Program antywirusowy: jak wybrać najlepszy?
2013-04-25 00:16
Jak wybierać program antywirusowy? © yuriy - Fotolia.com
Przeczytaj także: Technologia antywirusowa G Data CloseGap
Problem polega na zadaniu niewłaściwego pytania. Zamiast pytać o to jaki program wybrać, lepiej skupić się na zagadnieniu w jaki sposób go wybierać. Dzięki temu twoja decyzja okaże się bardziej świadoma i nieprzypadkowa. Jest również szansa, że wybierzesz produkt najlepiej dopasowany do swoich potrzeb. To tak jak z wyborem samochodu - dla jednych najważniejsze jest, żeby miał napęd na cztery koła, a dla innych, żeby był czerwony.Czy właściwy wybór jest taki ważny?
Określenie program antywirusowy to skrót myślowy, daleko idące uproszczenie, za którym kryje się dużo szerszy zakres funkcjonalności. Poza ochroną przed wirusami, najczęściej jest to także ochrona przed oprogramowaniem szpiegującym, przed próbami wyłudzenia lub kradzieży danych, a także innymi rodzajami zagrożeń, wśród których wirusy komputerowe stanowią zaledwie niewielki ułamek. W większości przypadków powinno to być najważniejsze, zaraz po systemie operacyjnym, oprogramowanie zainstalowane na twardym dysku. Od jego skuteczności może zależeć nie tylko bezpieczeństwo danych przechowywanych w komputerze, ale także wszelkich informacji dotyczących tożsamości, prywatności, relacji z innymi osobami w sieciach społecznościowych, a nawet pieniędzy zgromadzonych na koncie w banku. Właściwy dobór rozwiązania ochronnego jest tak istotny, jak istotne są dane, które za jego pomocą zamierzasz chronić.
fot. yuriy - Fotolia.com
Jak wybierać program antywirusowy?
Jaki wybrać zakres ochrony?
Większość producentów oprogramowania zabezpieczającego oferuje trzy podstawowe typy rozwiązań dla użytkowników domowych o różnym zakresie funkcjonalności. Dzięki nieformalnemu ujednoliceniu nazewnictwa możemy wyróżnić:
- poziom Antivirus
- poziom Internet Security
- poziom Total Security
Naturalnie, powyższy podział jest umowny i zakres funkcji, a także nazwy w przypadku programów różnych producentów mogą się różnić. Co więcej, niektórzy producenci oferują dwa, a nie trzy poziomy ochrony, ale z grubsza taka klasyfikacja sprawdza się w większości przypadków.
Program na poziomie Antivirus zapewnia podstawową ochronę przed zagrożeniami typu wirusy, trojany, robaki itp. Zasadniczo, antywirus nie posiada niezwykle istotnego komponentu systemu zabezpieczeń, jakim jest zapora sieciowa. Z tego powodu zaleca się go tylko w przypadku, gdy funkcje zapory realizowane są przez inne rozwiązanie lub gdy komputer, na którym zainstalowano antywirusa, nie ma dostępu do sieci.
Programy typu Internet Security oferują kompletną ochronę przed wszelkiego rodzaju złośliwym oprogramowaniem. Posiadają również zaporę, która chroni przed włamaniami i kontroluje połączenia sieciowe. Przeważnie rozwiązania tego typu wyposażone są także w moduł antyspamowy oraz funkcje kontroli rodzicielskiej. Jest to najczęściej wybierany i w większości przypadków zupełnie wystarczający typ oprogramowania zabezpieczającego.
Rozwiązania typu Total Security przeznaczone są dla najbardziej wymagających użytkowników. Oprócz funkcji ochronnych posiadają dodatkowe narzędzia, mniej lub bardziej wiążące się z bezpieczeństwem. Mogą to być funkcje tworzenia i odtwarzania kopii zapasowych, opcje szyfrowania danych, czy też optymalizacji pracy systemu.
Szczegółowych różnic pomiędzy poszczególnymi rodzajami rozwiązań należy szukać na stronach producentów oprogramowania, którzy często przedstawiają je w formie przejrzystej tabeli.
Darmowy czy płatny?
Niektórzy producenci udostępniają bezpłatne wersje swoich produktów, które cieszą się ogromnym powodzeniem wśród użytkowników. Jeśli coś jest za darmo, po co za to płacić?
Z takim podejściem trudno się nie zgodzić, należy jednak dokładnie sprawdzić, co za darmo otrzymujemy. Przede wszystkim, darmowe wersje programów najczęściej mają okrojoną funkcjonalność. Oznacza to, że korzystając z bezpłatnego rozwiązania możemy spodziewać się węższego zakresu ochrony, którą być może trzeba będzie uzupełnić instalując dodatkowe oprogramowanie. Należy liczyć się także z innymi niedogodnościami, jak wyświetlanie reklam albo brak wsparcia technicznego. W pewnych przypadkach przeszkodą może być brak polskiej wersji językowej albo ograniczenia licencyjne (na przykład jeśli komputer służy do pracy, a program wyklucza zastosowania komercyjne). Ponadto, decydując się na darmowe oprogramowanie, zawężamy pole wyboru do tych producentów, którzy takie rozwiązania oferują, co może mieć znaczenie w kontekście skuteczności ochrony, o czym będzie mowa poniżej.
Reasumując, każdy rodzaj ochrony jest lepszy od jej braku, jednak najpoważniejszym argumentem za stosowaniem darmowych rozwiązań jest ten..., że są darmowe. Po drugie, bezpłatne rozwiązania lepiej sprawdzają się w przypadku zaawansowanych użytkowników, którzy potrafią zapanować nad różnymi aspektami bezpieczeństwa swoich komputerów.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (5)
-
Hendrix / 2013-04-25 12:57:02
Warto także polecić ostatni test 26 programów przeprowadzony przez instytu AV-TEST na początku tego roku :D (w tym przypadku brany był na widelec systems Windows 8) http://www.av-test.org/en/tests/home-user/windows-8/janfeb-2013/
W przypadku programów które zajęły miejsca na podium dużym minusem jest cena oraz obowiązkowa instalacja rozszerzeń w przeglądarkach czy problemy z tzw. zarządzaniem tożsamością oraz nakładkami dbającymi o bezpieczeństwo transakcji internetowych. :|
Osobiście poleciłbym Tobie program który zajął 4 lokatę w tym rankingu - czyli F-Secure IS 2013, z prostej przyczyny wysoki poziom ochrony oraz mały apetyt na zasoby systemowe. Program mimo iż nie ma własnej zapory wykorzystuję tą systemową - idealny produkt dla osób chcących korzystać z antywirusa w tzw. "tle" [ odpowiedz ] [ cytuj ] -
Donatan / 2014-04-26 12:21:08
Osobiście korzystam z Aviry, bo nie zamula mi kompa. Zastanawiam się jaką skuteczność ma popularny ostatnio chiński 360 Total Security. Tutaj http://instalki-pc.pl/ widziałem nową wersję beta i zastanawiam się czy próbować używać, bo czytałem, że może zawierać jakieś komponenty szpiegujące. [ odpowiedz ] [ cytuj ]
-
kkafka / 2015-11-01 14:23:16
Dla mnie od dawna kaspersky jest wiodącym programem jeśli chodzi o antywirusowe programy. Ogólnie mówiąc z wyborem programu jest tak samo jak z pytaniem "Jak wybrać najlepszego nauczyciela" zależy co każdemu potrzeba i pasuje http://www.aszkolenia.pl/855/wybor-korepetytora-do-matematyki-poradnik-jak-wybrac-najlepszego.html [ odpowiedz ] [ cytuj ]