IPv6 w NASK
2005-06-09 00:02
4 czerwca 2005 r. NASK udostępnił główne serwery DNS dla domeny krajowej .PL w protokole IPv6 oraz umożliwił rejestrację nazw internetowych w domenie .PL ze wskazaniem na adres IPv6.
Przeczytaj także: Protokół IPv6 - nowa era Internetu?
NASK jest jednym z pierwszych rejestrów domen narodowych na świecie - obok Japonii, Korei, Francji i Szwecji - które wprowadziły taką możliwość dla użytkowników Internetu. Proces wdrożenia przez NASK IPv6 w DNS został poprzedzony przez ponad roczny okres testów przeprowadzonych w celu zapobieżenia ewentualnym problemom i wyeliminowania zagrożeń dla bezpieczeństwa sieci. Formalnie zakończenie wdrożenia nastąpiło 4 czerwca przez zmianę konfiguracji serwerów nazw dla domeny .PL dokonaną na wszystkich serwerach ROOT na świecie.IPv6 jest nowoczesnym protokołem, który stopniowo będzie zastępował obecny protokół IP w wersji 4. Główną zaletą protokołu IPv6 jest znacznie większy zakres adresów IP dla urządzeń pracujących w sieci Internet. Jego zastosowanie rozwiąże problem zwiększonego zapotrzebowania na stałe adresy IP i stopniowego wyczerpywania się puli adresów IPv4.
„Ze względu na bardzo duże potencjalne zapotrzebowanie telefonii 3G (trzeciej generacji) na adresacje IP, adresy IPv6 będą zapewne szeroko stosowane przez operatorów telefonicznych” - mówi kierownik Działu Domen NASK Andrzej Bartosiewicz.
Inne zalety protokołu IPv6 to automatyczna konfiguracja interfejsów sieciowych, wbudowane mechanizmy bezpieczeństwa, takie jak szyfrowanie i uwierzytelnianie, uproszczona struktura nagłówka zwiększająca szybkość działania czy też możliwość rozszerzania nagłówka.
„Obecnie jesteśmy na początku drogi wdrażania protokołu IP w wersji 6. Z czasem coraz więcej dostawców Internetu będzie uruchamiało IPv6 w swoich sieciach, dając abonentom możliwość korzystania z zalet tego protokołu. Nie należy oczekiwać w najbliższych latach porzucenia protokołu IPv4. Będziemy obserwowali stopniowe zastępowania IPv4 przez IPv6, a zmiana będzie miała charakter raczej ewolucyjny niż rewolucyjny” – dodaje Andrzej Bartosiewicz.
Przeczytaj także:
Internauci coraz częściej donoszą na pornografię dziecięcą
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl