Samorządy lokalne a komunikacja z obywatelami 2012
2013-04-24 09:13
Ile gmin z danego województwa wzięło udział w badaniu? © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Samorządy nie wspierają przedsiębiorczości
Syreny ostrzegają i upamiętniająZ przeprowadzonych badań wynika, że w sytuacjach kryzysowych 97 proc. gmin stosowało jednocześnie kilka kanałów komunikacji. Najbardziej popularne wciąż pozostają syreny, które w nagłych sytuacjach zagrożenia podnosiły alarm w 62 proc. gmin, 55 proc zamieszczało ostrzeżenia na stronie internetowej, a w 40 proc o niebezpieczeństwie informowały służby funkcyjne. Respondenci deklarują, że z pomocą syren można w ciągu godziny dotrzeć do około 70% mieszkańców. Jednocześnie ich doświadczenia wskazują, że jest to mało czytelne medium przekazu. „Naszym zdaniem przeciętny mieszkaniec nie jest w stanie odróżnić sygnału alarmowego lotniczego, pożarowego, chemicznego czy też powodziowego.” – stwierdził przedstawiciel Urzędu Miasta w Gołdapi, biorący udział w badaniu. Poza tym syreny są także coraz częściej wykorzystywane, by uczcić rocznice ważnych wydarzeń państwowych.
Tymczasem szybkie i skuteczne ostrzeganie to ważny element zarządzania kryzysowego, który może przyczynić się do zminimalizowania ewentualnych strat. Od precyzyjnego dostarczenia informacji często zależy bezpieczeństwo, zdrowie i życie ludzi oraz ich dobytku. Dodatkowo, jak twierdzą eksperci, sytuacje w których potrzebny jest sprawny system powiadamiania wcale nie są rzadkością.
fot. mat. prasowe
Ile gmin z danego województwa wzięło udział w badaniu?
- Żyjemy dziś na szczęście w czasach pokoju i zmienił się też charakter zagrożeń. Syreny są reliktem minionych czasów, gdy nie było telefonów komórkowych i przekazywanie informacji było utrudnione. Dziś coraz częściej zagrożeniem stają się zjawiska atmosferyczne np. gwałtowne opady deszczu powodujące powodzie, burze, huragany, trąby powietrzne, grad, gołoledź. Niebezpieczeństwo może stwarzać także znaczne przekroczenie stężenia pyłów w powietrzu czy choćby wykrycie groźnych substancji w wodzie czy żywności. Jak więc widać liczba zagrożeń wcale nie zmniejszyła się. Stąd też wynika konieczność posiadania przez gminy sprawnego systemu powiadamiania mieszkańców– mówi Adam Piaśnik, Wójt Gminy Jerzmanowice-Przeginia i Szef Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Gmina posiada system powiadomień SMS, wykorzystywany zarówno do codziennej komunikacji z mieszkańcami, jak i na wypadek zaistnienia sytuacji zagrożenia.
fot. mat. prasowe
Jak często w skali roku urząd gminy nadawał komunikat do mieszkańców?
fot. mat. prasowe
Podjęte przez gminy działania usprawniające wczesne ostrzeganie
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)