Big Data wspomoże firmy farmaceutyczne
2013-04-22 13:01
Przeczytaj także: Big Data nie tylko dla dużych
Big Data jest istotna również z czysto ekonomicznego punktu widzenia - w branży farmaceutycznej ma zastosowanie także typowo biznesowe. Po latach wzrostu gospodarczego przedsiębiorstwa z sektora farmaceutycznego i ochrony zdrowia stanęły w obliczu kryzysu. Wygasająca ochrona patentowa, wzrost konkurencji na rynku leków generycznych, długotrwałe spowolnienie gospodarcze oraz rosnąca presja cenowa powodują, że firmy z branży zmuszone są zwiększyć wysiłki w celu dostosowania się do nowej rzeczywistości. Skutkuje to redukcją zatrudnienia, mniejszymi nakładami na badania i rozwój oraz obniżką cen leków. Tymczasem zastosowanie Big Data pozwala obniżać koszty i przeciwdziałać nadużyciom. Dzięki analizie danych można szybko i skutecznie identyfikować nieuprawnione lub budzące wątpliwości operacje finansowe, a tym samym przeciwdziałać na przykład korupcji. Przedsiębiorstwa mogą z powodzeniem i sukcesem wykorzystać Big Data do zarządzania ryzykiem nadużyć, na przykład w zakresie analizy operacji księgowych, kartotek dostawców i pracowników lub zbiorów płatności. „Rosnąca liczba postępowań toczących się w związku z podejrzeniem popełnienia nadużyć oraz naruszenia przepisów antykorupcyjnych wskazuje, że jest to tematyka, która podlega szczególnej uwadze odpowiednich urzędów. Umiejętne wykorzystanie analizy danych umożliwia uniknięcie wysokich i dotkliwych kar nakładanych przez regulatorów oraz zachowanie reputacji, co ma zasadnicze znaczenie w branży służącej ochronie i poprawie ludzkiego życia i zdrowia” – mówi dr Bartłomiej Iwanowicz.
Należy jednak pamiętać, że odpowiednie oprogramowanie nie wystarczy. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim człowiek. Komputery są niezastąpione w identyfikacji wzorców ukrytych w zbiorach danych, ale osiągane w ten sposób rezultaty wymagają krytycznej oceny i selekcji. Dlatego też pozyskanie pracowników o odpowiednich kompetencjach, posiadających wiedzę i doświadczenie zarówno w obszarze IT, jak i biznesu, nie jest łatwe i może nastręczać wielu trudności. Doświadczonych specjalistów w tym zakresie jest niewielu, co powoduje, że ich usługi są kosztowne. Nie sposób jednak przecenić ich wkładu w poszukiwanie wartości ukrytej w pajęczynie danych i informacji.
„Pomimo wielu osiągnięć i znacznego postępu w tym obszarze jesteśmy daleko od całkowitego zautomatyzowania tych czynności. Maszyny są niezwykle skuteczne i wydajne w wykonywaniu operacji na dużych zbiorach danych, ale to człowiek i jego kompetencje, umiejętności oraz doświadczenie przesądzają o sukcesie przedsięwzięcia lub jego braku” – podsumowuje ekspert.
Przeczytaj także:
Jak Polacy oceniają system opieki zdrowotnej?
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)