Polacy a usługi assistance 2013
2013-04-13 00:20
Najwięcej osób posiada assistance samochodowy © CandyBox Images - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polacy a usługi assistance 2012
W marcu 2013 r. Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia przeprowadził na zlecenie Europ Assistance Polska kolejne, piąte już Ogólnopolskie Badanie Assistance. Jest to najdłużej prowadzone i najbardziej kompleksowe badanie rynku assistance w Polsce. Wyniki badania już po raz kolejny dowodzą rosnącej popularności usług assistance wśród Polaków. Zgodnie z danymi z raportu, 32% respondentów zadeklarowało posiadanie assistance. Wciąż najwięcej osób posiada assistance samochodowy – 91%, assistance medyczny oraz domowy posiada po 16% respondentów, zaś podróżny – 11%.Wynik ten jest zbliżony do wyniku społecznego kojarzenia usług assistance. Faktycznie, najwięcej osób powiązuje te usługi właśnie z pomocą na drodze – 71%. Prawie co trzeci respondent (28%) kojarzył te usługi z różnymi innymi formami pomocy. Najczęściej były to osoby z wyższym wykształceniem, natomiast osoby z wykształceniem podstawowym, oprócz pomocy drogowej chętnie wskazywały opiekę medyczną (15%).
Polacy chętnie korzystają z usług assistance, ale czy są świadomi warunków ubezpieczenia? Prawie połowa (46%) deklaruje, iż w całości zapoznała się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, co piąty Polak przejrzał ten dokument częściowo, a co trzeci w ogóle się z nim nie zapoznał.
fot. mat. prasowe
Badanie Europ Assistance
Korzystanie z usług assistance i ocena ich przydatności
Z usług assistance skorzystała prawie co trzecia osoba. Odsetek ten wzrósł z 25% w 2010 roku do 31% w 2013 roku. Większość badanych korzysta z usług assistance rzadziej niż raz do roku (65%). Najwięcej osób korzystało z holowania auta lub pomocy drogowej (85%). I to właśnie ta usługa jest przez większość respondentów uważana za najbardziej użyteczną (56%). Natomiast 23% Polaków uważa, że to pomoc medyczna oraz pomoc podczas podróży zagranicznej (12%) jest najbardziej przydatną usługą.
Warto podkreślić, że niemal wszyscy respondenci (93%), którzy skorzystali z assistance, są zadowoleni z otrzymanej pomocy. Poziom zadowolenia wzrósł o 3 punkty procentowe w stosunku do wyników z 2012 roku.
fot. mat. prasowe
Korzystanie z assistance
Usługi assistance w banku
W powyższych wynikach często pojawiała się informacja, że dane usługi assistance respondenci otrzymali w banku, wraz z kontem bankowym lub kartą kredytową. Stałe rozszerzanie ofert bankowych o wartość dodaną, jaką jest assistance, nie jest zaskoczeniem, tym bardziej, że ponad połowa respondentów (51%) chętnie skorzystałaby z innych usług banku, w którym otrzymała assistance. Trzech na czterech respondentów uważa natomiast, że assistance dołączone do produktu bankowego uatrakcyjnia ten produkt.
fot. CandyBox Images - Fotolia.com
Najwięcej osób posiada assistance samochodowy
Jak informować o assistance?
Najwięcej badanych chciałoby uzyskać szczegółowe informacji na temat oferty assistance za pomocą e-maila (40%). Coraz mniej popularnym źródłem informacji staje się przedstawiciel firmy (spadek wskazań z 58% w 2010 roku do 31% w 2013 roku). Warto jednak podkreślić, że preferencje dotyczące sposobu kontaktu związane są z wiekiem respondentów. Młodsi preferują informację e-mailową, zaś starsi – ulotkę informacyjną lub informację uzyskaną bezpośrednio od przedstawiciela danej firmy.
W ramach Ogólnopolskiego Badania Assistance sprawdzono również preferencje zakupu poszczególnych usług assistance. Najbardziej popularny wydaje się assistance medyczny, który chętnie wykupiłoby 65% kobiet i 39% mężczyzn, choć panowie chętniej sięgnęliby po assistance samochodowy – 51%. Co trzeci respondent (29%) chętnie wykupiłoby assistance podróżny. Ponad 30% badanych chętnie wykupiłoby ubezpieczenie assistance przez Internet. Tę formę zakupu preferują bardziej mężczyźni (37%) niż kobiety – 27%.
Informacje o badaniu
V Ogólnopolskie Badanie Assistance zostało zrealizowane przez firmę badawczą ARC Rynek i Opinia na zlecenie i na podstawie kwestionariusza pytań opracowanego przez Europ Assistance Polska. Próba badawcza wyniosła 3019 osób.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)