Polski rynek sztuki na czele Europy Środkowej
2013-04-11 09:06
Polski rynek sztuki na czele Europy Środkowej © arsdigital - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polski rynek sztuki I poł. 2012
To wyniki najnowszego raportu na temat polskiego rynku sztuki, przygotowanego przez Instytut Skate’s Art Market Research we współpracy z analitykami Domu Aukcyjnego Abbey House. Raport opiera się na bazie danych magazynu Art&Business, która zawiera ponad 50 tysięcy transakcji, do których doszło na polskim rynku aukcyjnym w okresie 1989-2012.Instytut Skate’s na bieżąco publikuje raporty poświęcone wybranym rynkom sztuki na świecie. Dane Instytutu stanowią istotne źródło informacji dla międzynarodowych inwestorów na temat wydarzeń z globalnego rynku sztuki oraz firm wchodzących w skład Skate’s Art Stocks Index. Tym razem Skate’s przygotował raport poświęcony Polsce.
fot. mat. prasowe
Rynek aukcyjny w Polsce w 2012 roku
Rośnie wartość rynku sztuki młodego pokolenia
Analitycy raportu zwracają uwagę na fakt, że w ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie młodymi artystami. Przed 2000 rokiem obrazy Starych Mistrzów stanowiły 90% ilości sprzedanych dzieł, w 2012 roku wartość ta spadła do 25%. Nie mniej jednak cały czas wartość sprzedanych obrazów Starych Mistrzów stanowi 63% ogólnopolskiego rynku w Polsce – czytamy w raporcie.
Młode pokolenie artystów (w wieku poniżej 40 lat) bije rekordy popularności w ciągu ostatnich lat. Podczas gdy w 2005 roku udział tych obrazów stanowił 0,5% w całym rynku aukcyjnym, w 2012 roku wzrósł do 43%. Dziś jest to niewątpliwie najbardziej dynamiczny segment polskiego rynku sztuki – dodają autorzy raportu.
fot. mat. prasowe
Liczba obiektów wylicytowanych na aukcjach w Polsce w latach 2007-2012
Polska goni świat
Pomimo takiej dynamiki rozwoju i rosnącego zainteresowania rynkiem sztuki, Polskę nadal dzieli przepaść od światowych rynków, przede wszystkim pod względem wysokości cen. Najwyższa cena aukcyjna obrazu polskiego artysty na krajowym rynku, osiągnięta w ciągu ostatnich 20 lat, wyniosła nieco ponad 2 mln zł („Rozbitek” Henryka Siemiradzkiego), czyli jest dziesiątki razy niższa niż światowe rekordy.
„W 2012 roku w Polsce zorganizowano ponad 100 aukcji, a na rynku działało 12 podmiotów. Liczba ta jest stabilna od 1990 roku i nie spodziewamy się w najbliższych latach zmian, jeśli na rynku nie pojawią się nowi gracze lub nowe galerie. Dziś – otwierając galerię Abbey House w warszawskim domu handlowym VITKAC, podejmujemy inicjatywę budowy sieci galerii sztuki we współpracy z hotelami należącymi do Wiesława Likusa’’ – podkreśla Jakub Kokoszka, prezes Domu Aukcyjnego Abbey House.
fot. mat. prasowe
Całkowita wartość sprzedaży prac polskich artystów na aukcjach światowych (w milionach USD)
Rynek skupiony wokół Warszawy
Ciekawostką jest fakt, iż polski rynek sztuki jest bardzo scentralizowany i skupiony wokół stolicy. W 2012 roku 94% sprzedaży obrazów i dzieł sztuki odbyła się w Warszawie (w 2000 roku było to 90%. Lodź należy do najbardziej obiecujących rynków, obok Krakowa i Katowic – uważają autorzy raportu.
- Jednym z najbardziej widocznych zjawisk na polskim rynku sztuki jest jasny podział pomiędzy twórców, których dzieła sprzedawane są jedynie na polskich aukcjach oraz artystów polskich o międzynarodowym zasięgu i sławie, których dzieła są dostępne jedynie za granicą w domach aukcyjnych Sotheby’s czy Chriestie’s. 80% ich dzieł sprzedawanych jest w Nowym Jorku, a najwyższą cenę 8,5 mln USD, osiągnięto podczas aukcji w 2011 roku za obraz Tamary Łempickiej – wyliczają analitycy Skate’s Art Market Research.
fot. mat. prasowe
Polscy artyści na światowym rynku aukcyjnym: liczba sprzedanych prac i łączna wartość
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)