Polacy chcą podwyższać kwalifikacje zawodowe
2013-03-26 09:30
Polacy chcą podwyższać kwalifikacje zawodowe © .shock - Fotolia.com
Przeczytaj także: Certyfikat zwiększa szanse na awans
Jak wynika z pozyskanych danych niemal połowa przepytanych respondentów zadeklarowała, że zatrudniające ich przedsiębiorstwa zapewniają im możliwość rozwoju zawodowego poprzez finansowanie udziału w kursach czy szkoleniach. W relatywnie mniejszym stopniu natomiast sami pracownicy inwestują własne pieniądze w swój rozwój zawodowy – tego rodzaju działania zadeklarowało 44,71% przebadanych pracowników.fot. mat. prasowe
Inwestycje w rozwój zawodowy pracowników przedsiębiorstw (N=700)
Analitycy ASM podkreślają, że gotowość pracodawców do inwestowania w rozwój zawodowy pracowników generalnie rośnie wraz z wiekiem zatrudnionych – od 43,75% wśród najmłodszych pracowników, do ponad 51% wśród osób w wieku 35-44 lata. W największym stopniu inwestuje się przy tym w pracowników najstarszych wiekiem (a być może również stażem pracy w firmie) – takich działań swoich pracodawców doświadczyło ponad 52% respondentów w wieku 55 lat lub więcej.
fot. mat. prasowe
Inwestycje przedsiębiorstw w rozwój zawodowy pracowników a wiek pracowników (N=700)
fot. mat. prasowe
Inwestycje własne pracowników w rozwój zawodowy a wiek pracowników (N=700)
Nieco inaczej sytuacja prezentuje się, gdy uwzględnimy gotowość samych pracowników do przeznaczania własnych pieniędzy na wspieranie swojego rozwoju zawodowego poprzez finansowanie udziału w kursach czy szkoleniach. Największą skłonność w tym kierunku wykazują osoby najmłodsze, stawiające pierwsze kroki na rynku pracy, dla których wzbogacenie swoich kwalifikacji może przyczynić się do wzmocnienia ich pozycji wobec obecnego bądź potencjalnych pracodawców. Wraz z rosnącym wiekiem respondentów, a więc również podnoszeniem się ich kwalifikacji zawodowych, jak i pojawiającymi się zobowiązaniami rodzinnymi, gotowość do inwestowania własnych pieniędzy w finansowanie procesu dokształcania maleje. Wśród najstarszych wiekiem pracowników niespełna jedna trzecia przeznacza własne środki na pokrycie kosztów podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (2)
-
maxior1 / 2014-08-27 18:29:45
Podnoszenie kwalifikacji to klucz do uzyskania lepszej pracy lub awansu w pracy. Dlatego warto np. pomysleć o studiach podyplomowych. [ odpowiedz ] [ cytuj ]
-
Zdecydowanie tak. Studia podyplomowe właśnie temu służą i dają taką szansę. Ze swojej strony zapraszam serdecznie wszystkich zainteresowanych studiami podyplomowymi do zapoznania się ofertą w szkołach grupy WSB. Warto się pośpieszyć bowiem liczba wolnych miejsc kurczy się z każdym dniem. Wspomnę też o promocji zniżkowej, dzięki której zapisując się na studia do 20 września można zaoszczędzić aż 600zł na wpisowym i czesnym. Szczegóły na stronie internetowej.
Pozdrawiam, Małgorzata Wieczorek
Online Ekspert WSB [ odpowiedz ] [ cytuj ]
-
-
Komentarz usunięty