Małe firmy - prognozy I kw. 2013
2013-03-28 12:47
Przeczytaj także: Małe firmy - prognozy 2013
W kolejnym badaniu Idea Banku i Tax Care rośnie też odsetek przedsiębiorców wieszczących w bieżącym roku recesję gospodarczą rozumianą jako spadek PKB. Warto jednak podkreślić, że przedsiębiorcy przewidujący taki scenariusz we wszystkich edycjach badania mieli stosunkowo wysoki udział, a wzrost ich odsetka w bieżącym badaniu można uznać za relatywnie nieduży w relacji do pogorszenia ogólnych warunków ekonomicznych, do jakiego doszło w ostatnich miesiącach. Wynik ten potwierdza już wcześniej formułowane przypuszczenia, że w prognozie spadku PKB przedsiębiorcy dają po części wyraz swojego niezadowolenia z ogólnych warunków prowadzenia biznesu w Polsce, a więc nie tylko tych ekonomicznych, ale też np. administracyjnych. Zasadność takiego myślenia potwierdza też rozbieżność w ocenie koniunktury gospodarczej pomiędzy firmami mającymi więcej niż jednego oraz jednego odbiorcę. Pierwsze z nich, choć formułują bardziej optymistyczne oceny dotyczące swojej sprzedaży, jednocześnie bardziej pesymistycznie patrzą na całą gospodarkę. Z kolei firmy z jednym kontrahentem, czyli m.in. samozatrudnieni, a więc przedsiębiorcy mniej dotknięci przez wszelkiego typu administracyjne niedogodności związane z prowadzeniem biznesu, oceniają perspektywy gospodarki lepiej.
fot. mat. prasowe
Wielkość obrotów- prognozy
Stabilizacja cen
Mimo bardziej pesymistycznych przewidywań dotyczących kształtowania się obrotów firmy w br. przedsiębiorcy nie zamierzają podnosić cen swoich produktów. W stosunku do poprzedniego badania, gdy po raz pierwszy zdaliśmy to pytanie, czyli w październiku, zmniejszył się odsetek firm, które nie planują podnosić, a wzrósł odsetek firm, które zamierzają utrzymać ceny sprzedawanych produktów i usług. Zmiana ta wpisuje się w znaczący spadek wskaźnika cen konsumpcyjnych, jaki miał miejsce między październikiem (poprzednie badanie) a lutym. Inflacja obniżyła się w tym czasie z 3,4% do 1,3%. Co więcej, najnowsza projekcja RPP w skazuje na utrzymanie się inflacji na poziomie zbliżonym do dolnego przedziału odchylenia od celu inflacyjnego (1,5%) przez najbliższe trzy lata.
fot. mat. prasowe
Sytuacja gospodarcza Polski - przewidywania
Dołek w inwestycjach już za nami?
Bardziej pesymistyczne oceny dotyczące obrotów firmy w 2013 roku, jak również kondycji całej gospodarki, nie przełożyły się na osłabienie planów inwestycyjnych mikro firm w br. Odsetek firm, które w tym roku zamierzają inwestować w środki trwałe, nawet minimalnie wzrósł względem poprzedniego badania – z 35% do 39%. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal dwie trzecie jednoosobowych firm nie zamierza inwestować w środki trwałe, co nie napawa optymizmem, tym bardziej, że o pozostałej jednej trzeciej nie wiemy, czy planowane inwestycje mają charakter rozwojowy, czy tylko odtworzeniowy.
fot. mat. prasowe
Zmiany cen ofertowych - plany
Wśród podmiotów, które planują w tym roku zakup środków trwałych tradycyjnie najwięcej jest tych, które planują inwestycje w samochód (38%). Na drugim miejscu znalazły się firmy chcące inwestować w sprzęt (28%), a na trzecim – w wyposażenie biura (14%). Generalnie nieco bardziej skłonne do inwestowania są firmy, które mają więcej niż jednego kontrahenta, ale za to firmy z jednym kontrahentem (a więc również samozatrudnieni) mają bardziej ambitne plany dotyczące zakupu samochodów.
Skromne plany i inwestycyjne mimo umiarkowanie optymistycznych przewidywań dotyczących sprzedaży to m.in. efekt problemów z płynnością, które dotykają coraz większej liczby firm. W tej chwili brak terminowej zapłaty za wystawione faktury stanowi realny problem dla co piątej ankietowanej przez Idea Bank i Tax Care mikrofirmy mającej więcej niż jednego kontrahenta. Tymczasem brak płynności jest jedną z największych obaw przy zaciąganiu kredytu na inwestycje.
fot. mat. prasowe
Planowane inwestycje
Katarzyna Siwek,
Przeczytaj także:
Małe firmy - prognozy 2016
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
małe i średnie firmy, MSP, sytuacja przedsiębiorstw, nastroje przedsiębiorców, nastroje polskich przedsiębiorców
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)