Atrakcyjność inwestycyjna Europy Środkowo-Wschodniej
2013-03-26 10:48
Przeczytaj także: Sektor produkcyjny docenia atrakcyjność Polski
Oczywiście Polska cały czas musi pracować nad słabymi stronami. Odwiecznym problemem kraju jest niedostatecznie rozwinięta infrastruktura. Mimo że dzięki środkom publicznym, prywatnym i unijnym przeznaczonym na przygotowania do EURO 2012 w latach 2008-2012 długość dróg szybkiego ruchu wzrosła o 100% i dokonano wielu inwestycji infrastrukturalnych, nadal trzeba wspierać rozwój tego sektora. Przedsiębiorcy narzekają też na wciąż wysoki poziom biurokracji. Wydaje się, że Polska idzie tu w dobrym kierunku, gdyż niedawno została uznana przez Bank Światowy za państwo, które w latach 2011-2012 dokonało najwięcej na świecie reform ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej oraz tych, dotyczących silniejszej ochrony własności przez prawo. Rok 2013 będzie bez wątpienia wymagającym rokiem dla polskiej gospodarki i przedsiębiorców.
Zgodnie z prognozami nastąpi spowolnienie wzrostu PKB (choć wciąż będzie on wynosił ok. 2%), zakończą się także inwestycje związane z EURO 2012. Co prawda roczny dochód per capita w Polsce rośnie, jednak inflacja i wszechobecne informacje o kryzysie w mediach sprawiają, że ludzie więcej oszczędzają i rozważniej planują wydatki, co powoduje spadek konsumpcji. Według Ministerstwa Finansów dług publiczny nie przekroczy 55-procentowego progu ostrożnościowego, jednak rząd nie będzie w stanie uruchamiać środków finansowych poprzez zadłużanie się, tak jak to robił w poprzednich latach.
Mimo to polska gospodarka utrzyma dobrą kondycję m.in. wykorzystując swój ogromny atut, jakim jest duża atrakcyjność inwestycyjna. Przejawia się ona przede wszystkim w niskich kosztach pracy i wykwalifikowanej sile roboczej. Rodzime przedsiębiorstwa mogą także bazować na wypracowanym przez lata zaufaniu inwestorów zagranicznych, którzy podkreślają duch przedsiębiorczości i motywację Polaków do pracy. Co więcej, inwestorzy mogą korzystać z rożnego rodzaju zachęt, na przykład wsparcia finansowego w ramach SSE , grantów rządowych bądź funduszy europejskich. Sytuacja Polski w najbliższym okresie niewątpliwie w dużej mierze zależeć będzie od czynników zewnętrznych, tj. przede wszystkim od kondycji wciąż niestabilnej strefy euro. Pozytywnym czynnikiem jest fakt, że gospodarka Niemiec, jednego z najważniejszych partnerów handlowych kraju, nadal jest w dobrej kondycji. Warto także podkreślić wyróżniającą się cechę polskich przedsiębiorstw, jaką jest umiejętność dopasowania się do sytuacji rynkowej.
Muszą one potraktować trwający na świecie kryzys jako bodziec do działania, szukania innowacyjnych rozwiązań i dobrego przeanalizowania swojej strategii i planów biznesowych. Podsumowując, Polska w nadchodzących latach pozostanie krajem z dużym potencjałem i nadal będzie się plasować w czołówce państw Europy Środkowo-Wschodniej. Nie straci też pozycji lidera w regionie pod względem napływu BIZ. Jej wysoka atrakcyjność inwestycyjna oraz fakt, iż w ramach nowego budżetu Unii europejskiej kraj otrzyma 105,8 mld EUR, sprawiają, że w długoterminowym okresie można spodziewać się stabilnego wzrostu gospodarczego w kraju.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)