eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetSpam w II 2013 r.

Spam w II 2013 r.

2013-03-26 13:04

Przeczytaj także: Spam w I 2013 r.


Rozkład geograficzny źródeł spamu

W lutym Stany Zjednoczone (16,9%) znalazły się na szczycie rankingu czołowych źródeł spamu na całym świecie. Ilość niechcianych wiadomości wysyłanych z Chin zmniejszyła się o połowę i wynosiła średnio 14,4%, co spowodowało spadek tego państwa na drugą pozycję. Ogólnie, oba te państwa wygenerowały łącznie 31,3% globalnego spamu.

fot. mat. prasowe

Źródła spamu na świecie według państwa

W lutym Stany Zjednoczone (16,9%) znalazły się na szczycie rankingu czołowych źródeł spamu na całym świecie


Podobnie jak w styczniu, Korea Południowa znalazła się na trzecim miejscu rankingu odpowiadając za 13,7% całego rozprzestrzenianego spamu, co stanowi wzrost o 6,9 punktu procentowego. Udział Rosji (3,3%) zmniejszył się o 1,6 punktu procentowego, w rezultacie czego państwo to spadło z 4 miejsca na 7. W pierwszej piątce znalazł się również Tajwan (5,1%), którego udział zwiększył się ponad trzykrotnie. W lutym udział Niemiec (2,1%) wzrósł o 1,2 punktu procentowego i państwo to awansowało z 17 miejsca na 10.

fot. mat. prasowe

Źródła spamu w Europie według państwa

Udział Rosji (3,3%) zmniejszył się o 1,6 punktu procentowego, w rezultacie czego państwo to spadło z 4 miejsca na 7


Korea Południowa stanowiła główne źródło spamu wysyłanego w lutym do użytkowników europejskich: ilość poczty śmieciowej pochodzącej z tego państwa zwiększyła się o 27,7 punktu procentowego i wynosiła średnio 50,9%. Lider z poprzedniego miesiąca – Chiny (3%) – odnotował znaczący spadek udziału w niechcianej poczcie (-36,6%) i przesunął się na 6 miejsce. Tak znaczące zmiany w udziale spamu generowanego przez te dwa państwa mogły być spowodowane tym, że grupa spamerów zaczęła rozprzestrzeniać spam z innego botnetu.

Mimo że udział Stanów Zjednoczonych (9,2%) zmniejszył się o 0,14 punktu procentowego, państwo to utrzymało się na drugim miejscu. Na trzeciej pozycji znalazły się Włochy, które odpowiadały za 5,3% spamu wysyłanego do użytkowników europejskich.

fot. mat. prasowe

Źródła spamu według regionu

Czołowym regionalnym źródłem spamu pozostała Azja 50,3%


Czołowym regionalnym źródłem spamu pozostała Azja (50,4%). Tak jak w styczniu, w pierwszej trójce znalazła się jeszcze Ameryka Północna i Europa Zachodnia.

Szkodliwe załączniki w poczcie e-mail

Udział szkodliwych programów w ruchu pocztowym nadal spada. W lutym szkodliwe załączniki były wykrywane w 2,8% e-maili, co stanowi spadek o 0,2 punktu procentowego w stosunku do stycznia.

fot. mat. prasowe

Top 10 szkodliwych programów rozprzestrzenianych za pośrednictwem poczty e-mail w lutym 2013 roku

W lutym szkodliwe załączniki były wykrywane w 2,8% e-maili, co stanowi spadek o 0,2 punktu procentowego w stosunku do stycznia


W lutym Trojan-Spy.html.Fraud.gen (11%) pozostał najbardziej rozpowszechnionym szkodliwym programem dystrybuowanym za pośrednictwem poczty e-mail, mimo że jego udział zmniejszył się o 2,2 punktu procentowego w porównaniu ze styczniem. Tuż za nim znalazł się Trojan-Banker.HTML.Agent.p (7,8%). Oba szkodliwe programy pojawiają się w postaci stron HTML imitujących formularze rejestracyjne dobrze znanych banków lub systemów e-płatności wykorzystywanych przez phisherów do kradzieży danych uwierzytelniających użytkowników w systemach bankowości online.

Co ciekawe, na trzecim miejscu znalazł się Backdoor.Win32.Androm.phh. Ta rodzina backdoorów pozwala szkodliwym programom ukradkiem kontrolować zainfekowany komputer, pobierać i uruchamiać inne szkodliwe pliki, które następnie wysyłają różne dane z komputera użytkownika itd. Ponadto, wiele komputerów zainfekowanych backdoorami staje się częścią botnetu.

W lutym wykryliśmy 85 modyfikacji programu Backdoor.Win32.Androm. Ich całkowity udział stanowi 12% wszystkich szkodliwych programów rozprzestrzenianych za pośrednictwem poczty e-mail. W większości przypadków backdoor ten był rozprzestrzeniany w fałszywych e-mailach wysyłanych rzekomo w imieniu Booking.com, DHL, British Airways itd. Ta sama metoda była stosowana w przeszłości w celu rozprzestrzeniania programów należących do rodziny ZeuS/Zbot.

Na 4 miejscu rankingu znalazł się Trojan-Downloader.HTML.Iframe.ahh. Programy te otwierają strony internetowe w przeglądarce bez wiedzy użytkownika i pobierają na jego komputer szkodliwe oprogramowanie lub przekierowują go na strony programów partnerskich.

fot. mat. prasowe

Rozkład wykryć szkodliwego oprogramowania w poczcie według państwa

Udział Włoch zwiększył się o 9,4 punktu procentowego i wynosił średnio 14,4%


Niechlubne prowadzenie wśród państw najczęściej atakowanych przez szkodliwe e-maile objęły Włochy, które zepchnęły długotrwałego lidera, Stany Zjednoczone, na drugie miejsce. Udział Włoch zwiększył się o 9,4 punktu procentowego i wynosił średnio 14,4%. Ponadto, Włochy stanowiły kraj najczęściej atakowany przez szkodnika o nazwie Trojan-Banker.HTML.Agent.p, który uplasował się na drugim miejscu w lutowym rankingu Top 10 szkodliwych programów.

Pozostałe państwa w rankingu odnotowały niewielkie zmiany w swoim udziale w niechcianej poczcie.
Przeczytaj także: Spam V 2014 Spam V 2014

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: