Jaki powinien być dobry weterynarz?
2013-04-18 11:51
Dobry weterynarz musi znaleźć czas na rozmowę o zwierzęciu © Andres Rodriguez - Fotolia.com
Przeczytaj także: Długi weterynarzy topnieją
Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego na potrzeby raportu „Jak życzliwy doktor House...” przez On Board PR Ecco Network oprócz, co oczywiste, prawidłowego rozpoznania choroby, właściciele zwierząt bardzo często oczekują od lekarza weterynarii poświęcenia czasu na rozmowę. W dalszej kolejności opiekunowie spodziewają się zaleceń odnośnie sposobów leczenia choroby, wrażliwego podejścia do zwierzęcia i wyleczenia go przy małym nakładzie finansowym. Wyniki te dowodzą, że to nie tylko specjalistyczna wiedza i kompetencje budują zaufanie do lekarzy weterynarii. Istotną rolę odgrywają również umiejętności komunikacyjne.Możliwe przyczyny pojawienia się takich deklaracji wśród respondentów komentuje Grażyna Lemm z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie:
„Relacje pomiędzy ludźmi a towarzyszącymi im zwierzętami bywają skomplikowane i bardzo silne. Dla wielu osób zwierzęta towarzyszące są członkami rodziny, a takie ich postrzeganie powoduje, że od lekarza weterynarii oczekuje się podobnego podejścia, także uważności, delikatności i eksperckości. Ponieważ zwierzęta nie mówią o tym, co im dolega, to umiejętne poprowadzenie rozmowy z opiekunem zwierzęcia, wysłuchanie jego spostrzeżeń, a także zadawanie właściwych pytań, jest sposobem na uzyskanie istotnych dla postawienia diagnozy informacji.”
Co więcej, najważniejszym czynnikiem, który decyduje o tym czy traktujemy lekarza weterynarii, jako partnera w opiece nad zwierzęciem jest jego gotowość do poświęcenia dodatkowego czasu na rozmowę. Uważa tak 46% respondentów.
fot. Andres Rodriguez - Fotolia.com
Dobry weterynarz musi znaleźć czas na rozmowę o zwierzęciu
Wyniki te komentuje prof. Romuald Zabielski z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie:
„To ciekawe, że tak duży odsetek klientów wskazuje na potrzebę dobrego kontaktu i rozmowy. Moje wieloletnie obserwacje studentów, późniejszych lekarzy weterynarii, są zgodne z odpowiedziami respondentów i z tym, o czym często mówią moi znajomi lekarze medycyny. Lekarz leczy duszę, nie tylko ciało – a w przypadku lekarza weterynarii - duszę właściciela zatroskanego o zdrowie swojego zwierzęcia.”
Profesor dodaje również, że niestosowanie się do oczekiwań właścicieli może mieć bardzo poważne konsekwencje dla samych weterynarzy:
„Lekarze weterynarii pozbawieni umiejętności współczucia i mało otwarci na potrzeby właściciela, mogą mieć problemy z utrzymaniem się na rynku. Warto więc czasami wysłuchać, uspokoić, przestrzec, pouczyć, pochwalić, a może nawet czasem zganić właściciela za coś, co stało się przyczyną problemu.”
Deklaracje respondentów stanowią podstawę, aby sądzić, że z uwagi na bardzo bliskie relacje właścicieli ze swoimi pupilami i rosnącą potrzebę rozwijania umiejętności „miękkich” wśród weterynarzy niezbędne mogą okazać się działania informacyjne do obu tych grup. Jest to jeden z kluczowych wniosków płynących z raportu, który opracowaliśmy uznając, że przyszedł czas na żywą dyskusję o tym, jak właściciele zwierząt postrzegają zawód lekarza weterynarii oraz czego oczekują od specjalisty, któremu powierzają zdrowie swojego pupila – dodaje Anna Sarnacka, Manager z On Board PR Ecco Network.
fot. mat. prasowe
Oczekiwania wobec weterynarzy
Informacje o raporcie
Badanie zostało przeprowadzone między 5 a 8 lutego 2013 roku metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI) przez agencję SW Research na autorskim oprogramowaniu „3S” zintegrowanym z panelem internetowym StudentsWatch.pl. Próba badawcza miała charakter losowy i została dobrana z panelu StudentsWatch.pl. Do udziału w badaniu zaproszono osoby, które ukończyły 18 lat. Warunkiem koniecznym uczestnictwa w badaniu było posiadanie przynajmniej jednego zwierzęcia domowego.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (6)
-
yule33 / 2013-04-18 15:43:45
Po bardzo długich poszukiwaniach kompetentnych lekarzy weterynarii w Gorzowie wlkp udało mi sie. Jestem bardzo zadowolona z CMZ i dwóch lekarzy p.D i p. S. pracowała tam Pani AB przeprowadziła sie do innej miejscowości i bardzo szkoda.
Większość ( nie wszystkie) lecznic jest nastawiona na wyciągnięcie kasy a zwierzę się nie liczy. [ odpowiedz ] [ cytuj ] -
Martin75 / 2013-05-11 22:03:48
Oprócz ludzkiego podejścia z sercem do czworonożnych pacjentów i ich właścicieli, najważniejsza jest jednak kompetencja i fachowośc. Ja miałem szczęście trafić na takich weterynarzy w Łodzi w lecznicy weterynaryjnej Na Stokach. Niejednemu zwierzakowi uratowali życie. Pozytywna atmosfera jest wazna, i ona oczywiście także tam panuje, ale moim zdaniem wiedza jest najistotniejsza! [ odpowiedz ] [ cytuj ]
-
weronikas / 2018-09-10 11:46:54
Zawód lekarza weterynarii jest uważany za jeden z najtrudniejszych. Wiekszosc osob mysli, ze to leczenie zwierzat domowych. A jednak polega to tez na leczeniu zwierzat hodowlanych, egzotycznych, co jest bardzo trudne i czesto odbywa sie w ciezkich nieprzyjemnych, a nawet niebezpiecznych warunkach. [ odpowiedz ] [ cytuj ]
-
GabiS / 2018-11-07 11:50:28
Zawod lekarza weterynarii to trudna profesja. Ostatnio czytalam, jak wyglada sam 'proces' uzyskania takiego tytulu. A potem- kolejne szkolenia i duzo obowiazkow w pracy. Mysle, ze to odpowiedzialna praca, ktora wymaga duzo wysilku, ale zapewne przynosi rowniez wiele satysfakcji. [ odpowiedz ] [ cytuj ]