Spam w III 2013 r.
2013-04-23 13:14
Przeczytaj także: Spam w II 2013 r.
Rozkład wykryć szkodliwego oprogramowania w poczcie e-mail według państwa
fot. mat. prasowe
Rozkład wykryć szkodliwego oprogramowania w poczcie e-mail według państwa
W marcu Stany Zjednoczone (13,6%) odzyskały prowadzenie
Niespodziewany wzrost udziału Włoch w lutym (6,6%) nie trwał długo. W marcu Stany Zjednoczone (13,6%) odzyskały prowadzenie. Co ciekawe, oprócz programów kradnących hasła, Trojan-Spy.html.Fraud.gen oraz Trojan.win32.Bublik.aknd, amerykańscy użytkownicy otrzymywali również wiele innych szkodników kradnących hasła z rodziny Trojan-PSW.Win32.Tepfer. Udział Niemiec pozostał niezmieniony w stosunku do lutego i wynosił 11,1%, dzięki czemu państwo to znalazło się ponownie na 2 miejscu. Tuż za nim znajduje się Australia (7%), której udział zwiększył się o 1,3 proc., w efekcie czego państwo to awansowało z 5 miejsca na 3. Inne państwa odnotowały niewielkie zmiany.
Po krótkim okresie spokoju oszuści rozprzestrzeniający szkodliwe oprogramowanie za pośrednictwem poczty e-mail wznowili wysyłanie fałszywych powiadomień z popularnych serwisów rezerwacji online. W marcu zarejestrowaliśmy nową masową wysyłkę rozprzestrzenianą rzekomo w imieniu serwisu rezerwacyjnego hotelu Atlantic: menedżer hotelu informował rzekomo odbiorcę, że czeka na jego przybycie 20 marca 2013 roku.
fot. mat. prasowe
Fałszywy mail
W marcu zarejestrowano nową masową wysyłkę rozprzestrzenianą rzekomo w imieniu serwisu rezerwacyjnego hotelu Atlantic
Oszustwo to opierało się na założeniu, że ciekawski odbiorca otworzy załączony plik, aby sprawdzić numer potwierdzenia rezerwacji, a tym samym uruchomi plik wykonywalny AtlanticHotel Booking Confirmation.doc.exe. Plik ten infekuje komputer szkodliwym oprogramowaniem wykrywanym przez Kaspersky Lab jako Trojan-Ransom.Win32.Blocker.awbi., stworzonym w celu wyłudzania pieniędzy lub informacji finansowych od użytkowników.
Oszuści rozprzestrzeniają również wiadomości e-mail ze szkodliwymi załącznikami zawierające fałszywe powiadomienia o potwierdzeniu lotu. Na przykład, e-maile wysyłane w imieniu serwisu rezerwacji online Delta.com zawierały na początku podziękowania dla odbiorcy za korzystanie z usług Delta, a następnie informowały go, że wymagania dotyczące bagażu i zameldowania się w hotelu mogą różnić się w zależności od lotniska i linii lotniczych, zachęcając użytkownika do otwarcia załączonego e-biletu i dokładnego przeczytania go.
fot. mat. prasowe
Szkodliwa wiadomość email
Oszuści rozprzestrzeniają wiadomości e-mail ze szkodliwymi załącznikami zawierające fałszywe powiadomienia o potwierdzeniu lotu
W rzeczywistości, załącznik ten zawierał plik wykonywalny eTicket oraz Receipt.pdf.exe wykrywany przez Kaspersky Lab jako Backdoor.Win32.ZAccess.bmdt. To szkodliwe oprogramowanie jest wykorzystywane przez oszustów w celu uzyskania zdalnego dostępu do komputera ofiary w celu kradzieży jego informacji osobistych, dołączenia komputera do botnetu itd.
W marcu, oprócz fałszywych potwierdzeń lotniczych i hotelowych, scammerzy wykorzystywali w celu oszukiwania użytkowników nazwę australijskiej firmy telekomunikacyjnej TPG Telecom. W fałszywym powiadomieniu odbiorca informowany był o tym, że saldo jego telefonu komórkowego wynosiło poniżej 5 dolarów. Jednak firma automatycznie przywróciła saldo do wartości 20 dolarów, wprowadzając debet w wysokości 16,95 dolarów. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji o stanie konta użytkownika zachęcano do otwarcia załączonego pliku.
fot. mat. prasowe
Fałszywa wiadomość email
W marcu, oprócz fałszywych potwierdzeń lotniczych i hotelowych, scammerzy wykorzystywali w celu oszukiwania użytkowników nazwę australijskiej firmy telekomunikacyjnej TPG Telecom
Załączone archiwum zip zawierało plik TGP-Account-Details.doc.exe wykrywany przez Kaspersky Lab jako Trojan-Spy.Win32.Zbot.jqye. Jest to jedna ze znanych modyfikacji ZeuS-a stworzona w celu kradzieży poufnych danych użytkownika.
![Spam V 2014 [© adimas - Fotolia.com] Spam V 2014](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Kaspersky-Lab/Spam-V-2014-140971-150x100crop.jpg)
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)