Przeczytaj także: Trójpak energetyczny wymaga dopracowania
Prawo a biznes
Rozwój sektora energetycznego, a co za tym idzie również inwestycje, są uzależnione w dużej mierze od przepisów prawa, a te nie sprzyjają takim działaniom. Potwierdzeniem tej tezy jest druzgocąca przewaga odpowiedzi negatywnych wskazujących, że przepisy nie wspierają rozwoju tego sektora.
fot. mat. prasowe
Czy prawo sprzyja inwestycjom w sektorze energetycznym?
Rozwój sektora energetycznego, a co za tym idzie również inwestycje, są uzależnione w dużej mierze od przepisów prawa, a te nie sprzyjają takim działaniom.
Energetyka chce zmian
Bardzo wyraźnie widać, że negatywna ocena aktualnie obowiązujących przepisów ściśle powiązana jest ze sporymi oczekiwaniami wobec wprowadzenia w życie nowych ustaw regulujących funkcjonowanie energetyki – prawie 72 proc. uczestników sondy pozytywnie ocenia plan wdrożenia tzw. trójpaku energetycznego. Jeśli jednak te informacje porównamy z przewidywaniami dotyczącymi terminu uchwalenia przepisów, to znacznie bardziej widoczny jest pesymizm, bo aż 62.5 proc. respondentów jest zdania, że „trójpak” nie wejdzie w życie do końca bieżącego roku.
fot. mat. prasowe
Czy nowe ustawy to krok w dobrym kierunku?
Bardzo wyraźnie widać, że negatywna ocena aktualnie obowiązujących przepisów ściśle powiązana jest ze sporymi oczekiwaniami wobec wprowadzenia w życie nowych ustaw regulujących funkcjonowanie energetyki.
fot. mat. prasowe
Czy w 2013 roku dojdzie do uchwalenia tzw. trójpaku?
62.5 proc. respondentów jest zdania, że „trójpak” nie wejdzie w życie do końca bieżącego roku.
Współpraca z regulatorami
W ocenie uczestników sondy Urząd Regulacji Energetyki to bardzo trudny do jednoznacznej oceny przedstawiciel strony publicznej. Wysoka liczba wskazań obojętnych w połączeniu ze zbliżoną skalą ocen dobrych i złych może oznaczać, że w opinii uczestników sondy Urząd utrzymuje obiektywizm w swych ocenach.
fot. mat. prasowe
Ocena działania Urzędu Regulacji Energetyki
Wysoka liczba wskazań obojętnych w połączeniu ze zbliżoną skalą ocen dobrych i złych może oznaczać, że w opinii uczestników sondy Urząd utrzymuje obiektywizm w swych ocenach.
Uczestnicy sondy znacznie ostrzej oceniają działania administracji państwowej. 72 proc. jest zdania, że przedstawiciele strony publicznej nie są otwarci na dialog z przedstawicielami sektora energetycznego.
fot. mat. prasowe
Czy administracja państwowa jest gotowa na dialog z sektorem?
Uczestnicy sondy znacznie ostrzej oceniają działania administracji państwowej. 72 proc. jest zdania, że przedstawiciele strony publicznej nie są otwarci na dialog z przedstawicielami sektora energetycznego.
Energetyka w 2013 roku
Brak przejrzystych przepisów, problemy z dialogiem z administracją publiczną i zmienna strategia wpływa na pesymistyczne oceny przyszłości energetyki w Polsce. Prawie 65 proc. respondentów uznaje, że w obecnej sytuacji są niewielkie szanse na rozpoczęcie kolejnych inwestycji w moce wytwórcze w energetyce. Zatem nie może dziwić także odpowiedź na główną tezę sondy dotyczącą przełomu w energetyce. Ponad 80 proc. uczestników sondy stwierdziła, że w 2013 roku nie możemy jeszcze liczyć na przełom w energetyce.
fot. mat. prasowe
Szanse na rozpoczęcie kolejnych inwestycji w moce wytwórcze w energetyce
Prawie 65 proc. respondentów uznaje, że w obecnej sytuacji są niewielkie szanse na rozpoczęcie kolejnych inwestycji w moce wytwórcze w energetyce.
fot. mat. prasowe
Czy 2013 rok będzie przełomowy dla sektora energetycznego?
Ponad 80 proc. uczestników sondy stwierdziła, że w 2013 roku nie możemy jeszcze liczyć na przełom w energetyce.
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)