eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyMałe firmy - prognozy I kw. 2013

Małe firmy - prognozy I kw. 2013

2013-03-28 12:47

Małe firmy - prognozy I kw. 2013

Mikrofirmy nie poddają się spowolnieniu © Sergey Nivens - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Topnieje liczba firm, które w bieżącym roku spodziewają się wzrostu obrotów, choć wciąż stanowią one największą grupę wśród mikroprzedsiębiorstw – wskazują wyniki najnowszego badania sondażowego przeprowadzonego przez Idea Bank i Tax Care. Więcej optymizmu wykazują przedsiębiorcy mający więcej niż jednego kontrahenta.

Przeczytaj także: Małe firmy - prognozy 2013

Grupa Idea Banku już po raz piąty zapytała drobnych przedsiębiorców o to, jakie mają przewidywania dotyczące sytuacji własnej firmy, a także jak oceniają perspektywy całej gospodarki w bieżącym roku. W badaniu wzięło udział 1000 osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Zostało ono przeprowadzone w formie wywiadu telefonicznego w dniach 15 lutego-3marca 2013 roku.

Prosta formuła badania

Badanie Idea Banku i Tax Care tym różni się od innych badań prowadzonych na polskich firmach, że jest bardzo proste. Co kwartał pytamy przedsiębiorców czy w bieżącym roku:
  • spodziewają się utrzymania, wzrostu czy spadku obrotów w swojej firmie
  • oczekują utrzymania obecnego tempa rozwoju gospodarczego, jego przyspieszenia czy raczej recesji gospodarczej
  • zamierzają utrzymać zatrudnienie czy zwalniać pracowników planują inwestycje w swojej firmie zamierzają podnieść,
  • utrzymać czy obniżyć ceny sprzedawanych dóbr i usługspodziewają się utrzymania, wzrostu czy spadku obrotów w swojej firmie
  • oczekują utrzymania obecnego tempa rozwoju gospodarczego, jego przyspieszenia czy raczej recesji gospodarczej.

Pozostałe trzy pytania mają znaczenie pomocnicze – pozwalają ustalić czy firma działa w produkcji czy w sektorze usług, ilu pracowników zatrudnia i czy prowadzi działalność na rzecz jednego, czy większej liczby kontrahentów. Zaletą badania prowadzonego przez Idea Bank i Tax Care jest również to, że dotyczy ono jednoosobowych firm, czyli sektora, o którym prawie nic nie mówią oficjalne statystyki (badania GUS obejmują przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 10 pracowników; wśród biorących udział w najnowszym badaniu Idea Banku i Tax Care 73% przedsiębiorców nie zatrudniało pracowników, a tylko 5% zatrudniało pięć lub więcej osób).

fot. mat. prasowe

Wielkość zatrudnienia

73% przedsiębiorców nie zatrudniało pracowników, a tylko 5% zatrudniało pięć lub więcej osób


Więcej pesymistów

Kolejna edycja badania wskazuje na spadek udziału przedsiębiorców spodziewających się wzrostu obrotów swojej firmy w bieżącym roku względem roku poprzedniego. W najnowszym sondażu takich firm było 43% i choć wciąż stanowią one największą grupę wśród ankietowanych przedsiębiorców, to ich udział niemal zrównał się z odsetkiem firm oceniających, że osiągnięte w tym roku obroty będą zbliżone do ubiegłorocznych. Kolejna edycja badanie wskazuje też na wzrost odsetka firm przewidujących spadek obrotów choć wciąż jest to najmniej liczna grupa wśród badanych. Wyraźne pogorszenie nastrojów między przedostatnim i najnowszym badaniem może być jednak częściowo efektem statystycznym – oceny dotyczące obrotów w 2013 r. formułowane pod koniec roku obarczone były znacznie mniejszą niepewnością niż te na 2014 r. formułowane w pierwszym kwartale.

Pewnym pocieszeniem może być też fakt, że jeśli grupę badanych zawęzimy wyłącznie do firm mających więcej niż jednego kontrahenta (a więc odrzucimy samozatrudnionych mających zwykle kontrakt na określoną kwotę), to odsetek firm przewidujących, że tegoroczne obroty będą większe od ubiegłorocznych rośnie (do 46%; w grupie firm mających tylko jednego odbiorcę wynosi 37%).

fot. mat. prasowe

Liczba kontrahentów

27 % firm posiada tylko jednego kontrahenta


Rozbieżność w ocenie gospodarki i swojego biznesu

Przyczyn pogorszenia nastrojów drobnych przedsiębiorców należy szukać w słabnącej koniunkturze gospodarczej, choć i tak trzeba przyznać, że mimo gorszych odczytów nastroje te wciąż są umiarkowanie dobre. Wynika to po części ze specyfiki drobnego biznesu, który skoncentrowany jest na działaniach bieżących i sporadycznie opracowuje plany o charakterze średnio- i długofalowym.

fot. Sergey Nivens - Fotolia.com

Mikrofirmy nie poddają się spowolnieniu

Przyczyn pogorszenia nastrojów drobnych przedsiębiorców należy szukać w słabnącej koniunkturze gospodarczej, choć i tak trzeba przyznać, że mimo gorszych odczytów nastroje te wciąż są umiarkowanie dobre.


Po raz pierwszy w historii badania, obejmującej już pięć kwartałów, odsetek przedsiębiorców spodziewających się, że w bieżącym roku gospodarka będzie rozwijać się tempie wolniejszym niż w poprzednim roku przewyższył odsetek tych, którzy uważają, że tegoroczny wzrost będzie większy od ubiegłorocznego (39% do 34%). Ocena taka wpisuje m.in. z najnowszą projekcją PKB przedstawioną przez Radę Polityki Pieniężnej. Zgodnie z marcową projekcją, w pierwszym kwartale br. tempo wzrostu gospodarczego spadło poniżej 1%. W kolejnych kwartałach czeka nas stopniowe wychodzenie z dołka, ale w całym roku wzrost pozostanie poniżej 2%.
Przeczytaj także: Małe firmy - prognozy 2016 Małe firmy - prognozy 2016

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: