Cyberprzestępczość zagraża firmom
2013-04-10 00:20
Przeczytaj także: Cyberprzestępczość - największe aresztowania
Zdaniem ekspertów Deloitte w takich przypadkach dobrym pomysłem jest ciągła analiza zachowań infrastruktury informatycznej oraz informacji pochodzących z zewnątrz organizacji (ang. threat intelligence). „Mechanizmy obrony muszą mieć charakter wyprzedzający i działać niczym sprawny wywiad, który dostarcza informacji na czas. W gotowości powinny czekać narzędzia do zbierania materiału (mogącego stanowić dowód w postępowaniu), środki komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej firmy oraz grupa ekspertów, która niezwłocznie podejmie działania eliminujące słabości wykorzystane przez atakujących oraz ograniczy wpływ zagrożenia” – tłumaczy Cezary Piekarski.
Tymczasem mimo rosnącej skali zagrożeń budżety przeznaczane przez organizacje na ochronę kluczowych informacji oraz obronę przed cyber zagrożeniami pozostają niemal bez zmian na przestrzeni ostatnich trzech lat. Wynika to przede wszystkim z trwającego kryzysu ekonomicznego i konieczności redukcji kosztów. Jest jednak szansa na zmianę postrzegania wydatków na ochronę informacji jako zbędnego balastu w budżecie. Blisko połowa firm z sektora bankowego i technologicznego zdaje sobie sprawę, że ograniczenia budżetowe stanowią poważną przeszkodę na drodze do budowania efektywnego programu bezpieczeństwa IT.
Jak Polska i polskie firmy są przygotowane do walki z cyberprzestępczością? W ocenie Deloitte, propozycje Ministerstwa Spraw Wewnętrznych RP zawarte w dokumencie „Rządowy Program Ochrony Cyberprzestrzeni RP na lata 2011-2016” oraz „Polityce Ochrony Cyberprzestrzeni” są krokiem w dobrą stronę, ale niezbędne są również zmiany legislacyjne, których celem byłoby stworzenie lepszych warunków do współpracy pomiędzy administracją publiczną a sektorem prywatnym. „Niepokoi również brak współpracy i wymiany doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa w sieci pomiędzy firmami w wielu branżach, także tych kluczowych dla gospodarki, jak energetyka czy transport. Dużo lepiej jest za to w sektorze telekomunikacyjnym czy bankowym, gdzie dochodzi do regularnych kontaktów pomiędzy osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo informacji w danej spółce. Działania koordynowane z innymi firmami z tego samego sektora gospodarki lub posiadającymi podobny profil ryzyka powinny być podstawą skutecznego programu zwalczania cyberzagrożeń” – podsumowuje Jakub Bojanowski.
Informacje o raporcie:
Raport Deloitte Cyberodporność w świecie ewoluujących zagrożeń podsumowuje zmiany, które zachodzą na polu cyberzagrożeń. Raport przedstawia powody, dla których cyberprzestępcy decydują się na nielegalne działania w sieci, omawia kwestie związane z rozwojem technologii i jej adaptacji, oraz zwraca uwagę na fakt, iż dotychczasowe, standardowe metody walki ze zorganizowanymi grupami przestępczymi nie stanowią już odpowiedniej ochrony i nie gwarantują bezpieczeństwa. Autorzy opracowania udzielają odpowiedzi, jak stawić czoła wszechobecnym zagrożeniom, wskazując nowe drogi w bezpieczeństwie informacji.
Przeczytaj także:
Cyberprzestępczość: aresztowania twórców złośliwego oprogramowania
![Cyberprzestępczość: aresztowania twórców złośliwego oprogramowania [© Mikko Lemola - Fotolia.com] Cyberprzestępczość: aresztowania twórców złośliwego oprogramowania](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/cyberprzestepczosc/Cyberprzestepczosc-aresztowania-tworcow-zlosliwego-oprogramowania-244329-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
cyberprzestępczość, zagrożenia internetowe, cyberprzestępcy, hakerzy, haktywizm
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)