Spam w II 2013 r.
2013-03-26 13:04
Przeczytaj także: Spam w I 2013 r.
Phishing
Odsetek wiadomości phishingowych w całkowitym ruchu pocztowym pozostał niezmieniony w stosunku do stycznia i wynosił średnio 0,003%.
fot. mat. prasowe
Rozkład 100 organizacji najczęściej atakowanych przez phisherów, według kategorii
W lutym nie odnotowaliśmy żadnych większych zmian wśród trzech organizacji najczęściej atakowanych przez phisherów. Główny ciężar ataków phishingowych nadal spadał na portale społecznościowe, których udział wzrósł nieznacznie (+0,8 punktu procentowego) i wynosił średnio 38,8%. Wyszukiwarki (16,9%) oraz organizacje finansowe i e-płatności (12,3%) znalazły się odpowiednio na drugim i trzecim miejscu.
Wnioski
W lutym odsetek spamu w ruchu e-mail zwiększył się o 12,8 punktu procentowego i wynosił 71,1%, więcej niż średni udział spamu w III kwartale 2012 (65,5%).
Od początku 2013 roku nastąpiło kilka znaczących zmian pod względem źródeł spamu. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy roku udział spamu pochodzącego z Chin zmniejszył się o 19,9 punktu procentowego. Jednocześnie wkład Korei Południowej zwiększył się o 11,9 punktu procentowego. Zmiany te są jeszcze bardziej widoczne w spamie wysyłanym do państw europejskich – udział Chin spadł z 58,2% w grudniu do 14,4% w lutym, podczas gdy ilość spamu pochodzącego z Korei Południowej wzrosła z 5% do 51%. Mogło to być spowodowane tym, że grupa spamerów zmieniła botnety wykorzystywane do dystrybucji spamu.
Na szczycie rankingu szkodliwego oprogramowania rozprzestrzenianego za pośrednictwem poczty e-mail znalazły się phishingowe strony HTML. Wprowadzane na tych stronach dane uwierzytelniające użytkowników są przesyłane do oszustów. Jedna z takich stron, wykrywana jako Trojan-Banker.HTML.Agent.p, była aktywnie rozprzestrzeniana w lutym, szczególnie we Włoszech. W efekcie, trojan ten zajmował 2 miejsce w rankingu Top 10 szkodliwych programów rozprzestrzenianych za pośrednictwem poczty elektronicznej i Włochy znalazły się na szczycie rankingu państw będących najczęstszym celem szkodliwych wiadomości e-mail.
Wbrew oczekiwaniom, w 2013 roku nie został zarejestrowany żaden spam walentynkowy zawierający szkodliwe załączniki. Jednak temat walentynkowy, wraz z wielkanocnym, był wykorzystywany przez spamerów w celu zwrócenia uwagi odbiorców na reklamy towarów i usług.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)