eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłPolska energetyka 2013

Polska energetyka 2013

2013-03-18 09:33

Polska energetyka 2013

Energetyka wymaga zmian © ndrju69 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (14)

Aktualna ocena sytuacji w sektorze energetycznym jest raczej pesymistyczna. Uczestnicy badania zrealizowanego przez Kancelarię CMS Cameron McKenna wraz z Centrum Informacji o Rynku Energii wskazują na problem prawny związany z brakiem "dobrego" i przejrzystego prawa, które w powiązaniu z trudnościami interpretacji powoduje, jako czynnik istotny obok czynników ekonomicznych, że inwestycje energetyczne są trudne w realizacji.

Przeczytaj także: Trójpak energetyczny wymaga dopracowania

Generalna ocena sytuacji w sektorze energetycznym

Przeważające oceny, jakie uczestnicy sondy wyrazili w badaniu to głównie wskazania negatywne lub bardzo negatywne (ponad 58 proc.). Jednocześnie spora liczba uczestników (30.9 proc.) nie była w stanie jednoznacznie ocenić obecnej sytuacji w sektorze wybierając odpowiedź „Ani dobrze, ani źle”. Taki obraz sytuacji może w pewnej mierze wynikać z faktu, iż w ostatnim czasie zmiany zachodzące w sektorze i jego otoczeniu spotykają się z oczekiwaniami środowisk zaangażowanych w sprawy energetyki, jednak nie są na tyle satysfakcjonujące, że odpowiadają w pełni na istniejące potrzeby. W mniejszości znajdują się głosy tych, którzy oceniają to, co aktualnie dzieje się w energetyce dobrze (10.4 proc.). Zaledwie 0.6 proc. uczestników uznaje, że sytuacja jest bardzo dobra.

fot. mat. prasowe

Ocena sytuacji w sektorze energetycznym

Przeważające oceny, jakie uczestnicy sondy wyrazili w badaniu to głównie wskazania negatywne lub bardzo negatywne (ponad 58 proc.).


Ocena najważniejszych problemów

Zdaniem uczestników sondy największym problemem sektora jest brak realnych działań. Aż 34.8 proc. ankietowanych na pytanie o stwierdzenie najlepiej charakteryzujące aktualną sytuację w energetyce wybrało odpowiedź „Dużo planów, mało konkretnych działań”. Nie trzeba długo szukać faktów potwierdzających tę tezę, jeśli spojrzymy choćby na odkładane decyzje inwestycyjne i długo oczekiwany termin uchwalenia pakietu ustaw energetycznych, tzw. trójpaku.

W prawie równym stopniu (odpowiednio 24,3 proc. i 22,6 proc.) jako istotne kwestie postrzegane są opóźnienia w procesach inwestycyjnych związane z decyzjami administracyjnymi, a także duża rozbieżność pomiędzy nowelizacjami prawa, a realiami biznesu. Na ostatnim miejscu, chociaż jak widać po wynikach (18,4 proc.) także znaczącym, jako czynnik determinujący funkcjonowanie sektora, wymieniona została polityka klimatyczna.

fot. mat. prasowe

Które z twierdzeń najlepiej opisują sytuację w sektorze energetycznym?

Aż 34.8 proc. ankietowanych na pytanie o stwierdzenie najlepiej charakteryzujące aktualną sytuację w energetyce wybrało odpowiedź „Dużo planów, mało konkretnych działań”.


Utrudnienia w prowadzeniu działalności w sektorze energetycznym

Ze wskazań bardziej szczegółowych widać, że w ocenie respondentów problemy z prowadzeniem działalności w sektorze energetycznym wynikają w niemal równym stopniu ze zmian w strategii wobec energetyki w związku z pakietem klimatycznym (prawie 38 proc. respondentów wskazało na ten problem), jak i ze zbyt częstych zmian w prawie i mało przejrzystych przepisów (wskazania blisko 37 proc.). Czynnikami, które w ocenie uczestników sondy równie mocno utrudniają funkcjonowanie przedsiębiorstw energetycznych są także niejasna i zmieniająca się wykładnia przepisów oraz brak dialogu z organami państwa.

fot. mat. prasowe

Największe utrudnienia w prowadzeniu działalności w sektorze energetycznym

W ocenie respondentów problemy z prowadzeniem działalności w sektorze energetycznym wynikają w niemal równym stopniu ze zmian w strategii wobec energetyki w związku z pakietem klimatycznym, jak i ze zbyt częstych zmian w prawie i mało przejrzystych przepisów.


Pozytywne aspekty, ale...

Ankietowani wskazali również pozytywne, w ich ocenie, aspekty zmian w energetyce. Tak jest w przypadku działań zmierzających do liberalizacji rynku energii elektrycznej i gazu w Polsce. Prawie 34 proc. proc. respondentów uznało, że to pozytywny aspekt zmian, ale aż nieomal 36 proc. oceniło te zmiany negatywnie, co pokazuje, że nie zawsze zmierzają one we właściwym kierunku. Spora liczba wskazań obojętnych (30.5 proc.) może wynikać ze zbyt małej aktywności firm w tym obszarze w praktyce.

fot. mat. prasowe

Ocena zmian liberalizujących rynek energii elektrycznej i gazu

Ankietowani wskazali również pozytywne, w ich ocenie, aspekty zmian w energetyce. Tak jest w przypadku działań zmierzających do liberalizacji rynku energii elektrycznej i gazu w Polsce.


Aktualne przepisy prawa

Ankietowani nie pozostawiają wątpliwości, że przepisy regulujące prowadzenie działalności w sektorze energetycznym są w bardzo złym stanie (wysoka liczba ocen negatywnych – prawie 74 proc.). Jeśli porównamy te wskazania z oceną przejrzystości, to zauważymy, że utrzymują się one na podobnym poziomie – prawie 72 proc. ocen negatywnych.

fot. mat. prasowe

Ocena jakości prawa determinującego działalność sektora energetycznego w Polsce

Ankietowani nie pozostawiają wątpliwości, że przepisy regulujące prowadzenie działalności w sektorze energetycznym są w bardzo złym stanie (wysoka liczba ocen negatywnych – prawie 74 proc.).


fot. mat. prasowe

Czy przepisy w sektorze energetycznym są zrozumiałe?

72 procent respondentów negatywnie ocenia przejrzystość przepisów.


Przydatne linki: - Prawo energetyczne

Powyższa ocena wynika zapewne z połączenia wszystkich czynników, które wpływały na sytuację sektora w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Niejasności i niespójność istniejących regulacji, zmienna i często nieuzasadniona interpretacja przepisów ze strony organów państwa.

Przedstawiane kilkakrotnie projekty nowego Prawa energetycznego, Prawa gazowego i Ustawy o energetyce odnawialnej, często nie uwzględniające uwag zgłaszanych przez branżę i w niektórych przypadkach powielające wady istniejącego ustawodawstwa. Niepewność, co do terminu uchwalenia powyższych ustaw i kształtu, w jakim miałyby one wejść w życie. Do tej listy trzeba także dopisać niepewność opodatkowania wydobycia węglowodorów oraz zaproponowane przez stronę rządową zmiany w systemie koncesjonowania poszukiwania węglowodorów pozbawiające inwestorów działających już na rynku, korzyści z wyników dokonanych inwestycji.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: