Inwestycje zagraniczne w Polsce głównie w sektorze produkcyjnym
2013-03-27 00:16
Przeczytaj także: Zagraniczne inwestycje bezpośrednie w Polsce 2011
Przemysły motoryzacyjny oraz lotniczy
Polska jest wiodącym rynkiem w regionie CEE w obszarze produkcji pojazdów pasażerskich i dostawczych. Według instytutu badania rynku motoryzacyjnego Samar, w 2011 r. wyprodukowano w Polsce 825 469 pojazdów. Wiodącym producentem jest Fiat, Volkswagen i GM-Opel. MAN, jedyny producent ciężarówek w Polsce, w 2011 r. wypuścił na rynek ok. 8 280 pojazdów (według Fleet Magazine). Polska jest trzecim w Unii Europejskiej producentem autobusów (4 632 pojazdów w 2011 r.), a także wiodącym producentem części samochodowych.
Polski przemysł lotniczy oferuje szerokie portfolio zaawansowanych produktów. Niemal każdy samolot pasażerski na świecie zawiera przynajmniej jedną część stworzoną w Polsce.
Polski rynek nieruchomości magazynowo-przemysłowych
Ostatnia dekada to czas dynamicznego rozwoju rynku nieruchomości magazynowo-przemysłowych w Polsce, stymulowanego w początkowej fazie przez wejście Polski do UE w 2004 r. Rynek ten jest transparentny i w coraz lepszym stopniu przygotowany na obsługę inwestycji produkcyjnych, czego odzwierciedleniem jest również fakt, że inwestorzy mogą wybierać spośród różnych wariantów władania nieruchomością (kupno lub wynajem), a także zainwestować w obiekt „built-to-suit”, czyli wybudowany specjalnie na potrzeby konkretnego odbiorcy.
Tomasz Olszewski, Dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, Jones Lang LaSalle, wyjaśnia: Obserwujemy wzrost konkurencyjności na rynku nieruchomości magazynowych i przemysłowych w Polsce oraz jego coraz większą dojrzałość. Całkowity wolumen powierzchni na wynajem wynosi niemal 7 mln mkw. i obejmuje wysokiej klasy budynki spełniające międzynarodowe standardy. Największa liczba obiektów przemysłowych jest usytuowana w pobliżu głównych miast, takich jak Warszawa, Katowice, Poznań, Łódź, Wrocław, a także najważniejszych portów morskich - Gdańska, Gdyni i Szczecina. Kluczowi deweloperzy obiektów przemysłowych to duże międzynarodowe koncerny - Panattoni, Prologis, Segro, Goodman, Valad i P3, a także krajowi gracze, tacy jak MLP i BIK z długoletnią tradycją budowy centrów dystrybucyjnych i zakładów produkcyjnych. Ilość dostępnych gruntów magazynowo-przemysłowych w Polsce wzrasta w związku z powstającą siecią autostrad i węzłów komunikacyjnych, co sprzyja obniżeniu cen. Władze lokalne są otwarte na współpracę z biznesem i skłonne do tworzenia planów zagospodarowania takich terenów, aby umożliwić inwestorom rozpoczęcie inwestycji przemysłowych.
Jones Lang LaSalle wraz z partnerami merytorycznymi: Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), Ernst & Young i Hays Poland, prezentuje raport “Made in Poland. Investor’s Guide for Manufacturing Companies”. Opracowanie stanowi źródło informacji dla międzynarodowych firm produkcyjnych planujących rozpoczęcie działalności w Polsce. Raport szczegółowo opisuje kluczowe elementy procesu inwestycyjnego oraz zawiera analizę sektora, rynku pracy, transparentnego rynku nieruchomości oferującego atrakcyjne powierzchnie magazynowo-przemysłowe, form pomocy publicznej, a także procedur uruchamiania działalności.
Przeczytaj także:
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne: kraje V4 na celowniku inwestorów
oprac. : Logistyka Produkcji
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)