eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetBezpieczeństwo w Internecie 2012

Bezpieczeństwo w Internecie 2012

2013-04-25 10:00

Bezpieczeństwo w Internecie 2012

W 2012 r. aż o 42% wzrosła liczba ataków ukierunkowanych © tiero - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W przygotowanym przez firmę Symantec 18. Wydaniu „Raportu o zagrożeniach bezpieczeństwa w internecie” (Internet Security Threat Report — ISTR) ujawniono, że w 2012 r. aż o 42% wzrosła liczba ataków ukierunkowanych. Ataki te, stworzone po to, by wykradać własność intelektualną, coraz częściej dotyczą też sektora przemysłowego oraz małych firm (31% wszystkich przypadków). Małe firmy są nie tylko atrakcyjnym celem same w sobie, ale też umożliwiają cyberprzestępcom dotarcie do większych przedsiębiorstw, będąc elementem łańcucha dostaw. Z raportu wynika też, że nie tylko firmy ale także pracownicy są narażeni na zagrożenia internetowe – przede wszystkim ataki typu „ransomware” oraz ataki na urządzenia mobilne.

Przeczytaj także: Europejczycy boją się o bezpieczeństwo w Internecie

„Tegoroczny raport ISTR pokazuje, że przestępcy nie zwalniają tempa i wynajdują nowe sposoby wykradania informacji z firm każdej wielkości.” — powiedziała Jolanta Malak, Country Manager, Symantec Poland. „Zaawansowanie ataków wynika z coraz większej złożoności systemów informatycznych; jak wirtualizacja, mobilność i rozwiązania w chmurze. Co jednocześnie wymaga ze strony firm proaktywnego podejścia do bezpieczeństwa - profilaktycznych działań oraz kompleksowych rozwiązań ochronnych”.

Małe firmy są najsłabszym ogniwem

Ataki ukierunkowane coraz częściej dotyczą podmiotów zatrudniających mniej niż 250 pracowników. Już teraz firmy te stanowią 31% tego typu przypadków, co oznacza trzykrotny wzrost względem 2011 r. Cyberprzestępcy interesują się informacjami dotyczącymi kont bankowych takich firm, danymi ich klientów oraz własnością intelektualną. Jednocześnie firmy te są atrakcyjnym celem, gdyż nadal często nie stosują odpowiednich praktyk oraz środków bezpieczeństwa.

fot. tiero - Fotolia.com

W 2012 r. aż o 42% wzrosła liczba ataków ukierunkowanych

Ataki ukierunkowane, stworzone po to, by wykradać własność intelektualną, coraz częściej dotyczą sektora przemysłowego oraz małych firm (31% wszystkich przypadków).


Liczba ataków sieciowych zwiększyła się w 2012 roku o 30%. Wiele z nich przeprowadzono z zainfekowanych stron internetowych firm, które później masowo wykorzystywano do popełniania przestępstw na szeroką skalę. Ciekawym przykładem jest typ ataku o nazwie „watering hole”. W tym przypadku przestępca „przyczaja się” na stronie internetowej, np. blogu lub stronie internetowej małej firmy, którą interesują się wybrane przez niego grupy ofiar. Gdy już uda się zaatakować, na komputerze instalowany jest moduł służący do wykonywania ataków ukierunkowanych. Grupa Elderwood Gang jako pierwsza przeprowadziła taką akcję w 2012 roku i w ciągu jednego dnia z powodzeniem zainfekowała 500 firm. W tego typu przypadkach przestępca wykorzystuje luki w zabezpieczeniach jednego podmiotu, aby pokonać potencjalnie silniejsze zabezpieczenia innego.

fot. mat. prasowe

Ataki ukierunkowane wg rozmiaru przedsiębiorstw

W 2012 roku największy wzrost zanotowano w przedsiębiorstwach zatrudniających mniej niż 250 pracowników


Przedsiębiorstwa z sektora przemysłowego oraz eksperci – główny cel ataków

Jak wynika z raportu, w 2012 roku największym zainteresowaniem przestępców przestały cieszyć się instytucje rządowe – ich miejsce zajął sektor przemysłowy. Firma Symantec jest przekonana, że powodem tego stanu rzeczy był wzrost liczby ataków wymierzonych w łańcuchy dostaw. Dzięki śledzeniu firm w łańcuchu dostaw, cyberprzestępcy uzyskiwali dostęp do danych wrażliwych i cennych informacji innych dużych firmy.

fot. mat. prasowe

Ataki ukierunkowane wg branży

W 2012 roku najbardziej zagrożona była produkcja przemysłowa


W 2012 roku najczęstszymi ofiarami ataków internetowych we wszystkich sektorach byli eksperci, którzy posiadają dostęp do własności intelektualnej (27%) oraz specjaliści ds. sprzedaży (24%). Tym samym wyprzedzili oni kadrę kierowniczą.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: