Otwarty "Rekin" IBM'a
2003-02-12 09:00
IBM zaprezentował pierwszy, zgodny ze otwartymi standardami branżowymi interfejs do IBM Enterprise Storage Server (o nazwie kodowej "Shark"). Interfejs bazuje na "Bluefin", specyfikacji, która ma ułatwić klientom zarządzanie systemami pamięciowymi w heterogenicznych sieciach pamięci masowych. IBM rozszerza też ofertę rozwiązań pamięci masowych dla posiadaczy mainframe'ów, którzy korzystają z otwartej platformy Linux, stanowiącej jeden z najszybciej rosnących segmentów rynku.
Przeczytaj także: Alcatel, IBM i Microsoft współpracują
IBM wprowadził do oferty nowy interfejs - TotalStorage Enterprise Storage Server Application Programming Interface (ESS API), zaprojektowany pod kątem zgodności z interfejsem "Bluefin", który obecnie został przemianowany na Storage Management Initiative Specification (SMIS) i zatwierdzony przez Storage Networking Industry Association (SNIA).Specyfikacja Bluefin, czy też SMIS, ma zapewnić wspólny interfejs odkrywania i nadzorowania zasobów pamięciowych w heterogenicznych sieciach pamięci masowej. Opiera się na modelu Common Information opracowanym przez Distributed Management Task Force oraz technologii Web Based Enterprise Management. Dzięki SMIS klienci i sprzedawcy mogą opracowywać aplikacje według jednego standardu i w mniejszym stopniu polegać na unikatowych, zastrzeżonych interfejsach, które nie potrafią komunikować się z innymi urządzeniami.
Pierwsza wersja ESS API jest dostępna dla systemów operacyjnych AIX, Linux i Windows 2000 i obsługuje rutynowe czynności administracyjne.
Na konferencji IBM Business Partner 17 lutego 2003 roku IBM wraz z wybranymi niezależnymi producentami zademonstruje ulepszony ESS w sieci pamięci masowej opartej na SMIS. Wśród niezależnych producentów oprogramowania, którzy popierają inicjatywę Bluefin/SMIS firmy IBM albo przedstawią prezentacje na Partnerworld, są Computer Associates, BMC Software, InterSAN, McData, Tivoli Software oraz Veritas.
Rozszerzona obsługa Linuksa
Linux jest coraz intensywniej wykorzystywany w infrastrukturze e-biznesowej, więc popyt na pamięci masowe będzie rósł, zwłaszcza w środowiskach mainframe.
Z serwera ESS "Shark" firmy IBM mogą obecnie skorzystać posiadacze serwerów IBM eServer zSeries używający systemu operacyjnego Linux dzięki złączu FICON o zwiększonej przepustowości, funkcji kopiowania danych FlashCopy oraz obsłudze mechanizmu Peer to Peer Remote Copy do usuwania skutków katastrof.
Nowe opcje technologii ESS
IBM zaoferuje także dyski o prędkości obrotowej 15K rpm i pojemności 72,8 GB, które mają zwiększyć wydajność systemu dyskowego nawet o 50 procent. IBM planuje również wprowadzić w drugiej połowie 2003 roku obsługę dysków 15K rpm i 10K rpm o tej samej pojemności w serwerach IBM ESS Model 800, F10 i F20.
Przeczytaj także:
Ile zarabiają dyrektorzy IBM?
oprac. : Grzegorz Gacki / CentrumPrasowe.net
Więcej na ten temat:
totalstorage enterprise storage server application, ess api, bluefin, ibm, smis, pamięci masowe