raz trzeci przygotował Raport o sytuacji mikro i małych firm. We wszystkich badanych obszarach przedsiębiorcy z woj. lubelskiego ocenili ubiegły rok lepiej niż firmy z całej Polski. Największe różnice widać w przypadku ocen oczekiwania na zapłatę, sytuacji branży i przychodów firmy. Równie optymistycznie lubelskie firmy oceniają swoje perspektywy. Jedynym obszarem, w którym spodziewają się wyników niższych niż firmy z pozostałych części kraju są przychody firmy.- Mikro i mali przedsiębiorcy z podregionu chełmsko – zamojskiego najlepiej ocenili zarówno ubiegły rok, jak i nadchodzące 12 miesięcy. Na przestrzeni 3 lat raport wykazał, że firmy z podregionu puławskiego odnotowały największy spadek optymizmu w swoich ocenach. W całym województwie przedsiębiorcy najbardziej chwalili sobie sytuację związaną z zatrudnianiem oraz dostępem do zewnętrznego finansowania- mówi Dariusz Chrastina z Departamentu Klienta Biznesowego w Banku Pekao.
Z trzech edycji Raportu Pekao wynika, że stopniowo w województwie zwiększa się wykorzystywanie finansowania zewnętrznego zarówno w przypadku finansowania działalności bieżącej, jak i inwestycji. W 2012 r. prawie jedna czwarta mikro i małych firm z Lubelszczyzny wykorzystywała zewnętrzne środki. Największy odsetek takich firm zanotowano w podregionie lubelskim (28%). Przedsiębiorcy z podregionu puławskiego deklarują największą chęć do korzystania z niego w nadchodzących miesiącach (28%).
Mikro i małe firmy z Lubelszczyzny rzadziej niż firmy w całym kraju inwestują (37% wobec 43% w Polsce). W obszarze tym Raport Pekao wykazał duże rozbieżności – najwięcej firm inwestowało w podregionie bialskim i podlaskim (48%), najmniej natomiast w podregionie lubelskim – jedynie 29%. Firmy z woj. lubelskiego wyróżniają się natomiast na tle kraju wielkością wykorzystania dotacji unijnych w finasowaniu inwestycji. W województwie przoduje pod tym względem podregion lubelski (26%).
Eksport mikro i małych firm z woj. lubelskiego jest niższy niż w Polsce pod względem liczby firm (8% vs 12%). Oznacza to, że zaledwie niecałe 6 tysiące przedsiębiorstw prowadzi działalność eksportową, a to właśnie te firmy znacznie lepiej postrzegają swoją sytuację i perspektywy rozwojowe. Najmniejszy odsetek eksporterów działa w podregionie bialskim (3%).
W Raporcie Pekao prezentowane są też najważniejsze według właścicieli przedsiębiorstw bariery rozwojowe. Specyficzne bariery w regionie lubelskim wiążą się m.in. ze słabo wykwalifikowaną kardą oraz funkcjonowaniem tzw. „szarej strefy”. Przedsiębiorcy podobnie jak firmy w Polsce dobrze ocenili warunki prowadzenia biznesu w zakresie usług świadczonych przez lokalną administrację. Znacznie lepiej niż ma to miejsce w innych regionach kraju mikro i małe firmy z woj. lubelskiego oceniły natomiast jakość usług doradczych świadczonych przez banki w zakresie kredytów.
fot. mat. prasowe
Ocena sytuacji firmy
- Mówiąc o mikro i małych firmach w województwie lubelskim musimy pamiętać o tym, że co roku w powstaje tutaj około 14,5 tysiąca firm. Raport Pekao pokazuje, że dla młodych firm istotne jest pozyskanie finansowania z zewnątrz oraz kompleksowa obsługa ze strony banków. Dlatego też zawarliśmy umowę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EFI) i startującym firmom oferujemy kredyt obrotowy z poręczeniem EFI – dodaje Dariusz Chrastina z Banku Pekao.
fot. mat. prasowe
Ocena sytuacji branży
Szanse związane z użyciem technologii informacyjnych są jeszcze nie w pełni wykorzystane. Jedynie 54% firm z Lubelszczyzny posiada swoją stronę internetową (najmniej w podregionie bialskim – 30%). Tylko połowa korzysta z oprogramowania wspomagającego zarządzanie firmy i wykorzystuje internet przy kontakcie z administracją publiczną. Mniej niż połowa przedsiębiorców prowadzi też jakiekolwiek działania reklamowe w internecie. Mikro i małe firmy dostrzegają za to korzyści bankowości elektronicznej – używa jej 80% przedsiębiorstw w województwie.
Informacje o raporcie
Raport Banku Pekao powstaje w oparciu o wywiady telefoniczne z właścicielami 7 tysięcy mikro i małych firm. Reprezentatywne wyniki badania przedstawione są na poziomie kraju, 16 województw oraz 66 grup powiatów, jak również według branż i wielkości firmy. Tematem specjalnym tegorocznej edycji Raportu jest e-gospodarka.
Przeczytaj także:
Małe firmy: bariery przedsiębiorczości 2014
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
mikroprzedsiębiorcy, mikrofirmy, małe firmy, badania przedsiębiorstw, badania firm
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)