Najlepsza firma dla inżyniera 2012
2013-03-18 12:22
Po raz szósty z rzędu zwyciężyła firma Skanska © Minerva Studio - Fotolia.com
Już po raz dwunasty Bank Danych o Inżynierach przedstawia wyniki rankingu najlepszych pracodawców zatrudniających inżynierów w Polsce. Ranking ten prezentuje listę firm najbardziej cenionych przez polską kadrę techniczną, stale podnoszących swoja wartość w oczach obecnych oraz potencjalnych pracowników. Tytuł "Firma dla Inżyniera" stanowi cenne wyróżnienie dla wszystkich firm zatrudniających inżynierów.
Przeczytaj także: Najlepsza firma dla inżyniera 2011
O pozycji poszczególnych firm w tegorocznej edycji zadecydowały głosy oddane przez 2 115 inżynierów między 1 stycznia a 31 grudnia 2012. Inżynierowie, jak co roku, mogli podać dodatkowe przyczyny, dla których wybierają daną firmę. Po raz szósty z rzędu zwyciężyła firma Skanska.Skanska to szwedzki koncern budowlany. Na polskim rynku jest obecny od blisko 40 lat. Pierwsze miejsce zawdzięcza głównie inżynierom z woj. mazowieckiego i dolnośląskiego. To, co inżynierowie najbardziej sobie cenią w tej firmie to: możliwości rozwoju, możliwości awansu, atrakcyjne wynagrodzenie oraz atmosferę pracy. Wśród indywidualnych komentarzy znaleźliśmy hasła „firma oferuje dużą liczbę szkoleń”, „firma wyznacza jasne cele dla zespołów i pracowników”.
Miejsce 2 – amerykański koncern przemysłowy General Electric. Głosujący na tę firmę, to głównie inżynierowie z woj. mazowieckiego i łódzkiego, władający dobrze lub biegle jednym językiem obcym. Najwięcej osób stwierdziło, że GE to firma, która zapewnia pracę w międzynarodowym środowisku, możliwości rozwoju, dostęp do nowych technologii oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Wielu inżynierów pokusiło się też na indywidualne, bardzo pochlebne komentarze dotyczące GE. „To potężna firma z wieloma możliwościami”. „Firma zapewnia dostęp do najnowocześniejszych technologii, szkolenia zagraniczne, pracę w międzynarodowym środowisku, dużo wyzwań zawodowych.”
fot. Minerva Studio - Fotolia.com
Po raz szósty z rzędu zwyciężyła firma Skanska
Miejsce 3 – międzynarodowy koncern ABB działający w sektorze elektroenergetycznym i automatycznym. Głosujący na tę firmę to głównie inżynierowie z woj. łódzkiego oraz mazowieckiego. To, na co zwracano uwagę w przypadku tej firmy, to międzynarodowe środowisko, dostęp do nowych technologii, możliwości rozwoju. Inżynierowie wymieniali również dobrą organizację wewnątrz firmy, wykwalifikowany personel, ugruntowaną pozycję na rynku.
Miejsce 4 - międzynarodowy koncern z branży energetycznej, elektrotechnicznej i telekomunikacyjnej Siemens. Najwięcej głosów otrzymał od inżynierów z woj. mazowieckiego oraz śląskiego. Głosujący cenią sobie tę firmę głównie za dostęp do nowych technologii i międzynarodowe środowisko. Według inżynierów zaletą pracy w tej firmie są liczne wyjazdy zagraniczne pozwalające na zdobycie cennego doświadczenia.
Miejsce 5 – firma budowlana Budimex, realizująca swoje projekty zarówno w Polsce, jak i w kilkudziesięciu krajach na trzech kontynentach. Firma uzyskała głosy głównie dzięki możliwościom awansu, jakie daje swoim pracownikom, a także atrakcyjnym wynagrodzeniom, które chwalą sobie inżynierowie. Zdaniem specjalistów Budimex, to „firma o wysokiej renomie na rynku, dająca możliwości rozwoju i poznania zasad współpracy z firmami podwykonawczymi.”
Miejsce 6 – Delphi. Jest wiodącym światowym dostawcą rozwiązań elektronicznych i technologii systemowych dla sektora motoryzacyjnego. Głosujący na tę firmę to głównie specjaliści z woj. małopolskiego i mazowieckiego. To, co przede wszystkim zyskało uznanie wśród inżynierów, to możliwość pracy w międzynarodowym środowisku. Na drugim miejscu najczęściej wymieniano dostęp do nowych technologii, na trzecim możliwości rozwoju.
Miejsce 7 – firma budowlana Strabag. Istnieje na rynku budowlanym już ponad 170 lat i prowadzi swoją działalność niemal na całym świecie. Głosujący na tę firmę to głównie inżynierowie z woj. mazowieckiego i śląskiego. Specjaliści cenią sobie możliwości rozwoju i awansu w firmie Strabag oraz atrakcyjne wynagrodzenie. W indywidualnych komentarzach specjaliści wskazują, że jest to firma wymagająca zaangażowania, wspierająca kreatywnych, oferująca stabilne warunki socjalne.
Miejsce 8 - PKN Orlen, jedna z największych korporacji przemysłu naftowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Inżynierowie docenili w PKN Orlen przede wszystkim dostęp do nowych technologii, jak i możliwości rozwoju oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Wśród indywidualnych komentarzy znalazła się możliwość zdobycia doświadczenia i awansu, a także dobre warunki socjalne.
Miejsce 9 – Alstom, międzynarodowy koncern zajmujący się infrastrukturą energetyczną i transportową. Najwięcej głosów otrzymał od specjalistów z woj. dolnośląskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Inżynierowie cenią w tej firmie międzynarodowe środowisko, dostęp do nowych technologii. Alstom został określony jako nowoczesna firma o globalnym zasięgu, dobre miejsce na rozwój swoich umiejętności.
Miejsce 10 – niemiecki koncern samochodowy Volkswagen. Najwięcej głosów otrzymał od inżynierów z woj. wielkopolskiego oraz śląskiego. Volkswagen przyciąga kadrę techniczną przede wszystkim atrakcyjnym wynagrodzeniem, dostępem do nowych technologii, możliwością pracy w międzynarodowym środowisku. W indywidualnych komentarzach inżynierowie zaznaczyli, że jest to solidny i pewny pracodawca. Posiada wiele ciekawych działów, gdzie można sprawdzić swoje umiejętności.
W 2012 roku ranking został zdominowany przez firmy z sektora energetycznego oraz elektrotechnicznego. O czym świadczy obecność aż 5 przedsiębiorstw z wyżej wymienionych branż w pierwszej dziesiątce. Pośród zwycięzców głosowania znalazły się również firmy z sektora budowlanego oraz motoryzacyjnego. W rankingu dominują firmy innowacyjne, które stale dbają o rozwój swoich pracowników, dostarczają możliwości uczenia się od najlepszych, oferują atrakcyjny pakiet socjalny.
Przeczytaj także:
Najlepsza firma dla inżyniera 2010
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
Firma Dla Inżyniera, ranking pracodawców, najlepszy pracodawca, najlepsi pracodawcy, zawód inżyniera, praca dla inżynierów
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)