Polacy chcą podwyższać kwalifikacje zawodowe
2013-03-26 09:30
Przeczytaj także: Certyfikat zwiększa szanse na awans
Praca umysłowa się opłaca
Inwestycje w rozwój zawodowy a stanowiska pracy zajmowane w firmach
Rozwój zawodowy pracowników jest ściśle uzależniony od charakteru wykonywanej przez nich pracy. Badanie przeprowadzone przez Instytut Badawczy ASM wskazuje, że w większym stopniu na wsparcie swojego rozwoju zawodowego ze strony pracodawców mogą liczyć pracownicy zatrudnieni na stanowiskach umysłowych. Ponad połowa spośród nich inwestuje w swój rozwój zawodowy także własne pieniądze. W odmiennej sytuacji znajdują się natomiast pracownicy fizyczni. Z jednej strony jedynie jedna trzecia spośród nich może liczyć na finansowe wsparcie pracodawców w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych, z drugiej zaś tylko jedna czwarta decyduje się oprócz tego na samofinansowanie swojego udziału w przedsięwzięciach podnoszących kwalifikacje zawodowe.
fot. mat. prasowe
Inwestycje przedsiębiorstw w rozwój zawodowy pracowników a stanowiska pracy zajmowane przez pracowni
W większym stopniu na wsparcie swojego rozwoju zawodowego ze strony pracodawców mogą liczyć pracownicy zatrudnieni na stanowiskach umysłowych
Jak wynika z przeprowadzonego badania większe firmy chętniej inwestują w rozwój zawodowy swoich pracowników dostrzegając w tym zapewne potencjalne korzyści na przyszłość. Z wielkością firmy jest też zapewne powiązane prowadzenie świadomej polityki zatrudnienia, której elementem jest między innymi odpowiednie zarządzanie kompetencjami osób aktualnie zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie. Z jednej strony wzmacnia to potencjał oraz pozycję konkurencyjną firmy, z drugiej natomiast do pewnego stopnia wiąże też pracowników z przedsiębiorstwem ograniczając fluktuację kadry.
fot. mat. prasowe
Inwestycje przedsiębiorstw w rozwój zawodowy pracowników a wielkoś firmy (N=700)
Większe firmy chętniej inwestują w rozwój zawodowy swoich pracowników dostrzegając w tym zapewne potencjalne korzyści na przyszłość
Wykształcenie przyciąga wiedzę
Inwestycje w rozwój zawodowy a wykształcenie respondentów
Daje się również zaobserwować zależność pomiędzy rozwojem zawodowym pracowników, a poziomem ich wykształcenia. Jest ona przy tym wyraźniej odczuwalna, gdy uwzględnimy skłonność pracowników do inwestycji własnych środków w swój rozwój zawodowy. Wraz ze zwiększającym się poziomem wykształcenia deklarowanym przez respondentów znacząco wzrasta ich gotowość do finansowania udziału w kursach czy szkoleniach z własnych środków, osiągając w przypadku osób najlepiej wykształconych poziom 80%. Wynika to zapewne z większej świadomości tych osób w zakresie kształtowania swoich kompetencji zawodowych w kontekście oczekiwań rynku pracy, choć nie bez znaczenia jest także wyższy poziom wynagrodzeń osiąganych przez tę grupę pracowników, co daje im możliwość inwestowania pieniędzy w rozwój zawodowy.
fot. mat. prasowe
Inwestycje przedsiębiorstw w rozwój zawodowy pracowników a wykształcenie pracowników (N=700)
Wraz ze zwiększającym się poziomem wykształcenia deklarowanym przez respondentów znacząco wzrasta ich gotowość do finansowania udziału w kursach czy szkoleniach z własnych środków, osiągając w przypadku osób najlepiej wykształconych poziom 80%
W przypadku inwestycji przedsiębiorstw, choć również daje się zauważyć tendencja podobna do wyżej opisanej, zwraca jednak uwagę duże natężenie inwestycji w doszkalanie osób najsłabiej wykształconych. Biorąc pod uwagę wyniki badania oraz rezultaty realizowanych przez ASM licznych projektów z obszarów walki z wykluczeniem społecznym oraz rozwoju rynku pracy, można przyczyn takiego stanu rzeczy szukać w powszechnym dostępie do finansowanej ze środków UE oferty szkoleniowej skierowanej do osób najsłabiej wykwalifikowanych. Przy stosunkowo niewielkim poziomie nakładów umożliwiała ona przedsiębiorstwom znaczące podniesienie kwalifikacji zatrudnionego w nich personelu.
Łódzkie i lubuskie – zagłębia entuzjastów wiedzy
Inwestycje w rozwój zawodowy a województwo
fot. mat. prasowe
Inwestycje w rozwój zawodowy pracowników w zależności od województwa (N=700)
Najchętniej w rozwój pracowników inwestują firmy z województwa łódzkiego i lubuskiego
Specjaliści od badań rynku pracy Instytutu ASM zauważają, że najchętniej w rozwój pracowników inwestują firmy z województwa łódzkiego i lubuskiego. Taki stan rzeczy może być w dużej mierze pochodną poziomu absorpcji środków UE przeznaczanych na dofinansowywanie szkoleń dla pracowników przedsiębiorstw, w szczególności małych i średnich. Dodatkowo w wybranych województwach daje się zauważyć prawidłowość, zgodnie z którą mniejsza aktywność przedsiębiorstw w zakresie finansowania udziału pracowników w kursach czy szkoleniach była rekompensowana większym zaangażowaniem samych pracowników w zakresie inwestowania własnych pieniędzy w rozwój zawodowy (np. województwo warmińsko-mazurskie, podlaskie czy lubelskie).
fot. mat. prasowe
Inwestycje w rozwój zawodowy pracowników w zależności od województwa
Mniejsza aktywność przedsiębiorstw w zakresie finansowania udziału pracowników w kursach czy szkoleniach była rekompensowana większym zaangażowaniem samych pracowników w zakresie inwestowania własnych pieniędzy w rozwój zawodowy (np. województwo warmińsko-mazurskie, podlaskie czy lubelskie)
![Szkolenia pracowników. Miękkie czy specjalistyczne? [© wellphoto - Fotolia.com] Szkolenia pracowników. Miękkie czy specjalistyczne?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/szkolenia/Szkolenia-pracownikow-Miekkie-czy-specjalistyczne-165451-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (2)
-
maxior1 / 2014-08-27 18:29:45
Podnoszenie kwalifikacji to klucz do uzyskania lepszej pracy lub awansu w pracy. Dlatego warto np. pomysleć o studiach podyplomowych. [ odpowiedz ] [ cytuj ]
-
Zdecydowanie tak. Studia podyplomowe właśnie temu służą i dają taką szansę. Ze swojej strony zapraszam serdecznie wszystkich zainteresowanych studiami podyplomowymi do zapoznania się ofertą w szkołach grupy WSB. Warto się pośpieszyć bowiem liczba wolnych miejsc kurczy się z każdym dniem. Wspomnę też o promocji zniżkowej, dzięki której zapisując się na studia do 20 września można zaoszczędzić aż 600zł na wpisowym i czesnym. Szczegóły na stronie internetowej.
Pozdrawiam, Małgorzata Wieczorek
Online Ekspert WSB [ odpowiedz ] [ cytuj ]
-
-
Komentarz usunięty